Reklama

Niedziela Lubelska

Pod Bożym parasolem

Niedziela lubelska 23/2019, str. 3, 8

Pielgrzymka to czas spotkania z Bogiem i rówieśnikami

Archiwum LSO

Pielgrzymka to czas spotkania z Bogiem i rówieśnikami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

URSZULA BUGLEWICZ: – Przed nami doroczna pielgrzymka ministrantów i lektorów do sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy…

KS. MARCIN GRZESIAK: – Archidiecezjalna pielgrzymka liturgicznej służby ołtarza do Wąwolnicy organizowana jest wiosną już od kilkunastu lat. W ostatnim czasie zainteresowanie pielgrzymką wzrasta; w tym roku spodziewamy się nawet 2,5 tys. osób. Wśród nich po raz pierwszy obecne będą schole liturgiczne z naszych parafii, które zaprosiliśmy do wspólnej modlitwy i zabawy. Gdy ministranci organizują piękną asystę przy ołtarzu, dziewczęta ze scholi ubogacają śpiewem liturgię, służą innym swoim talentem muzycznym. Schole ze swoją działalnością wpisują się w liturgiczną służbę ołtarza, dlatego wspólnie chcemy dziękować Bogu za rok pracy i prosić o błogosławieństwo na kolejny.
Nasze spotkanie rozpocznie się o godz. 9.45 na miejscu objawień w Kęble; tam pomodlimy się i wyruszymy pieszo do sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy. Towarzyszyć nam będą liczni goście, wśród nich abp Stanisław Budzik i orkiestra reprezentacyjna Wojska Polskiego. Następnie w bazylice Metropolita Lubelski przewodniczyć będzie uroczystej Mszy św. z ustanowieniem ceremoniarzy. Od października 2018 r. do czerwca br. ponad 80 starszych ministrantów i lektorów uczestniczyło w kursie i zdobyło przygotowanie oraz formację do pełnienia funkcji ceremoniarza w swojej parafii. Po Liturgii i wspólnym posiłku przygotowanym przez Agencję Mienia Wojskowego rozpocznie się festyn rekreacyjny na wąwolnickich błoniach. Do wieczora młodzież będzie mogła bezpłatnie korzystać z licznych atrakcji sportowych (np. ścianka wspinaczkowa, tyrolka); zaplanowano także promocję służb mundurowych i pokaz sprzętu bojowego. Jednym z punktów pielgrzymki będzie konferencja ekologiczna uwrażliwiająca dzieci i młodzież na potrzebę poszanowania przyrody oraz prezentacja encykliki papieża Franciszka „Laudato sii”, przygotowana we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska. Każdy uczestnik pielgrzymki z pewnością znajdzie coś dla siebie. Serdecznie zapraszam ministrantów, lektorów i członków parafialnych scholek wraz opiekunami: kapłanami, rodzicami, katechetami…

– Połączenie modlitwy i zabawy to dobry pomysł?

– Pan Bóg powinien być obecny we wszystkich sytuacjach życia. Modlitwa i spotkanie z żywym Bogiem to dla dzieci i młodzieży chwile bardzo ważne; podobnie jak sport i rozrywka. W czasie pielgrzymki jest więc czas na wspólną Eucharystię, na przypomnienie prawd Bożych, na ukazanie cudowniej interwencji Matki Bożej w Kęble, ale też na bardzo potrzebną w rozwoju przyjaźń z rówieśnikami i dobrą zabawę. Program pielgrzymki jest więc odpowiedzią na oczekiwania młodych ludzi. Modlitwa, sport, rekreacja i zabawa łączą się ze sobą i uzupełniają; nad tym wszystkim rozpostarty jest Boży parasol. Pielgrzymka pokazuje, że dzieci i młodzież pod opieką rodziców i kapłanów potrafią pięknie ze sobą spędzać czas, że odpoczynek i zabawa pod Bożym parasolem jest wspaniałym, wartościowym i radosnym spotkaniem. Wielka w tym zasługa duszpasterzy, którzy z wielkim zaangażowaniem pracują z dziećmi w parafiach i z nimi uczestniczą w pielgrzymce. To ofiarni, krystaliczni kapłani, którzy dla powierzonych im wiernych są dobrymi pasterzami i cenionymi przez rodziców wychowawcami. W dobie różnorakich ataków nasza pielgrzymka pokazuje, że Kościół jest zaangażowany w wychowanie dzieci oraz młodzieży i czyni to profesjonalnie. Często spotykam się z wdzięcznością rodziców, którzy podkreślają, że formacja ich dzieci w Kościele i służba przy ołtarzu pomagają im w wychowaniu synów na dobrych ludzi i zaangażowanych chrześcijan.

– Jaki jest profil ministranta w naszej archidiecezji?

– We wszystkich parafiach naszej archidiecezji służbę przy ołtarzu pełni niemal 5 tys. chłopców i młodych mężczyzn. Ci, którzy podejmują służbę przy ołtarzu, wyróżniają się wśród rówieśników tym, że starają się pielęgnować w swoim życiu wartości, które są zakorzenione w Bogu, że idą przez życie drogą przyjaźni z Chrystusem. Obserwuję uczestników kursu na ceremoniarza i widzę, że mają w życiu ideały, ku którym dążą, że rozwijają cnoty rycerskie i starają się być odpowiedzialni, słowni, kulturalni, pomocni. To cechy, które są potrzebne w codziennym życiu każdemu człowiekowi. W świecie smartfonów i gier komputerowych trudno czasem powiedzieć dziękuję, proszę, przepraszam, wyjść poza siebie i zauważyć drugiego człowieka, wyciągnąć ku niemu pomocną dłoń. W formacji liturgicznej kładziemy nacisk na te wartości, a wychowanie procentuje na wszystkich płaszczyznach życia. Dzisiejsi ministranci kiedyś staną się mężczyznami, założą rodziny lub pójdą drogą powołania kapłańskiego. Wartości zdobyte przez lata służby przy ołtarzu z pewnością zaprocentują w przyszłości. Wychowując ministranta czy lektora stawiamy na zachowania, które są potrzebne w społeczeństwie, które dają dobre relacje z drugim człowiekiem. Ministrant, który jest odpowiedzialny i zdobywa wartości, modli się i w codziennym życiu stawia na Pana Boga, stara się być kulturalnym człowiekiem, chętnym do pomocy bliźniemu, wyrasta na dojrzałego chrześcijanina, wpatrzonego w Chrystusa optymistę, który w różnych życiowych sytuacjach powtarza z nadzieją słowa Jezusa: „Nie bójcie się, Jam zwyciężył świat”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2019-06-04 13:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Błogosławiony owoc żywota Twojego

Po raz czwarty pielgrzymowali z Drohiczyna do Loretto

Al. Piotr Zdzieborski

Po raz czwarty pielgrzymowali z Drohiczyna do Loretto

Słowa św. Elżbiety, wypowiedziane przez nią do Maryi, a powtarzane przez nas codziennie w „Pozdrowieniu Anielskim”, były hasłem tegorocznej Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki do Loretto k. Łochowa zorganizowanej w dn. 5-8 września 2019 r.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

2024-05-18 19:30

Mat.prasowy

Co zrobić, żeby w ciągu dnia dusza nie zemdlała z głodu? Czy modlitwa może być jak proca? I co to właściwie ma wspólnego z przekąską i przystawką? Zapraszamy na dziewiętnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o maryjnej modlitwie aktami strzelistymi.

Więcej ...

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj