Reklama

Niedziela Wrocławska

W cieniu obrońców Grodna

Delegacja Stowarzyszenia Kibiców Wielki Śląsk na cmentarzu farnym w Grodnie, m.in. przy grobie 13-letniego Tadeusza Jasińskiego

Archiwum Stowarzyszenia Kibiców Wielki Śląsk

Delegacja Stowarzyszenia Kibiców Wielki Śląsk na cmentarzu farnym w Grodnie, m.in. przy grobie 13-letniego Tadeusza Jasińskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zapewne niektórym z nas na myśl o kibicach przed oczami pojawiają się obrazy awanturujących się, prowokujących do bójek mężczyzn w barwach ukochanych klubów. Niestety, takich „pseudokibiców” nie brakuje, a co za tym idzie psują wizerunek prawdziwym kibicom. Chcemy odczarować ten mit i pokazać, że kibice to patrioci, którzy nie tylko wspierają swoje drużyny i pomagają w oprawie meczów, lecz także organizują charytatywne zbiórki, zbierają fundusze dla Kresowiaków, piszą kartki dla powstańców, a nawet wyjeżdżają z darami na Wschód.

Stowarzyszenie Kibiców Wielki Śląsk co roku prowadzi zbiórki przyborów szkolnych dla polskich dzieci mieszkających na dawnych Kresach Wschodnich. Przy okazji wręczania darów członkowie Stowarzyszenia odwiedzają miejsca pamięci związane z polskimi bohaterami. W ubiegłym roku wizytowali Lwów, w tym udali się do Grodna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Tegoroczna zbiórka przyborów wyszła bardzo dobrze. Wielu kibiców Śląska już się przyzwyczaiło, że we wrześniu, w okresie gdy kończą się wakacje i rozpoczyna się rok szkolny, prowadzimy zbiórkę przyborów szkolnych. Wtedy, kupując je swoim dzieciom, przy okazji zakupują dodatkowe przybory, które następnie przekazują przedstawicielom Stowarzyszenia Kibiców Wielki Śląsk. W tym roku udało się zebrać 15 dużych kartonów różnych przyborów szkolnych, które trafiły do polskich dzieci na Białorusi – mówi Przemysław Piwowarski ze Stowarzyszenia Kibiców Wielki Śląsk.

Reklama

Delegaci wyjechali do Grodna 25 października. Najpierw odwiedzili Polską Szkołę Społeczną im. Jana Pawła II, gdzie rozmawiali o sytuacji Polaków na Białorusi. Po spotkaniu udali się na cmentarz farny, aby oddać hołd polskim żołnierzom poległym w 1919 r. i obrońcom Grodna z 1939 r. – Na dłużej zatrzymaliśmy się przy mogile 13-letniego ucznia Tadeusza Jasińskiego, który oddał życie w obronie Polski i Grodna. Amia Czerwona użyła nieletniego jako żywej tarczy, przywiązując go do czołgu. Zapaliliśmy znicze również na grobie Elizy Orzeszkowej. Miłym akcentem było spotkanie polskiej młodzieży z Białorusi, która mimo weekendu, z dużym zaangażowaniem sprzątała cały teren cmentarza. Po wyjściu z polskiej nekropolii odwiedziliśmy jeszcze położony niedaleko Pomnik Katyński, nad którym również pochyliliśmy czoła – opowiada Przemysław Piwowarski.

Po krótkiej lekcji historii o polskich bohaterach, którzy walczyli i ginęli o Grodno, delegaci udali się m.in. pod Stary Zamek i nad rzekę Niemen, gdzie w asyście rac zaprezentowali transparent przygotowany z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy obrony Grodna. Zanim kibice powrócili do Polski, udali się na Eucharystię do bazyliki katedralnej św. Franciszka Ksawerego. – Trafiliśmy na Mszę św. w języku polskim. Bardzo nas to zbudowało, że mimo niszczenia polskości Grodna w czasach sowieckich Polska mniejszość na Białorusi pielęgnuje tradycje swoich przodków – podsumowują wyjazd członkowie Stowarzyszenie Kibiców Wielki Śląsk.

Podziel się:

Oceń:

2019-11-05 13:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: trwa 14. Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców

14. Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców

Karol Porwich/Niedziela

14. Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców

„Polonia semper fidelis” - „Polska zawsze wierna”, pod takim hasłem na Jasnej Górze odbywa się 14. Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców. Miłośnicy różnych dyscyplin sportowych, głównie piłki nożnej, fani różnych klubów sportowych, jak zwykle spotykają się, by nie tylko modlić się, ale także poznawać historię i czcić pamięć narodowych bohaterów.

Więcej ...

Matko Ostrobramska, módl się za nami...

2024-05-22 20:50

Adobe Stock

W 1626 r. tuż przy Ostrej Bramie osiedlili się karmelici bosi, otaczając obraz szczególną czcią. Wybudowali klasztor i kościół p.w. św. Teresy z Avila. Następnie zbudowali kaplicę nad Ostrą Bramą i tam umieścili obraz, nad którym władze miasta zleciły im opiekę.

Więcej ...

Łódź: Synodalność – szansa czy zagrożenia dla Kościoła – konferencja naukowa w Seminarium 35+

2024-05-23 17:00

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Warszawa: Zofia Czekalska

Wiadomości

Warszawa: Zofia Czekalska "Sosenka" spoczęła na...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania