Reklama

Niedziela Kielecka

W poczuciu wdzięczności

Popiersie bp. Jaworskiego w Chmielniku

T.D

Popiersie bp. Jaworskiego w Chmielniku

19 sierpnia minęła 20. rocznica śmierci bp. Mieczysława Jaworskiego, który zmarł na atak serca w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii w Kielcach w wieku 71 lat.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kilka dni wcześniej wrócił z pielgrzymki kieleckiej, którą wiele razy odbywał pieszo. Pogrzeb zgromadził rzesze wiernych. Biskup Jaworski został pochowany na Cmentarzu Starym w Kielcach.

W kieleckiej bazylice katedralnej bp Marian Florczyk sprawował Eucharystię w intencji bp. Jaworskiego. – Pamiętam dzień śmierci biskupa Mieczysława. W niedzielny poranek miasto i całą diecezję obiegła ta smutna wieść. Myślę, że ci, którzy go pamiętają, przyznają, że jest on nadal żywy w naszych sercach. Nadal odczuwamy brak jego dobrego słowa, humoru, pocieszenia, dobroci – mówił bp Florczyk. – Modlimy się w poczuciu wdzięczności, że Kielce miały takiego biskupa – dodał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii ks. Adam Pawlik wspominał m.in. czasy obrony krzyży we włoszczowskiej szkole, w co bp Jaworski zaangażował się wcześniej jako uczeń, a później jako biskup. – Jeden z profesorów gimnazjum kazał mu zdjąć krzyż. Młody Mieczysław odmówił. Wtedy został usunięty ze szkoły. W 1948 r. przeniósł się do prywatnego gimnazjum i liceum św. Stanisława Kostki do Kielc. Ledwie ukończył jedną klasę, władze zamknęły katolicką szkołę. Ostatni rok kończył w Niższym Seminarium Duchownym w Kielcach – wspominał.

Już jako biskup wspierał młodzież broniącą krzyża we Włoszczowie w 1984 r. – Mimo intryg milicji prawie codziennie jeździł z Kielc do Włoszczowy, odprawiał Mszę św. w kościele, przemawiał do wiernych i udzielał wskazówek – przypomniał ks. Pawlik. Po 13 dniach bp Jaworski zasugerował uczniom zakończenie strajku; uznał, iż „zwyciężyli moralnie”. – Kiedy się zgodzili, poprowadził ich ulicami ze szkoły do kościoła, a włoszczowianie klękali na chodnikach, żeby podkreślić, jak bardzo kochają Boga i krzyż – mówił.

W homilii został wspomniany fakt zaangażowania bp. Jaworskiego w pielgrzymki na Jasną Górę. – Wielki czciciel Maryi, to właściwie on rozpoczął i zawsze chodził pieszo na te pielgrzymki (...). Cztery dni przed śmiercią, 15 sierpnia 2001 r. modlił się jeszcze z pielgrzymami na Jasnej Górze – podkreślił ks. Pawlik. A gdy biskup Mieczysław zmarł, „zatrzymało się całe miasto i cała diecezja”.

Reklama

Biskup Mieczysław Jaworski urodził się w 1930 r. w Morawicy k. Kielc. Święcenia kapłańskie przyjął w 1956 r., zaś sakrę biskupią – w 1982 r. w katedrze kieleckiej. Za pasterską dewizę przyjął słowa: „Diligere Misericordiam” (umiłować miłosierdzie). Był m.in. wykładowcą teologii moralnej, prefektem studiów i wicerektorem seminarium, a w latach 1978-82 – proboszczem parafii katedralnej w Kielcach. Jako kapelan Solidarności Regionu Małopolska był zaangażowany w pomoc osobom internowanym.

W testamencie bp Mieczysław zapisał wszystko na potrzeby diecezji i biednych. Zakończył słowami: „Rodzina moja była uboga i niech taka pozostanie. Nie będzie miała do mnie żalu”.

Podziel się:

Oceń:

2021-09-07 11:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie i wezwanie do budowania Kościoła

– Po 25 latach od założenia Kościoła bielsko-żywieckiego chcemy wpierw widzieć w nim zamiar Boży. Dziękujemy dziś za założenie tej wspólnoty, dziękujemy za wyznaczenie przez Boga biskupa Tadeusza, za nieustanną łaskę Boga obecną w Kościele – mówił bp Roman Pindel.

Więcej ...

Psycholog: idealny urlop powinien trwać trzy tygodnie

2024-06-28 07:19

Karol Porwich/Niedziela

W przypadku wielu osób idealny urlop powinien trwać trzy tygodnie - uważa Dr Paweł Fortuna z Instytutu Psychologii KUL. Zachęcił, by traktować wakacje jako ciekawy epizod i nie spędzać ich tak, jak spędza się owce z hal.

Więcej ...

Kościoły zaniepokojone planami ministerstwa odnośnie do lekcji religii

2024-06-28 19:01

Karol Porwich/Niedziela

Zapowiedzi minister edukacji narodowej o ograniczeniu lekcji religii do jednej godziny tygodniowo wzbudziły sprzeciw i zaniepokojenie Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce. Podobnie jak zamiar organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach w grupach międzyklasowych oraz niewliczanie oceny z lekcji religii do średniej ocen na świadectwie. “Poza wartością katechetyczną związaną z wiarą podkreślamy, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły” - zwraca uwagę bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Kościół

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Kościół

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024