Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Dwa wydarzenia

Ks. proboszcz  Wojciech Musiałek z relikwiami

Archiwum prywatne

Ks. proboszcz Wojciech Musiałek z relikwiami

Błogosławiony kard. Stefan Wyszyński połączył młodzież z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego na szczecińskich Pomorzanach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prymasie Tysiąclecia wspieraj nas przez wieki. Bogiem Polska silna będzie w Kościele! – z tak uroczystym śpiewem, przyzywającym wstawiennictwa Prymasa Tysiąclecia, wprowadzono i zapoczątkowano kult bł. Stefana Wyszyńskiego.

Katecheza dla młodych

Tego doniosłego aktu dokonał bp Henryk Wejman w czasie Mszy św. celebrowanej 1 czerwca, udzielając również sakramentu bierzmowania ponad czterdziestoosobowej grupie młodzieży. Fakt połączenia tych dwóch wydarzeń wydaje się uzasadniony, ponieważ obecne pokolenie młodych nie zna już postaci Prymasa Tysiąclecia z własnego doświadczenia życia. Uroczystość ta stała się więc swoistą katechezą dla młodych, którzy przyjmując w czasie Eucharystii dary Ducha Świętego, mogli również poznać główne przesłanie i nauczanie bł. Stefana Wyszyńskiego. Biskup Wejman zaznaczył, że obecność relikwii stwarza nową przestrzeń do kierowania wytężonej modlitwy za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia i umiłowania Matki Najświętszej tak, jak sam tego uczył. Podkreślił także, że Chrystus wymaga od swoich dzieci przede wszystkim świadectwa prawdziwej wiary: słowem, ale także i czynem, a nawet przede wszystkim czynem. Tego wymaga od nas współczesny świat. Taką postawę reprezentował właśnie bł. Stefan Wyszyński. Pasterz wskazywał również, że ta uroczystość nie jest „uroczystym” zakończeniem relacji z Bogiem i Kościołem, jak to często ma miejsce, ale jest dopełnieniem pewnego okresu swojego życia i jednocześnie nowym wyjściem do świata, aby w nim żyć, działać i ewangelizować swoją postawą wszystkich spotykanych w codzienności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Relikwiarium

Ksiądz proboszcz dziękując za ten ważny duchowo i historycznie dla parafii akt przypomniał, że dla błogosławionego fundamentem stała się nie tylko wiara, chociaż była dla niego główną siłą napędową do działania i życia, ale także ojczyzna – Polska, a co za nią idzie również Kościół w Polsce, dla którego prymas oddał całe kapłańskie posługiwanie, ponosząc tego konsekwencje w postaci bezprawnego uwiezienia. Zachęcił też młodzież, aby obrała go sobie za prawdziwego patrona i przyjaciela ich dorosłego życia. Relikwie błogosławionego od tego wieczoru znajdują się tuż przy ołtarzu na ścianie prezbiterium, po jego prawej stronie, w specjalnie przygotowanym do tego relikwiarium.

Nowe nazewnictwo

Warto przypomnieć, że w 2017 r. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów (obecnie: Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów) wydała instrukcję, w której zmieniono klasyfikację relikwii. Nie używa się już pewnego rodzaju gradacji na stopień I, II czy III, lecz dokonano podziału na dwa określenia: 1) relikwie wyjątkowe (reliquie insigni) – ciało błogosławionego i świętego lub istotna ich część, a także cała urna z prochami oraz 2) relikwie bardziej potoczne (reliquie non insigni) – małe fragmenty ciał błogosławionych i świętych lub przedmioty, które były w bezpośrednim kontakcie z ich osobą.

Podziel się:

Oceń:

2022-06-14 11:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rozpaleni

W spotkaniu uczestniczyła młodzież z parafii na Poczekajce

Paweł Wysoki

W spotkaniu uczestniczyła młodzież z parafii na Poczekajce

Tam, gdzie jest Duch Święty, tam jest młodość – powiedział abp Stanisław Budzik podczas spotkania kandydatów do bierzmowania.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...