Reklama

Niedziela Częstochowska

Pod patronatem „Niedzieli”

Poetyckie krajobrazy ks. Jana Twardowskiego

Laureat I miejsca Piotr Knapik (w granatowej koszuli) z Gimnazjum nr 18
z Oddziałami Integracyjnymi im. Kazimierza Wielkiego w Częstochowie
brawurowo wykonał wiersz pt. „Czas niedokończony”

Edyta Hartman/Niedziela

Laureat I miejsca Piotr Knapik (w granatowej koszuli) z Gimnazjum nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kazimierza Wielkiego w Częstochowie brawurowo wykonał wiersz pt. „Czas niedokończony”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod honorowym patronatem Andrzeja Kwapisza, starosty częstochowskiego, i Lidii Dudkiewicz, redaktor naczelnej Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski Poetyckie Krajobrazy. 6. edycja imprezy poświęcona była poezji ks. Jana Twardowskiego, największego poety wśród kapłanów, którego 10. rocznica śmierci przypada w bieżącym roku (zmarł 18 stycznia 2006 r. w Warszawie). Motto imprezy stanowiły ponadczasowe słowa zaczerpnięte z wiersza księdza pt. „Jak źle”: „Jeśli jest noc, musi być dzień, jeśli łza – uśmiech”. Jak informują organizatorzy – Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM”, tegoroczny konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem uczniów szkół gimnazjalnych, bo do tej grupy wiekowej jest on skierowany, a do zmagań finałowych zgłosiło się 23 gimnazjalistów. Ostatecznie rywalizowało 21 osób, reprezentujących 13 gimnazjów z terenu miasta i 8 z powiatu częstochowskiego.

Poziom wykonania i interpretacji tekstów, bez mikrofonu i materiałów audiowizualnych (pod uwagę brano: dobór repertuaru, stopień opanowania tekstu, artystyczną interpretację utworu, kulturę słowa i ogólne wrażenia artystyczne), był – co podkreślali zarówno organizatorzy, jak i jury w składzie: Beata Raczyńska, Agnieszka Grudzińska, Anna Kostrzewa, Irmina Młynarczyk, Tadeusz Luterek – bardzo wyrównany. Po naradzie jury postanowiło przyznać: I miejsce Piotrowi Knapikowi, uczniowi Gimnazjum nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kazimierza Wielkiego w Częstochowie za brawurowe wykonanie wiersza pt. „Czas niedokończony”; II miejsce ex aequo Wiktorii Nocoń z Gimnazjum w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii za wiersz „Na Anioł Stróż” i Julii Matuszczyk z Gimnazjum w Zespole Szkół w Kłomnicach, która wykonała utwór „O firankach w stajni”; III miejsce przypadło Paulinie Musik z Gimnazjum w Woźnikach za wiersz „Powieszony, pomylony”, Joannie Migalskiej z Gimnazjum w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Przyrowie za interpretację „Listu do Matki Boskiej” i Beacie Kołodziejczyk z Publicznego Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Józefa w Częstochowie za utwór „Dziękuję”.

Konkursowi przyświecało kilka celów, wśród nich m.in.: upamiętnienie i popularyzacja twórczości ks. Jana od Biedronki wśród młodego pokolenia odbiorców, rozwijanie zdolności recytatorskich, a co za tym idzie aktorskich uzdolnień młodzieży, upowszechnianie kultury języka polskiego oraz uwrażliwianie i zainteresowanie uczniów poezją, w tym religijną, a szerzej kulturą w ogóle. Patrząc na zaangażowanie młodych artystów, z pewnością zostały one osiągnięte. Wydarzenie miało miejsce 20 października br.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2016-11-23 13:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Ks. Jan Twardowski symfonicznie

Marian Florek/TV Niedziela

W tym roku mija 50 lat pracy artystycznej Włodzimierza Krawczyńskiego, dyrygenta chóru „Basilica Cantans” Archikatedry Częstochowskiej. Z tej okazji 22 listopada 2019 w Filharmonii Częstochowskiej odbył się koncert zatytułowany „Powiedzcie to dalej”. Wydarzenie muzyczne zaczerpnęło swą nazwę od wiersza ks. Jana Twardowskiego pod tym samym tytułem.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

O pokój, szacunek dla życia i ludzkiej godności – na Jasnej Górze trwa modlitwa w uroczystość Królowej Polski

2024-05-03 17:50

Karol Porwich/Niedziela

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady