Reklama

Niedziela Rzeszowska

Chcą przedłużać dłonie Miłosiernego Chrystusa

Archiwum Sióstr Franciszkanek Maryi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość Ofiarowania Pańskiego będziemy świętować 22. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W diecezji rzeszowskiej osoby konsekrowane w tym dniu zgromadzą się w katedrze, by wielbić Pana. O godz. 10.15 – adoracja Najświętszego Sakramentu w dolnym kościele, a o godz.11 – uroczysta Msza św. po przewodnictwem bp. Jana Wątroby. Do udziału tradycyjnie zapraszani są ojcowie i bracia zakonni, siostry ze zgromadzeń żeńskich, osoby świeckie konsekrowane, zrzeszone w Instytutach Świeckich, dziewice i wdowy konsekrowane, a także pustelnicy. Do wspólnej modlitwy zapraszamy wszystkich diecezjan.

Obecnie w diecezji rzeszowskiej jest 335 sióstr zakonnych w 63 domach zakonnych. Kapłanów zakonnych jest 121 i 8 braci zakonnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zakony klauzurowe – 2; Siostry Wizytki w Jaśle i Siostry Karmelitanki w Rzeszowie. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego jest dniem pamięci o zakonach klauzurowych, zwłaszcza składka z tego dnia przeznaczona jest na potrzeby sióstr klauzurowych. Z istniejących zgromadzeń najdłużej w diecezji rzeszowskiej pracują Siostry Opatrzności Bożej w Łące. Akt fundacyjny domu zakonnego został spisany 1 kwietnia 1860 r. i podpisany przez fundatorkę, jej świadków oraz matkę Antoninę Mirską, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej. Siostry miały tam prowadzić opiekę na osieroconymi dziewczętami i przygotować je do samodzielnego życia. W 1886 r. do Staromieścia (dzisiaj dzielnicy Rzeszowa) przybyły Siostry Służebniczki Starowiejskie. Założyły tutaj placówkę (praca w parafii) i ochronkę dla dzieci. Zajmowały się dbaniem o szaty liturgiczne, opiekowały się chorymi w parafii. Dla dziewcząt wiejskich organizowały kursy kroju i szycia oraz gotowania i pieczenia. Przez swoje poświęcenie i oddanie zyskały wielki szacunek i uznanie wśród parafian.

W 1897 r. ks. S. Gryziecki sprowadził do Rzeszowa Siostry Felicjanki, prowadziły one Ochronkę im. Leona XIII. Nieoficjalnie stała się ona instytucją miejską. Cieszyła się dużą frekwencją dzieci przez wszystkie lata działalności. W czasie wojny Felicjanki prowadziły szpital dla zakaźnie chorych. W 1904 r. przybyły do Słociny, tutaj także prowadziły ochronkę dla dzieci.

Reklama

W 1898 r. przybyły do Rzeszowa Siostry Szarytki i Sercanki. Z nieobecnych już zgromadzeń pracowały: Siostry Boromeuszki, m.in. prowadziły gospodarstwo i kuchnię w Bursie ks. F. Dymnickiego dla gimnazjalistów.

Z zakonów męskich do najstarszych w Rzeszowie należą Ojcowie Bernardyni – szerzyli szczególnie kult Matki Najświętszej, następnie Pijarzy, zajmowali się szkolnictwem, i Reformaci (aktualnie pracują w Bieczu), prowadzili działalność misyjną. W chwili obecnej jest wiele innych zgromadzeń, które w różny sposób świadczą miłość i miłosierdzie. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego jest także okazją do wspomnienia i modlitwy za tych, którzy przez wieki dawali świadectwo, że mając wyobraźnię miłosierdzia, dzielili się nią z bliźnimi.

Podziel się:

Oceń:

2018-01-24 12:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Miłować, wielbić i służyć

Niedziela podlaska 7/2023, str. IV

Osoby życia konsekrowanego odnowiły swoje przyrzeczenia

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Osoby życia konsekrowanego odnowiły swoje przyrzeczenia

W święto Ofiarowania Pańskiego do drohiczyńskiej katedry przybyły osoby życia konsekrowanego, aby pod przewodnictwem pasterza diecezji dziękować za dar wybrania, prosić o Boże błogosławieństwo oraz o nowe powołania.

Więcej ...

Opium dla europosłanki

2024-06-22 10:25

Archiwum TK Niedziela

Był rok 2006, może 2007. Byłem z delegacją SEDE, czyli Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego w Bośni i Hercegowinie. Naszym mikrobusem dojeżdżaliśmy właśnie ze stolicy czyli Sarajewa do Mostaru. O ile to pierwsze miasto jest w zasadzie niemal całkowicie zamieszkane przez muzułmanów, o tyle w Mostarze katolików – Chorwatów jest nawet trochę więcej niż wyznawców islamu – Bośniaków.

Więcej ...

Służba cywilna. Mało znany, a ogromny potencjał państwa polskiego

2024-06-22 14:49

Adobe Stock

Roztropna troska o dobro wspólne to nie tylko idealistyczna, a może i nieco naiwna definicja polityki. To także zawodowa codzienność dla ok. 120 tysięcy urzędników rządowych w całej Polsce. Urzędników, którzy dbają o to, aby państwo polskie – to, o którego niepodległość walczyło tyle pokoleń Polaków – działało sprawnie i zapewniało warunki do pomyślnego i bezpiecznego wzrostu naszemu społeczeństwu i gospodarce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Wiara

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Kościół

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny