Reklama

Niedziela Lubelska

Kongres kultury chrześcijańskiej

Od lewej: ks. Tomasz Adamczyk, abp Stanisław Budzik
i ks. prof. Antoni Dębiński
do Kalwarii Zebrzydowskiej

Tomasz Koryszko/KUL

Od lewej: ks. Tomasz Adamczyk, abp Stanisław Budzik i ks. prof. Antoni Dębiński do Kalwarii Zebrzydowskiej

Już za niespełna dwa tygodnie Lublin będzie gościł uczestników 5. Kongresu Kultury Chrześcijańskiej.
Kilkudniowe spotkanie toczyć się będzie pod hasłem: „Wolność ocalona. Chrześcijańskie światło na ludzkich drogach”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizatorzy kongresu – abp Stanisław Budzik, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Urząd Miasta Lublin, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz Towarzystwo Przyjaciół KUL – zadbali o to, by jedno z najważniejszych cyklicznych wydarzeń Lublina mocno wpisało się w twórczy dialog Kościoła ze światem współczesnym. Tematyka jubileuszowego kongresu obejmie zagadnienia związane z wolnością w chrześcijańskim ujęciu, w kontekście wyzwań współczesności, w tym myśli filozoficznej i nauk przyrodniczych.

22 września, podczas konferencji prasowej zapowiadającej to wyjątkowe wydarzenie, abp Stanisław Budzik przypomniał, że inicjatorem i organizatorem kongresów był śp. abp Józef Życiński. Przedwcześnie zmarły Metropolita Lubelski, zafascynowany myślą Jana Pawła II, podjął się realizacji projektu, w którym prezentowane są najważniejsze nurty dialogu Kościoła ze współczesną kulturą. – Miałem okazję być uczestnikiem pierwszego kongresu. Przełomowy rok 2000 rodził pytania o kierunek kulturowych przemian w świecie. Wielu wyrażało wtedy opinię, że cywilizacja chrześcijańska wyczerpała już twórczą energię. Pierwszy kongres chciał podkreślić, że chrześcijaństwo nadal odgrywa i powinno odgrywać kulturotwórczą rolę w świecie. Przesłanie pierwszego kongresu podkreślało, że Ewangelia zachowuje niezmiennie swoją siłę do kształtowania przyszłego oblicza kultury – mówił abp Budzik. Kolejne kongresy – zwoływane w KUL w systemie olimpijskim, czyli co cztery lata – podejmowały najważniejsze zagadnienia związane z życiem społeczno-kulturalnym (2004 – budowanie zjednoczonej Europy, 2008 – godność czy sukces, 2012 – poszukiwanie człowieka w człowieku). – 5. Kongres Kultury Chrześcijańskiej kontynuuje tematykę antropologiczną. W perspektywie chrześcijańskiej człowiek, stworzony na obraz i podobieństwo Boga, odkupiony przez Chrystusa, ma niesamowitą i niezbywalną godność. Żaden ludzki humanizm nie może się porównać z chrześcijańską nauką o człowieku – podkreślał Ksiądz Arcybiskup. – Bóg podzielił się z człowiekiem wolnością. Ludzka wolność jest tak cenna w oczach Boga, że każdemu dał możliwość wyboru, opowiedzenia się za złem lub dobrem – wyjaśniał Metropolita, wprowadzając w tegoroczną tematykę spotkań. Odwołując się do wizyty Jana Pawła II w Polsce w 1991 r., gdy przewodnim hasłem pielgrzymki był Dekalog, abp Budzik powiedział, że wciąż powinniśmy się uczyć tego, jak korzystać z wolności jako możliwości wyboru dobra. – Wolność dotyka wszystkich aspektów życia ludzkiego; często stajemy wobec pytań, czym jest wolność, jakie są jej granice i zagrożenia. Mam nadzieję, że kongres pomoże nam zrozumieć, jak ważna w życiu jest wolność, jak z niej korzystać i jak jej najlepiej służyć – mówił abp Stanisław Budzik.

W kongresie udział wezmą wybitne osobistości świata kultury, nauki i Kościoła z Polski i z zagranicy, m.in. kard. Gianfranco Ravasi, abp Gintras Grušas, ks. prof. Michał Heller, prof. Krzysztof Penderecki, ks. prof. Andrzej Szostek, prof. Daniel Rotfeld, prof. Andriej Zubow, s. Małgorzata Chmielewska, ks. prof. Józef Niewiadomski i prof. Wojciech Roszkowski. Obok wykładów i paneli dyskusyjnych przygotowano szereg wydarzeń kulturalnych, w tym koncerty, spektakle i wystawy. Spotkania odbędą się w KUL przy al. Racławickich 14. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny; szczegółowy program dostępny na www.kongres.lublin.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2016-09-29 08:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: dziś obraduje III Chrześcijański Kongres Społeczny

W przeddzień uroczystości Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana, w piątek w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się III Chrześcijański Kongres Społeczny „Otwórzcie drzwi Chrystusowi! Otwórzcie drzwi Jego zbawczej władzy! Chrześcijaństwo-Rzeczypospolita-Unia Europejska”.

Więcej ...

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 14, 22-25.

Więcej ...

Arcybiskup Mediolanu o Carlo Acutisie: święty nastolatek zachęcający do świętości

2024-05-23 18:14

carloacutis.com

Świętym nastolatkiem zachęcającym swoich rówieśników do świętości nazwał arcybiskup Mediolanu Mario Delpini bł. Carlo Acutisa. Papież Franciszek zezwolił Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych na wydanie dekretu o uznaniu cudu przypisywanego jego wstawiennictwu. Otwiera to drogę do jego kanonizacji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Warszawa: Zofia Czekalska

Wiadomości

Warszawa: Zofia Czekalska "Sosenka" spoczęła na...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania