Reklama

Homilie

Franciszek: kościoły nie mogą być miejscem robienia biznesu

Korea.net/foter.com

Boże zbawienie zawsze jest darem darmo danym, a nasze kościoły nie mogą być miejscem bogacenia się – powiedział papież podczas porannej Eucharystii w kaplicy Domu Świętej Marty. W swojej homilii Ojciec Święty nawiązał do czytanej dziś, w liturgiczne wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny Ewangelii (Łk 19,45-48), opisującej wypędzenie przez Pana Jezusa przekupniów ze świątyni jerozolimskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Franciszek podkreślił, że Pan Jezus dokonał oczyszczenia świątyni sprofanowanej, zamienionej przez wymieniających pieniądze z domu modlitwy na jaskinię zbójców. Zaznaczył, że wraz ze świątynią sprofanowany został lud Boży, przybywający by się modlić, pragnący żywego kontaktu z Bogiem. Ale w świątyni miało miejsce zgorszenie, korupcja. W tym momencie Ojciec Święty odniósł się do sytuacji współczesnej i postaw duchowieństwa naznaczonych żądzą zysku, handlowania sprawami nadprzyrodzonymi. „Ileż razy wchodząc do kościoła dostrzegamy także dzisiaj cennik za chrzest, poświęcenie, intencje Mszy św. A potem ludzie się gorszą” - powiedział papież.

„Raz, krótko po święceniach kapłańskich opiekowałem się grupą studentów, a para narzeczonych chciała się pobrać. Udali się do parafii, ale chcieli, żeby ślub był ze Mszą św. A tam, urzędujący w kancelarii powiedział: «To niemożliwe» - «Ależ dlaczego, skoro Sobór zaleca, aby zawsze sakrament małżeństwa zawierać podczas Mszy św?». - «Nie to niemożliwe, bo na ślub mamy tylko 20 minut». «Ale dlaczego?»- «Bo są kolejne»- «Ale my chcemy ze Mszą!»- «Ale musicie zapłacić za dwa!». I żeby pobrać się podczas Mszy św. musieli zapłacić za dwa. To jest grzech zgorszenia” - stwierdził Franciszek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ojciec Święty przypomniał słowa Pana Jezusa wypowiedziane do tych, którzy są przyczyną zgorszenia: „Lepiej by uwiązali sobie kamień młyński u szyi i rzucili się w morze”. Zaznaczył, że jeśli osoby odpowiedzialne za kościół robią interesy, to ludzie się gorszą i nie można wobec tego być obojętnym.

„Bo jeśli widzę, że w mojej parafii tak się dzieje, to powinienem mieć odwagę, by powiedzieć to wprost proboszczowi. A ludzie cierpią z powodu zgorszenia. Ciekawe, że lud Boży potrafi wybaczyć swoim księżom, kiedy mają jakąś słabość, upadną w grzech ... umie wybaczyć. Ale są dwie rzeczy, których lud Boży nie potrafi przebaczyć: kiedy ksiądz jest przywiązany do pieniędzy i kiedy źle traktuje ludzi. Nie potrafi wybaczyć!” - zauważył papież.

Ojciec Święty zauważył, że w postawie Pana Jezusa możemy dostrzec gniew Boga, gorliwość o Dom Boży, bo nie można służyć dwom panom - albo oddajesz cześć Bogu żywemu albo pieniądzom. Zaznaczył, że ta wrogość Jezusa wobec pieniędzy w świątyni wynika z faktu, że zbawienie jest darmo dane, On sam przynosi nam darmowość Boga, całkowitą bezinteresowność Bożej miłości. Natomiast, kiedy w jakimś kościele mamy do czynienia z robieniem interesów, to można odnieść wrażenie, że zbawienie nie jest tak całkiem bezinteresowne. Dlatego Jezus wziął bicz do ręki i dokonał oczyszczenia świątyni. Nawiązując do dzisiejszego wspomnienia liturgicznego Ofiarowania Matki Bożej w świątyni papież zakończył homilię, prosząc by nauczyła nas Ona dbania o czystość świątyni i przyjmowania z miłością przybywających do niej ludzi, tak jakby każdy był Maryją.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2014-11-21 12:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło

Niedziela Ogólnopolska 11/2021, str. IV

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

Spotkanie Papieża w Castel Gandolfo z przedstawicielami kapituł generalnych

2025-07-12 11:42

Vatican Media

W przesłaniu do przełożonych generalnych i członków rad niektórych kapituł i zgromadzeń zakonnych Papież Leon XIV mówił o potrzebie odnowienia ducha misyjnego, przyswojenia sobie uczuć „jakie miał Chrystus Jezus” oraz szerzenia na całej ziemi światła Chrystusa.

Więcej ...

Bp Długosz: miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać drzwi przed wszystkimi nielegalnymi emigrantami

2025-07-12 14:50
Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

yt.com/zrzut ekranu

Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

„Matko Boża, Ty wiesz, że Polacy zdali egzamin, kiedy trzeba było otworzyć drzwi dla milionów uciekających Ukraińców. A w imię miłości bliźniego potrafili zapłacić najwyższą cenę za pomoc Żydom” – powiedział biskup Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Bp Długosz:  miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać...

Kościół

Bp Długosz: miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką