Reklama

Niedziela Małopolska

Brazylijczycy na naszych ulicach

W krakowskiej wspólnocie posługuje 6 misjonarzy z Brazylii

Archiwum wspólnoty

W krakowskiej wspólnocie posługuje 6 misjonarzy z Brazylii

Zamiast do kościoła, najpierw zapraszają młodych na pizzę. To przy stole zawiązują się rozmowy o wierze. Niektóre z nich kończą się modlitwą przy ołtarzu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Krakowie przy ul. Pamiętnej, w malowniczych okolicach wałów rzeki Rudawy, mieszka 6 misjonarzy z Brazylii. Tworzą oni Katolicką Wspólnotę Shalom – grupę osób świeckich i konsekrowanych, których celem jest przyprowadzanie drugiego człowieka do Boga.

Do tańca i do Różańca

– Gdziekolwiek jesteśmy, nasze działanie ma na celu ewangelizację tych, którzy są daleko od Kościoła, ale szczególnie młodych – mówi Michele Magalhaes, lokalna odpowiedzialna krakowskiego domu, która do Polski przyjechała w 2015 r. Realizując to założenie, misjonarze organizują w archidiecezji spotkania modlitewne, ale także zabawy karnawałowe, wieczorki przy pizzy czy rozgrywki sportowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Posługa misjonarzy z innego kontynentu niektórych wprawia w zdumienie. – Kiedyś pewien biskup zapytał mnie, co możemy zaoferować Kościołowi nad Wisłą, skoro przyjechaliśmy do kraju katolickiego – wspomina Michele. – Kościoły – dzięki Bogu – są pełne ludzi, ale zauważamy, że czasem niektórym osobom brakuje doświadczenia spotkania z Bogiem. Bywa, że wiara wywodzi się z tradycji. Dostrzegamy, że kapłani mają dużo pracy, oprócz zajęć w parafii i katechezy w szkołach są też inne obowiązki. Jako misjonarze chcemy służyć Kościołowi, wychodząc na ulice i szukając tych, którzy od Kościoła odeszli. A warto ich szukać – podkreśla misjonarka. To do tych osób Brazylijczycy kierują swoje kroki. – Chodzimy na miasteczko studenckie AGH, do Parku Jordana, pograć z ludźmi w siatkówkę, nawiązać relacje. Wysłuchujemy wszystkich, a jeśli chcą, to się razem modlimy – dodaje dziewczyna.

Owoce tych działań widoczne są po jakimś czasie. – Na jedną z imprez tanecznych pod nazwą „Neon party” przyjechała do nas grupa pięciu znajomych. Do naszego domu wrócił tylko jeden chłopak, ale dziś... jest na drodze powołaniowej – mówi z uśmiechem Michele. Jak informuje misjonarka, w ramach grupy istnieją dwie drogi formacji. Przynależność do Wspólnoty Życia oznacza pozostawienie wszystkiego i dołączenie do rodziny misjonarzy, aby ewangelizować świat. Członkostwo we Wspólnocie Przymierza oznacza, że można pracować zawodowo, ale należy podejmować obowiązki duchowe, wynikające z charyzmatu stowarzyszenia.

Reklama

Shalom, czyli pokój

Młodzi misjonarze przyjechali do stolicy Małopolski na zaproszenie ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

Wspólnota nosi nazwę Shalom, czyli pokój, co odnosi się do słów Zmartwychwstałego Jezusa, który w Wieczerniku powiedział do uczniów „pokój wam!”. „W osobie Jezusa pozdrowienie to stanowi rzeczywisty przekaz pokoju, to jest wszelkiego rodzaju błogosławieństw duchowych i materialnych, doskonałego szczęścia, które przynosi nam Mesjasz. Stanowi wreszcie ogłoszenie i urzeczywistnienie się pełni zbawienia” – głosi Preambuła Statutów Wspólnoty.

Katolicka Wspólnota Shalom powstała w Brazylii w 1982 r., a w 2007 r. została uznana przez Stolicę Apostolską za Międzynarodowe Stowarzyszenie Wiernych. Inspiracją dla Moysesa Azevedo – założyciela dzieła – było spotkanie z Janem Pawłem II. Po tym doświadczeniu Moyses wraz z innymi młodymi ludźmi zaczął pracować w Fortalezie w Brazylii na rzecz ewangelizacji młodzieży i osób ubogich.

Więcej o krakowskiej wspólnocie Shalom można przeczytać na stronie: www.comshalom.org/pl/krakow.

Podziel się:

Oceń:

2021-02-23 11:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przystanek Jezus 2018 - za trzy tygodnie rusza wielka inicjatywa ewangelizacyjna

www.przystanekjezus.pl

„Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” (Ga 5, 1) - pod takim hasłem w Kostrzyniu nad Odrą odbędzie się tegoroczny Przystanek Jezus.

Więcej ...

Watykan: papież poświęci paliusze dla nowych arcybiskupów

2024-06-28 10:54
ZDJĘCIE ARCHIWALNE

Bożena Sztajner

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

W uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła, zgodnie z tradycją, papież Franciszek pobłogosławi i przekaże arcybiskupom metropolitom mianowanym w ciągu minionego roku paliusze, które następnie zostaną im nałożone w ich stolicach.

Więcej ...

Żyd zafascynowany Całunem - zmarł Barrie Schwortz, wybitny znawca Całunu Turyńskiego

2024-06-28 22:23

Włodzimierz Rędzioch

21 czerwca w wieku 77 lat zmarł Barrie Schwortz, amerykański Żyd o polskich korzeniach, fotograf a jednocześnie wybitny specjalista od Całunu Turyńskiego. Wyniki jego badań nad Całunem, jak również sporo zdjęć Schwortza możemy znaleźć z książce „Świadkowie Tajemnicy” opublikowanej przez wydawnictwo Rosikon Press.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024