Reklama

Niedziela Świdnicka

Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej do Krakowa

Ks. Paweł Kummer

Prawie 2 tys. pielgrzymów z Diecezji Świdnickiej przybyło dzisiaj do Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie. Pielgrzymce diecezjalnej przewodniczył bp Ignacy Dec - ordynariusz diecezji oraz biskup pomocniczy Adam Bałabuch.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie rozpoczęła się wspólną modlitwą i prelekcją na temat historii i działalności Centrum Jana Pawła II w Krakowie. Następnie rozpoczęła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca. Na początku Eucharystii słowo pozdrowienia do wszystkich skierował kardynał Stanisław Dziwisz. Metropolita Krakowski podziękował biskupowi i całej diecezji za pielgrzymkę do źródeł Bożego Miłosierdzia i do apostołów: św. Faustyny i św. Jana Pawła II. „Święta Faustyna poznała prawdę o Bożym Miłosierdziu, a św. Jan Paweł ogłosił ją na cały świat – mówił kardynał Dziwisz. Metropolita Krakowski poprosił także o modlitwę w intencji ofiar tragedii pod Smoleńskiem, której piątą rocznicę dziś obchodzimy.

Reklama

W homilii bp Dec nawiązał do biblijnych czytań, które w tych dniach opisują spotkania zmartwychwstałego Chrystusa z uczniami. Jakie to ma dla nas znaczenie? – pytał hierarcha. „Jezus chciał przez to powiedzieć, że jest z uczniami, że jest dziś z nami, w zwykłej, szarej codzienności, że jako zmartwychwstały idzie z nami przez życie. Jest zatem z nami nie tylko w kościele, na liturgii. Jest przy nas w każdej chwili życia. Jest przy pracy, jest w chwilach odpoczynku, w chwilach choroby i zdrowia; jest z nami zawsze i wszędzie” – mówił bp Dec. Obecność zmartwychwstałego Jezusa pośród naszego życia jest zawsze błogosławiona. On nam pomaga, ale pod warunkiem, że staramy się Go słuchać i rozpoznawać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Jezusa zauważają i rozpoznają łatwiej ci, którzy Go więcej kochają. To właśnie Jan pierwszy rozpoznał Chrystusa, bowiem on najwięcej kochał i był także kochany przez Jezusa. Nazywano go umiłowanym uczniem. A więc ten, kto kocha, więcej i lepiej widzi, lepiej rozumie życie, rozpoznaje lepiej sens rozgrywających się wydarzeń. Jeśli więc będziesz słuchał i kochał Jezusa to będziesz Go łatwiej rozpoznawał, to doświadczysz od Niego więcej pomocy i miłości” – podkreślał hierarcha.

Reklama

W dalszej części homilii bp Dec przypomniał, że wszelkie działanie zbawcze w dzisiejszym Kościele pochodzi nie z mocy ludzkiej, ale z mocy Bożej. Hierarcha przypomniał słowa świętego Jana Pawła II wygłoszone podczas błogosławieństw „Urbi et orbi”: Niech także ten świat, który dzisiaj - niestety – na różne sposoby zdaje się pragnąć „śmierci Boga”, usłyszy orędzie Zmartwychwstania. […] Chrystus zmartwychwstał! On jest kamieniem węgielnym. Już próbowano odrzucić Go i pokonać, ze strażą i opieczętowanym kamieniem grobowym. Ale kamień ten został odwalony. Nie odrzucajcie Go wy, którzy budujecie ludzki świat. Nie odrzucajcie Go wy, którzy w jakikolwiek sposób, w jakiejkolwiek dziedzinie budujecie świat dzisiejszy i jutrzejszy. Którzy budujecie świat kultury i cywilizacji; świat ekonomii i polityki; świat nauki i informacji. Którzy budujecie świat pokoju… lub wojny?. Którzy budujecie świat ładu… lub terroru? Nie odrzucajcie Chrystusa: On jest kamieniem węgielnym! Niech żaden człowiek Go nie odrzuca – bo każdy jest budowniczym swego losu: budowniczym lub niszczycielem swojego istnienia” (św. Jan Paweł II, 6 IV 1980).

Czy Polacy świat pamięta te słowa? Czy pamiętają je Polacy? – pytał bp Dec. Przywołując inne orędzie Jana Pawła II, hierarcha przypomniał, że wtedy i dziś wielu świadków oddaje życie przyznając się do ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Chrystusa: „wyznając Jego śmierć i zmartwychwstanie w obozach koncentracyjnych i łagrach, pod groźbą bomb i karabinów, pośród terroru i ślepej nienawiści, jakie boleśnie dotykają poszczególne osoby i całe narody. Wszyscy oni przychodzą dzisiaj z wielkiego ucisku i śpiewają chwałę Chrystusa: w Nim, zmartwychwstałym z mroków śmierci, objawiło się życie”.

Na zakończenie homilii bp Dec przywołał dwa wydarzenia: 75-tą rocznicę zbrodni katyńskiej i 5 rocznicę tragedii smoleńskiej.

„W Katyniu i w innych miejscach z rąk bezbożnych „wśród wielkiego ucisku”. Ciężki mieli okres Wielkiego Postu i czas Wielkanocy roku 1940. Inaczej umiera uzbrojony żołnierz na froncie a inaczej ginie bezbronny jeniec wojenny, ginie za to, że był Polakiem i katolikiem. To byli prawdziwi świadkowie Chrystusa zmartwychwstałego, na których wydał wyrok nowy, o wiele gorszy, „Piłat” dwudziestego, kainowego wieku. Dobrze, że dziś nad ich zbiorową mogiłą stoi krzyż, który głosi przebaczenie, miłosierdzie i zmartwychwstanie.

W podobny sposób – mówił hierarcha - okryli chwałą nasz Ojczysty dom uczestnicy tragicznej katastrofy pod Smoleńskiem, która wydarzyła się dokładnie 5 lat temu, w sobotę, 10 kwietnia 2010 roku. Polecajmy ich dzisiaj Bożemu Miłosierdziu i módlmy się, abyśmy w końcu poznali prawdę o tej narodowej tragedii. Zgoda buduje, ale tylko wtedy, gdy jest oparta na Prawdzie. Nie chcemy zgody ze złem – zakończył bp Dec.

Nawiązując Roku Jana Pawła II, bp Dec wyraził ubolewanie, że właśnie w tym roku, w tym czasie w sejmie przeprowadzane są głosowania dotyczące bardzo ważnych spraw, ale czyni się to wbrew nauczaniu Jana Pawła II. Dlaczego tak jest? – pytał.

Po południu pielgrzymi, rozważając tajemnicę światła Różańca św., przeszli do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Tam uczestniczyli w Godzinie Miłosierdzia i zawierzyli swoją diecezję Bożemu Miłosierdziu.

Podziel się:

Oceń:

2015-04-10 20:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Dec: życie kapłana winno być skromne, miłosierne, rozmodlone

arch. diec. świdnickiej

„Życie kapłana winno być skromne, miłosierne i rozmodlone” - mówił w homilii biskup świdnicki Ignacy Dec, zwracając się do sześciu nowo wyświęconych kapłanów, którzy 26 maja w świdnickiej katedrze przyjęli święcenia prezbiteratu.

Więcej ...

Ksiądz z osiedla: najważniejszym prezentem na komunię jest przyjęcie Jezusa

2025-05-17 09:06

youtube.com/ksiadzzosiedla

Podczas przygotowań do pierwszej komunii św. tłumaczę rodzicom, żeby wyluzowali. Ubrania, prezenty i obiad w restauracji nie są najważniejsze – powiedział PAP ks. Rafał Główczyński prowadzący na YouTube kanał "Ksiądz z osiedla". Dodał, że najważniejszym prezentem jest przyjęcie Jezusa.

Więcej ...

Warszawa: duchowny zawieszony po zarzutach dotyczących posiadania i udzielania substancji

2025-05-17 11:36

Red.

- Władze archidiecezji niezwłocznie podjęły decyzję o jego zawieszeniu we wszystkich czynnościach duszpasterskich - poinformował ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej, w związku z zatrzymaniem jednego z duchownych pod zarzutem posiadania oraz udzielania substancji psychoaktywnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Opublikowano oficjalną fotografię Leona XIV

Leon XIV

Opublikowano oficjalną fotografię Leona XIV

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które jutro...

Kościół

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które jutro...

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

Wiara

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Leon XIV

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...

Kościół

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...