Reklama

Niedziela Rzeszowska

Mozaika w diecezji rzeszowskiej

www.sdmrzeszow.pl

W specjalnym orędziu przed przyjazdem do Polski papież Franciszek mówił, że pragnie dać światu mozaikę różnych twarzy, wielu ras, języków, ludów i kultur zjednoczonych w imię Jezusa Chrystusa. Takiej mozaiki i jedności doświadczyliśmy w diecezji rzeszowskiej po przyjeździe młodzieży z dziewiętnastu państw świata w ramach Światowych Dni Młodzieży

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Choć Dni w Diecezji formalnie rozpoczęły się 20 lipca, już w niedzielę 17 lipca do diecezji rzeszowskiej przyjechała pierwsza grupa młodzieży z Urugwaju. Grupa z Ameryki Południowej została zakwaterowana w Nockowej. Potem, co kilka godzin, słyszeliśmy o kolejnych grupach na Podkarpaciu: z Kanady, Filipin, Chin. Łącznie na Światowe Dni Młodzieży do diecezji rzeszowskiej przyjechało 1419 osób z 19 państw świata. Obok młodzieży byli także duchowni: diakoni, księża i trzech biskupów z Egiptu, Filipin i Francji.

Znaczna część grup, zwłaszcza z najdalszych zakątków świata, przyleciała samolotami do Jasionki, Krakowa bądź Warszawy. Grupa z diecezji Rottenburg-Stuttgart z Niemiec dotarła na Podkarpacie własnym autokarem. Część z kilku grup Ukraińskich prosiło o odebranie ich z przejść granicznych. W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży na podkarpackich przejściach granicznych z Ukrainą zostały wprowadzone ułatwienia dla pielgrzymów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wymiana darów

Młodzi ludzie zostali zakwaterowani u rodzin w pięciu rejonach diecezji: rzeszowskim, kolbuszowsko-sokołowskim, ropczycko-sędziszowskim, strzyżowskim i jasielsko-gorlickim. Trzydziestosześcioosobowa grupa z Chin zamieszkała u rodzin w parafii Matki Bożej Śnieżnej w Rzeszowie, Egipcjanie w Boguchwale, Brazylijczycy w Sokołowie Małopolskim, Argentyńczycy w Rzeszowie i Sędziszowie Małopolskim. Do każdej grupy został przydzielony opiekun i tłumacz. Rodziny przyjmujące gości podkreślały często, że otwierają swoje domy w ramach wdzięczności za wcześniej udzieloną im pomoc. Nieliczni sami byli uczestnikami ŚDM w Kolonii czy Madrycie. Inni korzystali z gościnności przy okazji różnych pieszych pielgrzymek.

Między gośćmi i gospodarzami nastąpiła swoista wymiana doświadczeń i darów. Goście szczególnie byli zainteresowani wymianą doświadczeń religijnych, gdyż, jak podkreślali przy wielu okazjach, dla nich ŚDM to przede wszystkim doświadczenie wiary. „Przyjechałem poczuć Bożą miłość” – mówił Rymel Lagrimas z Filipin. Władysław Kołodziej, który razem żoną Bożeną przyjął czterech Filipińczyków, w specjalnie przygotowanym „Studiu ŚDM” Telewizji Rzeszów podkreślił, że obecność gości jest dla niego szczególną lekcją pobożności.

Reklama

Symbolem wymiany darów był moment, kiedy grupa z Filipin goszcząca w parafii katedralnej w Rzeszowie, gdy tylko usłyszała zaśpiewany dla nich hymn ŚDM w Krakowie, zaśpiewała hymn ŚDM w Manilii z 1995 r.

Śladami Jana Pawła II

Każdy z pielgrzymów otrzymał pakiet pielgrzyma, na który złożyły się koszulka z symbolami ŚDM, Rzeszowa i Podkarpacia, plecak z mapą Rzeszowa i identyfikator. Tak wyposażeni wyruszyli zwiedzać region. Organizatorzy, razem z władzami wojewódzkimi i miejskimi, przygotowali ciekawą ofertę kulturalno-turystyczną. Swoje podwoje bezpłatnie otworzyły liczne placówki muzealne województwa podkarpackiego.

Niektórzy, jak grupa z Włoch, która został przyjęta w Sękowej, rozpoczęli zwiedzanie już we wtorek. Włosi zwiedzili Muzeum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej i wspięli się na Górę Grzywacką nad Kątami. To tereny, które jako turysta odwiedzał ks. Karol Wojtyła. Chińczycy zakwaterowani w parafii Matki Bożej Śnieżnej w Rzeszowie rozpoczęli od dokładnego zwiedzenia Rzeszowa. – Bardzo podoba mi się architektura miasta. Jest tutaj inaczej niż u nas, gdzie miasta są zatłoczone. Szczególnie podobało mi się Muzeum historii Miasta Rzeszowa. Doceniam to, że przewodniczka mówiła po angielsku – mówiła Trisha z Filipin.

Niektóre grupy zaplanowały zwiedzanie miejsc poza diecezją rzeszowską i poza województwem podkarpackim. Dużym zainteresowaniem cieszyły się obiekty wpisane na listę UNESCO, m.in. kościół w Haczowie, a także muzea w Łańcucie i Markowej oraz skansen w Sanoku. Najczęściej odwiedzanymi miejscami poza Podkarpaciem były Jasna Góra i Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Przed młodzieżą jeszcze wiele przeżyć. Wszyscy mamy nadzieję, że zgodnie z oczekiwaniem Ojca Świętego ujawni się nie tylko różnorodność barw mozaiki, ale jedność wokół Jezusa Chrystusa i będzie to znak harmonii dla świata.

Podziel się:

Oceń:

2016-07-27 14:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

ŚDM: pielgrzymi poruszeni ostatnim spotkaniem w Oknie Papieskim

Przemysław Mosór

W piątek wieczorem papież Franciszek po raz ostatni podczas Światowych Dni Młodzieży pojawił się w Oknie Papieskim na Franciszkańskiej 3 w Krakowie. "Czuje się tutaj niezwykłą obecność ojca, który wychodzi do swoich dzieci" - powiedział obecny na placu przed krakowską kurią o. Teofil z Góry św. Anny.

Więcej ...

Warszawa: Strażacy dogaszają pożar kompleksu handlowego Marywilska 44

2024-05-12 08:06

PAP/Leszek Szymański

Strażacy dogaszają pożar kompleksu handlowego Marywilska 44 w Warszawie - poinformował w niedzielę rano PAP mł. bryg Michał Konopka z Komendy Miejskiej PSP w Warszawie. Dodał, że nikt nie odniósł obrażeń. Działania ratownicze prowadzi 50 zastępów, w tym Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego.

Więcej ...

Wniebowstąpienie jest drogą Chrystusa ku pełni objawienia

2024-05-12 16:20
Eucharystia na zakończenie II Kongresu Wieczystej Adoracji

Magdalena Lewandowska

Eucharystia na zakończenie II Kongresu Wieczystej Adoracji

Wniebowstąpienie Jezusa nie oznacza Jego oddalenia – napisał na zakończenie II Kongresu Wieczystej Adoracji kard. Robert Sarah.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania