Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Za Maryją do Jezusa

Koronacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Krępsku

Maria Palica

Koronacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Krępsku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaufajcie Matce Bożej i dajcie się Jej prowadzić. Miejcie różańce w dłoniach i idźcie maryjną drogą, a doświadczycie zadziwiających łask Bożych – to pierwsze słowa, jakie po krótkiej modlitwie przed kopią obrazu Pani Jasnogórskiej skierował do wiernych abp Andrzej Dzięga. Do parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Krępsku (dekanat Goleniów) przybył 30 kwietnia, aby na prośbę parafian i ks. prob. Mariusza Cywki nałożyć korony na wizerunek Maryi.

Niewielki parafialny kościół z trudem pomieścił wszystkich, którzy chcieli uczestniczyć w tej uroczystości. Mszy św. koncelebrowanej, podczas której akt koronacji został dokonany, przewodniczył abp Andrzej Dzięga. On też wygłosił homilię, w której – w kontekście objawień w Fatimie – wiele miejsca poświęcił miejscu Maryi w naszej wierze. – Jest Ona obecna w dziejach Kościoła od początku. Nie ma kontynentu i kraju, który by nie miał w swoje duchowe dzieje wpisanej szczególnej obecności Matki Bożej. Tak jest i w naszym kraju – mówił. – Obecność Maryi jest widoczna także tutaj, nad Odrą i Bałtykiem. Ona tę ziemią kocha i dba o nią.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dar serc parafian

Reklama

Ukoronowanie wizerunku Pani Jasnogórskiej w kościele parafialnym tuż przed uroczystością Matki Bożej Królowej Polski było kolejnym etapem szerzenia kultu Maryi w tej parafii. Wiosną ubiegłego roku odbyły się w parafii Misje Fatimskie, a w kolejnych miesiącach procesje z figurką Pani Fatimskiej z kościoła parafialnego do kaplicy w Świętej oraz kościołów filialnych w Żółwiej Błoci i Miękowie. Przed wszystkimi świątyniami w parafii stanęły kapliczki fatimskie, rozpowszechnione zostały nabożeństwa pierwszych sobót. Korony i insygnia władzy królewskiej podarowane Patronce przed Jej świętem przez parafian to – jak powiedział Arcybiskup – wyraz ich wiary, miłości i przywiązania do Matki Bożej.

– Te korony, berło i jabłko to dar waszych serc – stwierdził w homilii. – Nie ma wątpliwości, że ten wizerunek, piękny sam w sobie, wpisany w wizerunek poprzedniego obrazu, tak naprawdę jest odpowiedzią nieba na wasze modlitwy (…). Dlatego podjąłem decyzję, że korony będą przeze mnie poświęcone i że je wspólnie rozmodleni założymy na głowę Chrystusa i na głowę Maryi, a obok obrazu umieścimy insygnia władzy królewskiej. Dodał, że miejsce to ma szczególną duchowość i do kościoła w Krępsku przyjeżdżają osoby nawet z odległych miejscowości, bo tutaj przed obrazem Maryi doznają wielu łask i odzyskują spokój w sercu. I apelował do obecnych: – Zapamiętajcie ten dzień. Niebo się tutaj dzisiaj otworzyło. Pod koniec Eucharystii Ksiądz Arcybiskup pobłogosławił i poświęcił przyniesione przez parafian korony, berło i jabłko – insygnia władzy królewskiej – a następnie nałożył korony na ikonę Dzieciątka Jezus, a po nim na głowę Matki Bożej, a ks. prob. Mariusz Cywka umieścił obok obrazu berło i jabłko.

Reklama

Na zakończenie uroczystości odczytany został dekret Arcybiskupa o nałożeniu koron na wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej i ustanawiający kustoszem tego miejsca Księdza Proboszcza. Arcybiskup zobowiązał go jednocześnie do dokumentowania w specjalnej księdze łask, jakich Maryja w tym miejscu udzieli. Czy to oznacza, że w Krępsku będzie pierwsze w tej części diecezji sanktuarium? Na to pytanie Arcybiskup odpowiedział tak: – To wy rozstrzygniecie, czy miejsce to będzie bardziej do modlitwy indywidualnej, czy też do potwierdzonego sanktuarium większe rzesze wiernych będą przybywać, bo modlitwy tutaj zanoszone są wysłuchiwane. I to przyjmijcie jako oficjalne potwierdzenie Kościoła.

Parafia Królowej Polski

Erygowana w 1985 r. parafia w Krępsku pod względem liczby mieszkańców jest jedną z mniejszych w dekanacie Goleniów (ok. 2000 parafian), ale obszarowo – jedną z największych. Obejmuje swym zasięgiem 14 miejscowości – od Świętej po Żółwią Błoć (odległość między nimi wynosi 30 km). Poza kościołem parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski w Krępsku w jej granicach są kościoły filialne w Miękowie (pw. Świętej Trójcy) i w Żółwiej Błoci (pw. Świętego Antoniego) oraz kaplica w Świętej (pw. Matki Bożej Częstochowskiej). Proboszczem parafii od marca 2012 r. jest ks. dr Mariusz Cywka.

Zwieńczeniem Roku Maryjnego w parafii Krępsko będzie konsekracja parafialnego kościoła po jego remoncie. Uroczystość tę zaplanowano na sobotę 3 czerwca 2017 r.

Podziel się:

Oceń:

2017-05-25 11:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Obraz Matki Bożej wraca na Jasną Górę

Magdalena Pijewska/Niedziela

Po 40 latach dobiega końca drugie Nawiedzenie polskich diecezji i parafii w kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. 2 maja w obecności biskupów i pielgrzymów, w uroczystej precesji z katedry częstochowskiej na wzgórze jasnogórskie przyniesiony zostanie wizerunek Nawiedzenia.

Więcej ...

Tyle uzdrowień, tyle słów, a my ciągle tacy sami

Adobe Stock

Rozważanie do Ewangelii Mt 11, 20-24

Więcej ...

Blisko 18 osób na miejsce – kierunek lekarski hitem rekrutacji na KUL

2025-07-15 10:58

KUL

W pierwszym etapie rekrutacji na KUL zgłosiło się ponad 7800 kandydatów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiadomości

"Nasi chłopcy" z... Wehrmachtu?! Oburzająca wystawa w...

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Wiara

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski