Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Przyoblecz mnie, Panie, w nowego człowieka

Klerycy wraz z bp. prof. Henrykiem Wejmanem i moderatorami seminarium

Marek Kuligowski

Klerycy wraz z bp. prof. Henrykiem Wejmanem i moderatorami seminarium

W niedzielę 6 listopada 2016 r. siedmiu alumnów Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego pw. Świętej Rodziny w Szczecinie otrzymało z rąk bp. prof. zw. dr. hab. Henryka Wejmana sutannę. Był to uroczysty dzień dla nich, ich rodzin, przyjaciół i wszystkich przybyłych do seminaryjnego wieczernika

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii Ksiądz Biskup wskazał najpierw na męczeństwo siedmiu braci z Drugiej Księgi Machabejskiej i rozwinął temat życia wiecznego. „Wierzyli w Boga i byli przekonani, iż do Niego należy ostatnie słowo. Ich wiara w życie wieczne była źródłem wierności Prawu Bożemu w doczesności. Niewątpliwie perspektywa wiecznego trwania z Bogiem stanowi potężne źródło wierności wartościom moralnym w życiu doczesnym i wytrwałości wobec przeciwności – mówił Ksiądz Biskup – zatem przed każdym z nas staje wezwanie, niezależnie od posiadanego powołania i pełnionych przez nas funkcji w Kościele, ożywiania naszej wiary w życie wieczne”. Następnie zwrócił się do alumnów, którzy przyjęli strój duchowny: „zachęcam was, abyście rozwijali w sobie wiarę w życie wieczne, a z kolei ta wiara niech określa wasze podejście do codziennych zadań. W jej duchu chciejcie je wykonywać z sumiennością i gorliwością oraz wytrwałością. Tak postępując, będziecie dawali wiernym świadectwo miłości Boga, a zarazem będziecie dla nich znakiem powołania każdego do życia wiecznego oraz będziecie ich zachęcać do takiego działania w doczesności, aby nie stracili z oczu wartości nieprzemijających. Swoje zadania chciejcie zawsze wykonywać w więzi z Bogiem w Trójcy Jedynym i w duchu posłuszeństwa Chrystusowi, który działa w Kościele przez przełożonych”.

Na zakończenie homilii przewodniczący zgromadzeniu Ksiądz Biskup zwrócił się w szczególny sposób do braci mających przyjąć sutannę: „Drodzy obłóczeni, dzisiaj przyjmiecie strój duchowny. Ta szata jest zewnętrznym znakiem waszej przynależności do Chrystusa i do Kościoła. Niech ona będzie dla was wezwaniem do nieustannego pogłębiania więzi osobowej z Chrystusem. To nie szata zdobi człowieka, ale jego serce przepełnione miłością do Chrystusa i w Jego duchu do braci i sióstr. Niech Maryja, patronka naszej archidiecezji, Matka Kościoła, wyprasza wam obfitość łask u Chrystusa, abyście byli wierni Jego powołaniu w każdej chwili waszego życia”.

Po homilii każdy z mających przyjąć szatę duchowną został imiennie wezwany przez diakona. Sutannę przyjęli: al. Robert Bałuka, al. Łukasz Koliński, al. Wojciech Kozak, al. Norbert Kozłowski, al. Jakub Rogowski, al. Konrad Sidor i al. Mateusz Szczęsny, następnie bp Henryk Wejman odmówił nad nimi modlitwę, która jest wezwaniem do umocnienia woli kandydatów do kapłaństwa, aby zawsze postępowali jak synowie światłości, a szata, którą przywdzieją, ma im przypominać, że mają się chlubić tylko z krzyża Pana Jezusa, aby świat był dla nich ukrzyżowany, a oni dla świata, po czym pobłogosławił sutanny. Mający przyjąć sutannę przeszli z kościoła seminaryjnego do jednej sal, gdzie przebrali się w sutanny przy pomocy ks. prefekta dr. Lucjana Chronchola, ks. dyrektora dr. Tomasza Mędrka i kilku starszych alumnów. Po powrocie do seminaryjnego wieczernika Ksiądz Biskup nałożył im komże oraz birety. Dzień obłóczyn jest jednym z najbardziej wyraźnych w drodze formacji ku kapłaństwu służebnemu, alumni przyjmujący sutannę już wyglądają jak kapłani, choć jeszcze nimi nie są. Uroczysty charakter tego wydarzenia, przeżywanego w gronie najbliższych oraz wiernych, którzy każdej niedzieli uczestniczą w Eucharystii sprawowanej w seminarium, jest dla nas zachętą, aby modlić się o świętość kapłanów, dobre rozeznanie powołania dla alumnów i nowe powołania dla naszego Kościoła nad Odrą i Bałtykiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2016-11-17 10:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do alumnów NSD: Bóg działa w naszej codzienności

Ks. Mariusz Frukacz

„Bóg w Osobie Chrystusa stał się Bogiem bliskim. To Bóg działa w naszej codzienności” - mówił abp Wacław Depo 7 września w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Metropolita częstochowski uczestniczył w inauguracji nowego roku szkolnego.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Łódź: Czy możliwa jest niechrześcijańska Europa? – Wykład Mistrzowski prof. Weilera

2024-05-12 10:30

Archiwum YouTube

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto