Reklama

Niedziela Sandomierska

Historia pisana na naszych oczach

Uroczysta Msza św.
na rozpoczęcie
synodu

Ks. Adam Stachowicz

Uroczysta Msza św. na rozpoczęcie synodu

Bp Krzysztof Nitkiewicz zwołał III Synod Diecezji Sandomierskiej. Ten historyczny fakt ma miejsce 18 lat od zamknięcia poprzedniego synodu, któremu przewodniczył bp Wacław Świerzawski. Synod, odbywający się pod hasłem „Aby nieść światło Ewangelii”, będzie trwał 3 lata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W szczelnie wypełnionej bazylice katedralnej w Sandomierzu 25 marca 2017 r. odbyło się otwarcie III Synodu Diecezji Sandomierskiej. Bp Krzysztof Nitkiewicz zwołał go w 25. rocznicę reorganizacji granic polskich diecezji. Na uroczystość przybyli członkowie synodu, a także wiele osób konsekrowanych i wiernych z całej diecezji, którym towarzyszyli przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych różnego stopnia oraz reprezentanci i delegaci grup duszpasterskich i stowarzyszeń katolickich oraz społecznych. Trafnie odczytali oni znaki czasu i wzięli udział w historii, która tworzy się na naszych oczach.

Uroczystej Mszy św. otwierającej synod przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Eucharystię sprawowali również metropolita przemyski abp Adam Szal, biskup siedlecki Kazimierz Gurda, biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, a także biskup pomocniczy senior diecezji sandomierskiej Edward Frankowski oraz liczna grupa kapłanów. – Niech ten trzeci synod upływa pod znakiem tajemnicy Wcielenia Boga, który stał się Emmanuelem, Bogiem z nami, chodził naszymi drogami, żył naszym życiem, umarł, aby nas odkupić, i zmartwychwstał, aby nas prowadzić do chwały – powiedział we wstępie do Mszy św. abp Budzik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Bp Nitkiewicz, zwracając się do wiernych, wyjaśnił powody zwołania synodu. – Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zmieniły się znacząco uwarunkowania kulturowe, cywilizacyjne, społeczne i demograficzne. Są osiągnięcia i optymistyczne perspektywy, ale nie brakuje również zjawisk i problemów rodzących poważne niepokoje. Trzeba przyznać rację autorowi łacińskiej sekwencji: „Tempora mutantur et nos mutamur in illis” – Czasy się zmieniają, a my zmieniamy się wraz z nimi. Ojciec Święty Franciszek mówi nawet, że mamy do czynienia nie tyle z epoką zmian, ile raczej z epokowymi zmianami. Dlatego należy szukać nowych dróg i metod, aby – jak głosi hasło synodu – „nieść światło Ewangelii”, tzn. żyć nią i przepowiadać zgodnie z poleceniem Chrystusa. Może dlatego włoski kapłan, filozof i działacz społeczny ks. Giuseppe Dossetti uważał, że synody diecezjalne wpisują się w proces dojrzewania Kościoła.

Prace synodu zostały podzielone na 3 etapy. Pierwsza faza potrwa do 19 maja 2018 r. i będzie miała ma na celu przygotowanie dokumentu roboczego. Prace będą przebiegały w powołanych komisjach – głównej i tematycznych. Drugi etap synodu ma się odbywać głównie na forum dekanalnych zespołów synodalnych, złożonych z duchownych i świeckich. Zespoły znające dobrze lokalną sytuację oraz uwarunkowania parafii będą analizowały dokument roboczy. Owocem tej refleksji mają być uwagi i postulaty, które posłużą komisji głównej do przygotowania projektu dokumentów. Projekt ten będzie dyskutowany podczas posiedzeń plenarnych, stanowiących trzeci etap synodu. W ten sposób powstanie dokument końcowy, zawierający zalecenia i normy prawne. Jego promulgacji dokona biskup diecezji.

Wszyscy członkowie synodu złożyli Wyznanie wiary i stosowną przysięgę. W strukturach synodu zostały powołane sekretariat oraz komisje synodalne: główna teologiczna, ds. kultu Bożego i dyscypliny sakramentów, ds. duchowieństwa diecezjalnego, ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego, ds. świeckich, ds. duszpasterstwa, ds. nauki i wychowania katolickiego, ds. ewangelizacji, charytatywna i ds. dóbr doczesnych.

Podziel się:

Oceń:

2017-03-29 10:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Polacy na synodzie

Więcej ...

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne: Nawroccy przekazali nam kawalerkę

2025-05-15 11:02
Karol Nawrocki

PAP/Kasia Zaremba

Karol Nawrocki

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne w Gdyni podpisało z Nawrockimi umowę darowizny o przekazaniu kawalerki, która wcześniej należała do Jerzego Ż. - poinformował w czwartek PAP prezes tego stowarzyszenia Bogdan Palmowski.

Więcej ...

Łódź: o nadziei dla świata

2025-05-15 14:00

Ks. Paweł Kłys

- Gdyby dawanie motywów życia i nadziei miało skończyć się na tej sesji, to myślę, że nie ma co tracić czasu. Ta sesja nie ma prawa skończyć się na refleksji teoretycznej. Dać komuś motyw nadziei do życia, oznacza tyle, co pokazać mu, że się go kocha – powiedział kard. Grzegorz Ryś.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Policja uruchomiła Child Alert, poszukiwana jest 11-letnia...

Wiadomości

Policja uruchomiła Child Alert, poszukiwana jest 11-letnia...

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Watykan: jakich zmian dokona Leon XIV w Kurii Rzymskiej

Kościół

Watykan: jakich zmian dokona Leon XIV w Kurii Rzymskiej

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Leon XIV

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Wiara

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Leon XIV

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV