Reklama

Wiadomości

Lasy są chronione

Niedziela Ogólnopolska 26/2022, str. 26-27

Minister Edward Siarka

CILP

Minister Edward Siarka

O pozyskiwaniu surowca drzewnego i o tym, że zaspokojenie zapotrzebowania na drewno nie stoi w sprzeczności z zachowaniem lasów w jak najlepszej kondycji, mówi min. Edward Siarka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Alicja Przepiórkiewicz: Panie Ministrze, mówi się o dużej skali wycinek. Czy w Polsce wycina się lasy na potęgę i lawinowo eksportuje się drewno?

Edward Siarka: Trzeba jasno podkreślić, że w Lasach Państwowych nie prowadzi się wycinki drzew. W dyskursie publicznym mamy do czynienia z błędnym użyciem tego pojęcia. Wycinka to wylesienie gruntu, np. pod budowę drogi. Takie rzeczy dzieją się w Amazonii, a nie w Polsce. Każde drzewo w lesie jest wycinane zgodnie z planem i ma z góry przewidziane swoje przeznaczenie. Oczywiście, nie mówię tu o wycinkach wymuszonych klęskami żywiołowymi, np. pożarem, huraganem czy gradacją szkodliwych owadów.

Jak w takim razie wygląda procedura pozyskiwania surowca drzewnego?

Pozyskiwanie drewna w lasach opiera się na badaniach naukowych i zatwierdzanych przez ministra 10-letnich planach urządzenia lasu. Nie ma tutaj mowy o samowolnym działaniu pracowników usług leśnych. Leśnicy podczas swej pracy muszą myśleć perspektywicznie, przewidywać rozwój drzewostanu na 100 lat do przodu. Wszelkie długoterminowe decyzje podejmowane przez ekspertów są poprzedzone konsultacjami społecznymi i oceną oddziaływania na środowisko. Lasy, które wokół siebie obserwujemy, to efekt stuletniej pracy leśników. To właśnie oni dbają o każdy fragment lasu, prowadząc zabiegi hodowlane w kierunku utrzymywania funkcji społecznej, przyrodniczej i gospodarczej lasów. Lasy w naszym kraju są niewątpliwie najcenniejszym dziedzictwem przyrodniczym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Statystyki wykazują wzrost pozyskania surowca drzewnego. Czy nie zagraża to przyszłości naszych lasów?

Zaspokojenie zapotrzebowania na drewno nie stoi w sprzeczności z zachowaniem lasów w jak najlepszej kondycji. Pozyskanie drewna w sposób niezagrażający zasobom przyrodniczym jest potwierdzone przez międzynarodowe certyfikaty. Drzewostany stają się z roku na rok coraz bardziej zasobne, a powierzchnia lasów w Polsce stale rośnie. Co ważne, leśnicy odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Rocznie sadzimy 500 mln nowych drzew.

Reklama

Wynika z tego, że prowadzona gospodarka leśna jest w pełni bezpieczna dla naszych cennych zasobów przyrodniczych.

Lasy to jeden z najcenniejszych elementów naszego środowiska. Nie każdy o tym wie, ale to na gruntach Lasów Państwowych funkcjonuje 80% wszystkich form ochrony przyrody. Leśnicy chronią cenne obszary, podejmując działania kluczowe dla zachowania lub odbudowy wielu cennych gatunków. Przykładowo: gatunki takie jak ryś, żubr, cietrzew czy głuszec zostały ponownie wprowadzone do siedlisk, w których kiedyś występowały, ale z różnych powodów wyginęły. Lasy Państwowe co roku przeznaczają 40 mln zł na parki narodowe, czym przyczyniają się do realnej ochrony najcenniejszych ekosystemów leśnych.

Papież Franciszek również włącza się w dyskusję na temat zmian klimatu w encyklice Laudato si’.

Papież otworzył drzwi do głębokiej moralnej dyskusji na temat związków człowieka z przyrodą. Troska o środowisko, o życie zgodne z naturą jest głęboko prawicowa, zakorzeniona w myśli chrześcijańskiej i obecna w nauczaniu Kościoła od wieków. Skrajne lewicowe grupy w swoich ekotezach mają coraz mniej miejsca dla człowieka, a te najbardziej radykalne twierdzą, że w ekologii w ogóle nie ma dla niego miejsca. Tezy zawarte w Laudato si’ powinny być ważnym sygnałem zarówno dla wierzących, jak i dla niewierzących; papież zwraca uwagę rozwiniętym społecznościom na konieczność przeanalizowania dotychczasowych zachowań i postaw. Naszym obowiązkiem jest troska o dobro wspólne właśnie przez dbanie o środowisko.

Czy uważa Pan Minister, że Kościół powinien uczestniczyć w dyskusji o zmianach klimatu?

Ta dyskusja nie powinna być tylko domeną środowisk lewicowych, które zawłaszczyły treści ekologiczne i w wielu aspektach wypaczyły ich obraz. Obserwujemy niebezpieczne zjawisko humanizacji przyrody i zwierząt. W ten sposób wywracany jest ewangeliczny porządek świata.

Reklama

Polski Kościół, odpowiadając na apel Stolicy Apostolskiej, zabiera głos w dyskusji nt. problemów ekologicznych. To ważny i potrzebny głos. Ponosimy wielką odpowiedzialność względem przyszłych pokoleń. Dzisiaj młodzi ludzie wykazują głęboką wrażliwość w stosunku do rozległych problemów, które wyrastają ze zmian klimatycznych. To wyzwanie edukacyjne; procesy wychowawcze mogą pobudzić i pobudzają tę wrażliwość w młodych, którzy reprezentują naszą przyszłość.

A jak wygląda wkład Pana Ministra w edukację ekologiczną młodzieży w związku z pełnieniem funkcji pełnomocnika rządu ds. leśnictwa i łowiectwa?

Jako pełnomocnik zainicjowałem i wdrożyłem ogólnopolski program „Leśna szkoła z klimatem” skierowany do wszystkich szkół w Polsce. Głównym celem jest edukacja ekologiczna oraz leśna dzieci i młodzieży. W każdym nadleśnictwie mamy wyszkolonych edukatorów, którzy ciekawie prowadzą lekcje terenowe, wykorzystując edukacyjne ścieżki leśne. To doskonała forma urozmaicenia lekcji w szkołach dzięki połączeniu nauki i zabawy na świeżym powietrzu.

Minister Edward Siarka sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-06-21 13:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Morawiecki: przekażemy dodatkowe środki na ratowanie Biebrzańskiego Parku Narodowego

KPRM

Zarządziłem na dzisiaj odprawę służb i podjąłem decyzję o przekazaniu dodatkowych środków rezerwy budżetowej na ratowanie Biebrzańskiego Parku Narodowego; zmagamy się z żywiołem ognia, który trawi ten park - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst