Reklama

Niedziela Częstochowska

„Zbroja”: wernisaż wystawy Marzeny Zacharewicz

Jedna z prac prezentowanych na wystawie

facebook.com

Jedna z prac prezentowanych na wystawie "Zbroja"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Zbroja” to tytuł wystawy rysunków Marzeny Zacharewicz, którą można oglądać do 13 lutego w sali Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie. Wernisaż wystawy odbył się wieczorem 17 stycznia br.

Podczas wernisażu obecni byli m. in. Tadeusz Piersiak - dyrektor Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”, Robert Sękiewicz - kurator wystawy, Marzena Zacharewicz, pracownicy tygodnika katolickiego „Niedziela”, w którym autorka pracuje od ponad 20 lat oraz ludzie kultury i mediów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Cieszymy się, że prace Marzeny Zacharewicz możemy oglądać w naszym Ośrodku. Artystka ma już swoje należyte miejsce we współczesnej sztuce” - mówił otwierając wystawę Tadeusz Piersiak.

- Marzena Zacharewicz w swoich pracach potrafi stawiać ważne pytania dla współczesnego człowieka. Charakteryzuje je wielka precyzja i piękno - mówił Robert Sękiewicz.

Natomiast artystka podkreślił, że „zbroja jest pewną metaforą, aby pokazać kondycję człowieka współczesnego, szczególnie kondycję duchową”. - Pierwiastek duchowy jest istotą człowieczeństwa - mówiła Marzena Zacharewicz. „Poprzez moje prace stawiam pytanie, jaką zbroję musi nosić współczesny człowiek, by obronić swój świat wartości, wiarę” - kontynuowała autorka prac.

Reklama

Prace są rysowane białą kredką na czarnym kartonie. Autorka, jak to sama podkreśla „łączy w jedną całość wspomnienia z dzieciństwa spędzonego w Malborku, gdzie miała możliwość zobaczenia z bliska rzeczy i miejsc niedostępnych dla zwyczajnego turysty, ze sferą duchową”.

Rysunki inspirowane są także poezją Jacka Kaczmarskiego, Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta. Ważną część wystawy stanowi cykl „Katyńskie guziki”. Narysowane przez artystkę guziki pochodzą z mundurów polskich oficerów wymordowanych w czasie II wojny przez NKWD w Katyniu i pobliskich miejscowościach. - Ten cykl jest hołdem dla tych wszystkich, którzy zginęli w Katyniu - podkreśliła Marzena Zacharewicz.

Prezentacja prac Marzeny Zacharewicz zorganizowana została w ramach stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. Miała w Radomsku swoją premierową odsłonę, po czym trafiła do Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji.

Marzena Zacharewicz urodziła się w 1964 r. w Malborku. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni i studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uzyskała dyplom w 1990 r. z zakresu grafiki warsztatowej. Zilustrowała ponad 20 książek dla dzieci. Książki te ukazały się m. in. w serii Biblioteki „Niedzieli”.

Była kuratorką i autorką koncepcji wystaw zbiorowych poświęconych ilustracji "Pan Andersen" (2005) oraz "Ezop wyobrażony" (2008). Jest autorką kilkunastu wystaw indywidualnych. Brała udział w ponad dziewięćdziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Prace Marzeny Zacharewicz prezentowane były m. in. na Międzynarodowym Biennale Miniatury. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, ilustracją. Od ponad 20 lat pracuje w tygodniku katolickim „Niedziela”.

Podziel się:

Oceń:

2015-01-17 20:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święta z Madonnami

Zbigniew Jóźwik: Matka Boża Pocieszenia

Ze zbiorów WBP

Zbigniew Jóźwik: Matka Boża Pocieszenia

Więcej ...

Tomasz Królak rezygnuje z funkcji wiceprezesa KAI

2025-07-08 17:29

YouTube/KAI

Tomasz Królak, wieloletni dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej, złożył dziś rezygnację z funkcji wiceprezesa tej instytucji. 62-letni Królak pracuje w KAI od chwili jej powstania 32 lata temu. Wraz z Marcinem Przeciszewskim współuczestniczył w tworzeniu Agencji i opracowywaniu zasad jej funkcjonowania.

Więcej ...

Rowerem do Rzymu. Młodzież z Siedlec na jubileuszowej pielgrzymce nadziei

2025-07-08 16:00

Adobe.Stock

Bez wygód, ale gotowi na wysiłek, z sercami otwartymi na zmianę. Dziewięcioosobowa grupa młodzieży wraz z duszpasterzem - ks. Radosławem Piotrowskim wyruszyła na wyjątkową pielgrzymkę - nie pieszo, nie autokarem, lecz... rowerem. Ich celem jest Rzym, a motywacją - Rok Jubileuszowy, ogłoszony przez papieża Franciszka i Jubileusz Młodych, który odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia w Wiecznym Mieście.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela Świdnicka

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy