Reklama

Niedziela Częstochowska

„Zbroja”: wernisaż wystawy Marzeny Zacharewicz

Jedna z prac prezentowanych na wystawie

facebook.com

Jedna z prac prezentowanych na wystawie "Zbroja"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Zbroja” to tytuł wystawy rysunków Marzeny Zacharewicz, którą można oglądać do 13 lutego w sali Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie. Wernisaż wystawy odbył się wieczorem 17 stycznia br.

Podczas wernisażu obecni byli m. in. Tadeusz Piersiak - dyrektor Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”, Robert Sękiewicz - kurator wystawy, Marzena Zacharewicz, pracownicy tygodnika katolickiego „Niedziela”, w którym autorka pracuje od ponad 20 lat oraz ludzie kultury i mediów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Cieszymy się, że prace Marzeny Zacharewicz możemy oglądać w naszym Ośrodku. Artystka ma już swoje należyte miejsce we współczesnej sztuce” - mówił otwierając wystawę Tadeusz Piersiak.

- Marzena Zacharewicz w swoich pracach potrafi stawiać ważne pytania dla współczesnego człowieka. Charakteryzuje je wielka precyzja i piękno - mówił Robert Sękiewicz.

Natomiast artystka podkreślił, że „zbroja jest pewną metaforą, aby pokazać kondycję człowieka współczesnego, szczególnie kondycję duchową”. - Pierwiastek duchowy jest istotą człowieczeństwa - mówiła Marzena Zacharewicz. „Poprzez moje prace stawiam pytanie, jaką zbroję musi nosić współczesny człowiek, by obronić swój świat wartości, wiarę” - kontynuowała autorka prac.

Reklama

Prace są rysowane białą kredką na czarnym kartonie. Autorka, jak to sama podkreśla „łączy w jedną całość wspomnienia z dzieciństwa spędzonego w Malborku, gdzie miała możliwość zobaczenia z bliska rzeczy i miejsc niedostępnych dla zwyczajnego turysty, ze sferą duchową”.

Rysunki inspirowane są także poezją Jacka Kaczmarskiego, Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta. Ważną część wystawy stanowi cykl „Katyńskie guziki”. Narysowane przez artystkę guziki pochodzą z mundurów polskich oficerów wymordowanych w czasie II wojny przez NKWD w Katyniu i pobliskich miejscowościach. - Ten cykl jest hołdem dla tych wszystkich, którzy zginęli w Katyniu - podkreśliła Marzena Zacharewicz.

Prezentacja prac Marzeny Zacharewicz zorganizowana została w ramach stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. Miała w Radomsku swoją premierową odsłonę, po czym trafiła do Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji.

Marzena Zacharewicz urodziła się w 1964 r. w Malborku. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni i studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uzyskała dyplom w 1990 r. z zakresu grafiki warsztatowej. Zilustrowała ponad 20 książek dla dzieci. Książki te ukazały się m. in. w serii Biblioteki „Niedzieli”.

Była kuratorką i autorką koncepcji wystaw zbiorowych poświęconych ilustracji "Pan Andersen" (2005) oraz "Ezop wyobrażony" (2008). Jest autorką kilkunastu wystaw indywidualnych. Brała udział w ponad dziewięćdziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Prace Marzeny Zacharewicz prezentowane były m. in. na Międzynarodowym Biennale Miniatury. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, ilustracją. Od ponad 20 lat pracuje w tygodniku katolickim „Niedziela”.

Podziel się:

Oceń:

2015-01-17 20:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tradycja po nowemu

Natalia Domalewska

Oryginalne śląskie stroje i inspirowane nimi współczesne projekty w jednej przestrzeni. Tak w skrócie można opisać najnowszą wystawę w Muzeum Śląskim.

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Red.

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Parada Równości w Budapeszcie. Pretekst do presji politycznej na Węgry

2025-07-15 15:50

Adobe Stock

9 lipca 2025 r. w Parlamencie Europejskim odbyła się debata plenarna poświęcona tzw. lekcjom z Budapest Pride. W toku debaty europosłowie lewicowych i liberalnych frakcji wykorzystali wydarzenia wokół węgierskiej Parady Równości do krytyki rządu Viktora Orbána i promowania ogólnoeuropejskiej strategii równościowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Kościół

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: Najświętsze Serce Pana Jezusa, ratuj!

Wiara

Świadectwo: Najświętsze Serce Pana Jezusa, ratuj!

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Wiara

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...