Niedziela Podlaska

15. Międzynarodowe Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa

Niedziela podlaska 34/2016, str. 8

Archiwum ks. Krzysztofa Domaraczeńki

W dniach od 3 do 9 lipca w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie odbywały się jubileuszowe, 15. Międzynarodowe Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa. Wzięło w nich udział 21 zawodników, w tym brat zakonny, klerycy i po raz pierwszy siostra zakonna, reprezentujący 11 archidiecezji i diecezji, w tym drohiczyńską. Główną nagrodą była pielgrzymka na Kretę ufundowana przez Biuro Pielgrzymkowo-Turystyczne „ARCUS” z Bydgoszczy. Wygrał ją ks. Stanisław Bąk z archidiecezji przemyskiej.

Po raz piąty ufundowano puchar fair play. Nagrodę tę otrzymała s. Zofia Buszta, która nie przestraszyła się 20 mężczyzn, wystąpiła i dzielnie walczyła w mistrzostwach. Również po raz piąty przyznano nagrodę za najpiękniejszą partię mistrzostw, którą zdobył ks. Sławomir Pawłowski, pallotyn.

Po raz czwarty była przeprowadzona klasyfikacja drużynowa. Po raz trzeci zwyciężyli księża z archidiecezji przemyskiej z 34 punktami: ks. Stanisław Bąk, ks. Andrzej Kuzio i ks. Konrad Dyrda. W klasyfikacji generalnej szachów klasycznych po raz drugi zwyciężył ks. Wojciech Sola z diecezji tarnowskiej. Wicemistrzem Polski został ks. Sławomir Pawłowski, pallotyn. Trzecie miejsce zajął ks. Stanisław Bąk z archidiecezji przemyskiej.

Rozegrano też Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych. Zwycięzcą okazał się ks. Wojciech Sola z diecezji tarnowskiej. Drugie miejsce zajął kl. Fabian Domagalski z WSD w Kaliszu. Trzecie – ks. Sławomir Pawłowski, pallotyn. W szachach szybkich również zwyciężył kl. Fabian Domagalski z WSD w Kaliszu. Drugie miejsce zajął ks. Wojciech Sola z diecezji tarnowskiej, a trzecie – ks. Stanisław Bąk z archidiecezji przemyskiej.

Kategorie szachowe podwyższyli lub zdobyli kategorię – drugą ks. Piotr Kubicz z diecezji sandomierskiej i ks. Andrzej Skarżyński, marianin. Czwartą – kl. Wojciech Wolny i s. Zofia Buszta. Piątą – kl. Łukasz Chamier-Ciemiński.

Nowością mistrzostw były wieczorne analizy rozegranych partii prowadzone przez sędziego Zygmunta Wielickiego z Gdańska.

Kolejne, 16. Mistrzostwa planowane są w 2017 r. w Ołtarzewie.

2016-08-18 09:34

Już dziś półfinał Mistrzostw Europy - Polacy zagrają ze Słowenią

youtube.com

Polscy siatkarze wygraną w rozpoczynającym się o godz. 20.30 półfinale mistrzostw Europy w Lublanie chcą przełamać złą passę w rywalizacji ze Słoweńcami. W dwóch poprzednich edycjach mistrzostw Europy odpadli właśnie po porażkach z tymi rywalami.