Reklama

Niedziela Lubelska

Święto plonów

Poświęcenie wieńców dożynkowych

Paweł Wysoki

Poświęcenie wieńców dożynkowych

W gminnych dożynkach w Żyrzynie wzięli udział mieszkańcy kilkunastu miejscowości.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielne popołudnie w parku nad stawem zgromadzili się mieszkańcy Bałtowa, Borysowa, Cezaryna, Jaworowa, Kośmina, Kotlin, Osin, Parafianki, Skrudek, Strzyżowic, Wilczanki, Woli Osińskiej, Zagród, Żerdzi i Żyrzyna, by wspólnie dziękować za plony i cieszyć się owocami pracy na roli.

– Dożynki to święto rolników i ogrodników, które wszystkim przypomina, że dzięki ciężkiej pracy na roli codziennie na naszych stołach znajduje się świeży bochen chleba. Dziękujemy za pracowitość i gospodarność, za mądrość i życzliwość naszych rolników, za kultywowanie pięknych tradycji – powiedział wójt Andrzej Bujek. Gospodarz gminy zwrócił uwagę, że tegoroczne lato nie było życzliwe dla rolników z powodu upałów i suszy, tym bardziej należy się im wdzięczność za ciężką pracę. Wszystkim życzył pomyślności i Bożego błogosławieństwa. – Do ołtarza przynieśliście wieńce dożynkowe i chleb upieczony w żyrzyńskiej piekarni, owoce ziemi i pracy rolników. Chleb to symbol urodzaju i dostatku, szacunku i oddania, nieodłączny element polskiej gościnności i dzielenia się z drugim człowiekiem – powiedział, gdy przyjmował bochen od starostów Aleksandry Barańskiej z Żerdzi i Andrzeja Palucha z Bałtowa. Wójt zapewnił, że będzie go sprawiedliwie dzielił; tak, by nikomu go nie zabrakło.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wraz z chlebem do ołtarza zostały przyniesione wieńce dożynkowe przygotowane przez mieszkańców gminy. Tradycyjne i nowoczesne, cieszyły oczy, a nade wszystko były znakiem wdzięczności i kultywowania staropolskich tradycji. Misternie uwite z kłosów zbóż, ozdobione kwiatami wieńce poświęcił proboszcz ks. Mirosław Sypuła. Przygotowały je gospodynie z Żyrzyna, Woli Osińskiej, Zagród, Kośmina, Borysowa i Wilczanki. Koła gospodyń wiejskich, a także druhowie z miejscowych ochotniczych drużyn straży pożarnej, lokalnych stowarzyszeń i koła łowieckiego, postarali się o piękne stoiska z rękodziełem i domowymi smakołykami. – Dożynki wieńczą trud pracy rolników. To piękne święto zapisane w naszej narodowej tradycji, forma podziękowania Bogu za chleb powszedni, a rolnikom za ciężką pracę. Chylimy czoła przed trudem i poświęceniem, z jakim uprawiacie ziemię, która jest naszym narodowym skarbem. Dzięki waszej pracowitości i hartowi ducha, Polacy mają zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe – powiedzieli z wdzięcznością goście dożynek. Wśród nich obecni byli m.in. Janusz Wawerski, przewodniczący rady powiatu puławskiego i doradca ministra Przemysława Czarnka, Leszek Kowalczyk, radny sejmiku wojewódzkiego i Michał Sieczka, doradca wojewody lubelskiego.

Święto plonów rozpoczęła uroczysta Msza św. Przy ołtarzu w parku nad stawami celebrowali ją proboszczowie ks. Mirosław Sypuła z Żyrzyna, ks. Paweł Jańczak z Parafianki i ks. Janusz Widelski z Osin. – Dożynki ukazują, jak trud rolniczy związany jest z ziemią, z porządkiem natury i Bożą obecnością w człowieku i w przyrodzie – powiedział w homilii ks. Jańczak. Kaznodzieja zaapelował o uszanowanie stworzonego przez Boga porządku i troskę o powierzony świat. – Jeśli człowiek uszanuje dzieło stworzenia, nie zniszczy przyrody i nadmiernie nie wyeksploatuje dóbr ziemi, będą one służyć ludzkości przed długi czas – powiedział. Wskazał też, że ziemia żyrzyńska, bogata w pola uprawne, lasy i piękno przyrody, jest miejscem pracy, ale i odpoczynku dla wielu gości, którzy z wdzięcznością podziwiają nieskażoną naturę. Wskazując na chleb, owoc współpracy człowieka z Bogiem, kapłan zaapelował o roztropne rozporządzanie żywnością; prosił by jej nie marnować, ale dzielić Boże dary pomiędzy potrzebujących. Wobec wojny na Ukrainie, która jest „spichlerzem świata”, poprosił o nieustanną modlitwę o pokój.

Podziel się:

Oceń:

2022-08-23 11:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent RP apeluje o sprawiedliwy "podział chleba"

Bożena Sztajner/Niedziela

Z udziałem prezydenta Polski i ok. 60 tys. pielgrzymów na Jasnej Górze odbyły się ogólnopolskie dożynki. Przemawiając przed Mszą św. prezydent Andrzej Duda podkreślił, że dożynki to przede wszystkim czas dziękczynienia, ale i wołania w potrzebie o „sprawiedliwe rozdzielanie chleba w Polsce i w Unii Europejskiej”.

Więcej ...

Kapłan jest mocny mocą Chrystusa

2024-05-23 13:17
Kapłani z rocznika 1974 obchodzący swój jubileusz 50-lat kapłaństwa

ks. Łukasz Romańczuk

Kapłani z rocznika 1974 obchodzący swój jubileusz 50-lat kapłaństwa

Kapłani wyświęceni w roku 1974 obchodzili swój jubileusz 50-lecia święceń prezbiteratu. Do katedry wrocławskiej przybyli kapłani z całej metropolii wrocławskiej i nie tylko. Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny.

Więcej ...

Arcybiskup Mediolanu o Carlo Acutisie: święty nastolatek zachęcający do świętości

2024-05-23 18:14

carloacutis.com

Świętym nastolatkiem zachęcającym swoich rówieśników do świętości nazwał arcybiskup Mediolanu Mario Delpini bł. Carlo Acutisa. Papież Franciszek zezwolił Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych na wydanie dekretu o uznaniu cudu przypisywanego jego wstawiennictwu. Otwiera to drogę do jego kanonizacji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Warszawa: Zofia Czekalska

Wiadomości

Warszawa: Zofia Czekalska "Sosenka" spoczęła na...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania