Reklama

Niedziela Kielecka

Gorzków

Ziemia Święta na wyciągnięcie ręki

Sama radość z tworzenia Ogrodu

TD

Sama radość z tworzenia Ogrodu

Pierwszy w województwie Ogród Biblijny (drugi w diecezji) – już rośnie. Właśnie powstały założenia koncepcji ogrodowej w Gorzkowie k. Kazimierzy Wielkiej, są już pierwsze bukszpany, a plan na listopad – to nasadzenia z róż

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ogród powstaje na dawnym boisku przy Dziennym Domu Seniora Caritas kieleckiej. Będzie to pierwszy tego typu duży obiekt przestrzenny w województwie świętokrzyskim, a drugi – po Proszowicach – w diecezji kieleckiej. Oba związane są z placówkami Caritas kieleckiej.

19 października miejsce odwiedził gość wyjątkowy – bp Andrzej Wypych, pomocniczy biskup archidiecezji Chicago, pochodzący z parafii Gorzków z miejscowości Kaczkowice. Ksiądz Biskup wykopał symboliczną łopatę, przekazał znaczną kwotę na ogrodowe inwestycje i obiecał zbiórkę w swojej diecezji na ten cel. Wyraził także wdzięczność władzom gminy za przekazanie terenu i troskę o ludzi starszych, spotkał się z mieszkańcami, zjadł posiłek z podopiecznymi placówki. Podczas spotkania miał dobry kontakt z podopiecznymi Domu Seniora, z których wielu pamięta go jako dziecko, ucznia; dopytywał o korzenie, o związki rodzinne, żyjących parafian, a oni wspominali gościa z Chicago jako małego chłopca i ministranta – wytworzyła się naturalna, przyjazna atmosfera.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Żadnych barier, wielka życzliwość biskupa wobec naszych inicjatyw – podsumowuje Agnieszka Kula-Kielian, kierownik placówki w Gorzkowie. – Biskup jest bardzo proekologiczny, ceni przyrodę i dobrze się u nas czuje. Chce także zasponsorować tysiąc lip i dębów dla gminy Kazimierza Wielka oraz przeprowadzić zbiórkę w swojej amerykańskiej diecezji celem wsparcia budowy naszego ogrodu – dodaje. W spotkaniu uczestniczyli m.in. ks. Stanisław Słowik – dyrektor Caritas kieleckiej, ks. Janusz Mularz, burmistrz Adam Bodzioch.

Ogród jest tworzony na obszarze 16 arów, obok caritasowskiego domu. Będzie służył krzewieniu wiedzy biblijnej, terapii, relaksowi. – Poszczególne sekcje ogrodu będą odpowiadały scenom z życia Jezusa, znajdą się tam cytaty z Biblii, rzeźby, które wykona art. rzeźbiarz Wojciech Garnek oraz głośniki emitujące muzykę i komentarze – wyjaśnia Kula-Kielian.

Reklama

Skoro ogród, muszą być w nim przede wszystkim rośliny, inspirowane kartami Biblii, m.in. drzewa oliwne, różne gatunki traw, zbóż i ziół, lilie, róże, bukszpany i in.

Pierwszym elementem Ogrodu Biblijnego jest gwiazda, którą tworzą krzewy bukszpanu. Ona już „rośnie”. Wewnątrz znajdzie się figura Świętej Rodziny. Kolejny punkt to Golgota, z rzeźbami przedstawiającymi Maryję i ucznia pod krzyżem.Planuje się także grób Chrystusa zbudowany z kamienia.

Projektantką ogrodu jest dr hab. inż. Zofia Włodarczyk z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Otwarcie zaplanowano wstępnie na maj 2020 roku w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, któremu także w ogrodzie będzie dedykowana specjalna kwatera.

Koszty przedsięwzięcia są wysokie, to kilkadziesiąt tysięcy złotych; każda z rzeźb to koszt przynajmniej 10 tys. zł. Pomoc zadeklarowała gmina Kazimierza Wielka, a burmistrz Adam Bodzioch chciałby włączyć ogród biblijny w koncepcję powstającego uzdrowiska. Inicjatywa jest realizowana we współpracy z dyrektorem Caritas kieleckiej ks. Stanisławem Słowikiem i parafią w Gorzkowie, której proboszcz ks. Sławomir Sarek także obiecał pomoc. Póki co, ofiarni i słowni okazują się sponsorzy, więc jest duża szansa, że pierwsze rośliny już ucieszą wiosną odwiedzjących. Ogród będzie dostępny dla chętnych.

Podziel się:

Oceń:

2019-11-05 13:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Żywy obraz Jana Pawła II

To piękne i szczególne miejsce – piszą turyści zwiedzający Ogród Jana Pawła II w Inwałdzie

Barbara Gajda-Kocjan

To piękne i szczególne miejsce – piszą turyści zwiedzający Ogród Jana Pawła II w Inwałdzie

20 tys. odpowiednio dobranych roślin: drzew, krzewów, kwiatów oraz tony kamieni, żwiru i kruszywa użyto do stworzenia obrazu przedstawiającego postać Papieża Polaka, bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach, a także bazylikę św. Piotra w Watykanie.

Więcej ...

Kard. Pizzaballa: musimy pracować na rzecz zawieszenia broni

2024-05-02 16:29
Pierbattista Pizzaballa OFM

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

"Musimy pracować na rzecz zawieszenia broni jako pierwszego kroku w kierunku innych perspektyw politycznych, które jednak należy budować" - uważa kard. Pierbattista Pizzaballa. Dzień po objęciu kościoła tytularnego Sant'Onofrio w Rzymie łaciński patriarcha Jerozolimy, wygłosił "lectio magistralis" (wykład mistrzowski) na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim (PUL) na temat: „Postaci i kryteria duszpasterstwa pokoju”. Kardynał mówił o słabości społeczności międzynarodowej i wezwał religie, aby nie "dolewać benzyny do ognia": potrzebni są wiarygodni i uczciwi świadkowie, to w Ewangelii można znaleźć wszystkie kryteria budowania pokoju.

Więcej ...

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...