Reklama

Polska

Szczecin: w sobotę święcenia nowego biskupa pomocniczego Henryka Wejmana

Ks. prof. zw. dr hab. Henryk Wejman

Ks. Robert Gołębiowski

Ks. prof. zw. dr hab. Henryk Wejman

Święcenia biskupie nowego biskupa pomocniczego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej ks. prof. Henryka Wejmana, dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, odbędą się w najbliższą sobotę 20 grudnia w bazylice archikatedralnej w Szczecinie. Będzie im przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Współkonsekratorami nowego biskupa pomocniczego będą metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga i biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież Franciszek mianował 22 listopada ks. prof. Henryka Wejmana, dziekana Wydziału Teologii Uniwersytetu Szczecińskiego, biskupem pomocniczym archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Siniti.

W uroczystości święceń biskupich ks. prof. Wejmana, w sobotę 20 grudnia wezmą udział liczne delegacje z całej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, a także biskupi z całej Polski. Swój udział potwierdził m.in. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Będą to trzecie święcenia biskupie w szczecińskiej katedrze. Pierwsze miały miejsce 40 lat temu, w 1974 r. i były to święcenia bp. Jana Gałeckiego. Drugie odbyły się 34 lata temu i dotyczyły bp. Stanisława Stefanka.

Archidiecezja szczecińsko-kamieńska potrzebowała nowego biskupa pomocniczego, gdyż w maju 2013 r. na emeryturę przeszedł 77-letni bp Marian Błażej Kruszyłowicz, pełniący tę funkcję od 1990 r.

Ks. prof. Henryk Wejman (ur. 1959 r. w Choszcznie) święcenia kapłańskie przyjął w 1984 r. z rąk bp. Kazimierza Majdańskiego. W latach 1978-1984 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu i Szczecinie. Studiował następnie teologię na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza (Angelicum), gdzie w 1990 obronił doktorat. Habilitował się w 1997 r. na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Tytuł naukowy profesora otrzymał w 2003 r.

Przed wyjazdem na studia do Włoch pracował jako wikariusz parafii pw. Chrystusa Króla w Świnoujściu (1984-1985). Był też kapelanem szpitala klinicznego na szczecińskich Pomorzanach i duszpasterzem akademickim. W latach 1990-91 był dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej w Szczecinie. Przez następne dwa lata był proboszczem szczecińskiej parafii pw. św. Brata Alberta, z kolei w latach 1993-1998 – ojcem duchownym kleryków w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie.

Reklama

Od 2012 r. jest dziekanem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Obejmując to stanowisko zapowiedział m.in. intensywniejszą współpracę z innymi ośrodkami naukowymi w Szczecinie oraz większe otwarcie Wydziału na dialog z innymi wyznaniami i religiami. „W tym celu pragniemy uściślić kontakty z ośrodkami akademickimi w Niemczech, oprócz Bambergu i Greifswaldu szczególnie z Berlinem i Kolonią” – mówił dwa lata temu w wywiadzie dla „Niedzieli”.

Wcześniej ks. prof. Wejman pełnił funkcję kierownika Katedry Teologii Moralnej i Duchowości Wydziału Teologicznego US. Był także wykładowcą Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Brał aktywny udział w przygotowaniach do I Synodu Kościołów Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej. Specjalizuje się w aksjologii i teologii duchowości. Jest autorem 19 monografii oraz 211 artykułów naukowych i popularnonaukowych. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Teologów Duchowości, Polskiego Towarzystwa Teologicznego i Komisji Bioetycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jest starszym bratem ks. dr. hab. Grzegorza Wejmana, znanego historyka Kościoła Pomorza Zachodniego.

Podziel się:

Oceń:

2014-12-16 10:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Doświadczać Miłosierdzia Bożego

Bp prof. Henryk Wejman podczas święceń biskupich

Ks. Mateusz Tschech

Bp prof. Henryk Wejman podczas święceń biskupich

Jubileusz niesie ze sobą radość z minionego czasu oraz zaprasza do refleksji nad tym, jaki był to czas i czym szlachetnym zapisał się w życiu jubilata. Piątą rocznicę przyjęcia sakry biskupiej przeżywał bp prof. Henryk Wejman. Z tej okazji poprosiliśmy dostojnego Jubilata o podzielenie się z czytelnikami Niedzieli refleksjami podsumowującymi minione lata.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...