Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Szlakiem sudeckich uzdrowisk

Park Zdrojowy w Polanicy-Zdroju

Jarosław Ciszek

Park Zdrojowy w Polanicy-Zdroju

Niewysokie, ale zjawiskowo prezentujące się góry, wspaniałe zabytki oraz lecznicze wody. Dziś w wakacyjnym cyklu wyprawę szlakiem sudeckich uzdrowisk poleca ks. Andrzej Hepek.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W połowie czerwca z parafialną wycieczką odwiedziliśmy piękne okolice Dolnego Śląska i do wyprawy w te strony namawiam każdego. Nasza wędrówka obejmowała trzy uzdrowiska: Kudowę-Zdrój, Duszniki-Zdrój i Polanicę--Zdrój – mówi ks. Hepek.

Nie tylko wody

Każda z tych miejscowości może się pochwalić prężnie działającymi sanatoriami, których funkcjonowanie jest oparte na leczniczych właściwościach wód mineralnych. Ale uzdrawiające (przynajmniej dla ducha i skołatanych nerwów) może być samo spacerowanie po pięknych i zabytkowych parkach oraz wędrówka na okoliczne górskie szczyty, skąd można podziwiać uroki regionu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W uzdrowiskach wciąż czuć klimat dawnych wieków, kiedy bywali tu wybitni kompozytorzy z Felixem Mendelssohnem-Bartholdym i Fryderykiem Chopinem na czele, pisarze (Bruno Schulz), wielcy politycy (Winston Churchill), czy późniejsi święci (Edyta Stein i Karol Wojtyła). – Podczas wyprawy spacerowaliśmy po deptakach tych niewielkich miasteczek z dobrze zachowanymi zabytkowymi centrami. Przyjemnością były spacery wzdłuż stawów i rzeczek, szum wody urokliwych fontann oraz napicie się kawy w odrestaurowanych pijalniach wód. Mieliśmy także okazję posłuchać prób do koncertu muzyki Chopina – opowiada ks. Hepek.

Oferta kulturalna w uzdrowiskach jest wypełniona propozycjami spektakli i koncertów. Każde z miast może się też pochwalić unikatowymi zabytkami i atrakcjami. W Dusznikach będzie to Muzeum Papiernictwa, zlokalizowane w XVII-wiecznym młynie papierniczym. Kudowa czeka na amatorów mocnych wrażeń z Kaplicą Czaszek, wybudowaną w 1776 r. Jej ściany i sufit są wyłożone ok. trzema tysiącami czaszek i kości ludzkich, a w krypcie pod podłogą spoczywa dodatkowo kilkadziesiąt tysięcy szczątków ofiar zarazy oraz wojen śląskich z lat 1740-45. To jedyne tego typu miejsce w Polsce i jedno z trzech w Europie. Polanica zaprasza dzieci na wyprawę kolejką turystyczną stylizowaną na zabytkowy pociąg oraz na letni tor saneczkowy. Wieczorem w sezonie letnim warto zobaczyć tam pokaz fontann, w którym strumienie wody tańczą do muzyki.

Reklama

Uzdrowiska to też świetna baza wypadowa w pobliskie pasma Gór Orlickich, Bystrzyckich, Stołowych, Sowich i Bardzkich.

Miasto twierdzy

Swoją parafialną wędrówkę grupa ks. Hepka zakończyła w Kłodzku. – To miejsce dla tych, którzy uwielbiają klimat średniowiecznych miast z historią w tle. Nad miastem góruje imponująca twierdza. Stary, gotycki most na Młynówce do złudzenia przypomina Most Karola w Pradze. Strome uliczki prowadzą prosto do zabytkowego miejskiego ratusza, obok którego stoi wotywna figura Najświętszej Maryi Panny. Rynek otaczają renesansowe i barokowe kamienice, które niegdyś były domami kłodzkich rzemieślników, kupców czy szlachty – rekomenduje ks. Hepek.

Warto wybrać się także w podziemia miasta i zejść nie tylko w głąb twierdzy, gdzie znajduje się ponad siedmiokilometrowy labirynt chodników, ale także przejść się Podziemną Trasą Turystyczną im. 1000-lecia Państwa Polskiego, która przybliża średniowieczną historię miasta.

Wyprawa w te nieodległe przecież od nas regiony Dolnego Śląska na pewno spodoba się każdemu, niezależnie od wieku.

Podziel się:

Oceń:

2022-07-26 14:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Polanica-Zdrój. Pogrzeb ks. Antoniego Kopacza

Ks. prał. Antoni Kopacz (1950-2022)

ks. Mirosław Benedyk

Ks. prał. Antoni Kopacz (1950-2022)

Czterech biskupów, na czele z metropolitą Lwowa, ponad 130 kapłanów z czterech diecezji, mieszkańcy Polanicy – Zdroju i Rudnika nad Sanem pożegnali zmarłego 14 stycznia ks. prał. Antoniego Kopacza.

Więcej ...

George Weigel: Polacy muszą przestać patrzeć na Jana Pawła II "wstecz" i zacząć patrzeć jego oczami w przyszłość

2024-05-14 14:40
George Weigel

Monika Książek/Niedziela

George Weigel

Polscy katolicy powinni przestać patrzeć wstecz na tego wielkiego człowieka, jakim był Jan Paweł II, i zacząć patrzeć jego oczami w przyszłość. Trzeba poważnie przyjąć wezwanie Jana Pawła II do nowej ewangelizacji, w której każdy postrzega siebie jako ucznia-misjonarza - powiedział we wtorek goszczący w Polsce George Weigel. Amerykański teolog i pisarz, autor bestsellerowej biografii o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II, uczestniczył w spotkaniu zorganizowanym w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Więcej ...

Papież zachęca Polaków do obrony życia ludzkiego

2024-05-15 11:03

PAP/EPA/Riccardo Antimiani

O potrzebie ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci przypominał Franciszek pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie