Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

ŚDM w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

VII Exodus Młodych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na zakończenie Światowych Dni Młodzieży w Brazylii papież Franciszek ogłosił, że kolejne międzynarodowe spotkanie młodych odbędzie się w Krakowie. Od tego momentu zaczął się w Polsce prawdziwy „raban”, związany z przygotowaniem ŚDM w naszym kraju. Także w naszej diecezji od początku 2014 r. poczyniliśmy odpowiednie przygotowania: formacyjne, logistyczne, medialne czy te związane ze zorganizowaniem niezbędnej grupy wolontariuszy. Teraz przychodzi czas zbioru owoców tych działań.

W oczekiwaniu na gości

Światowe Dni Młodzieży są wydarzeniem religijnym, świętem ludzi młodych, a zarazem świętem Kościoła w Polsce. Wydarzenia centralne odbędą się w dniach od 25 do 31 lipca w Krakowie. Zanim jednak udamy się na spotkania z Ojcem Świętym, przeżywać będziemy tzw. Dni w Diecezji – pierwszą część ŚDM. Będzie to czas między 20 a 25 lipca, w którym na terenie naszej diecezji gościć będą pielgrzymi z zagranicy. Diecezja zamojsko-lubaczowska stanie się dla nich przystankiem w drodze na spotkanie z papieżem i wieloma tysiącami młodych z całego świata. Dni w Diecezji odbędą się w pięciu rejonach: biłgorajskim, hrubieszowskim, lubaczowskim, tomaszowskim i zamojskim. W każdym z tych rejonów zakwaterowanych zostanie prawie 400 pielgrzymów z czterech krajów. W rejonie biłgorajskim będziemy gościć 150 pielgrzymów z Litwy, w rejonie hrubieszowskim 20 młodych osób z Ukrainy, w Tomaszowie Lubelskim przebywać będzie 40 osób również z Ukrainy, w rejonie lubaczowskim 40-osobowa grupa młodzieży z Łotwy, a w Zamościu 127 pielgrzymów z Ukrainy i Austrii. Będzie to okazja do wzajemnego poznania się ludzi młodych oraz szansa na zaprezentowanie naszej religijności, kultury i piękna naszych terenów. Naszym zadaniem, jako Diecezjalnego Centrum Światowych Dni Młodzieży, jest zagospodarowanie dla nich (a także dla polskiej młodzieży) tego czasu tak, aby pobyt u nas był dla nich atrakcyjny i ubogacający.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ramowy plan wydarzeń

We wszystkich rejonach Dni w Diecezji plan przedstawia się następująco:

Reklama

20 lipca – dzień przyjazdu pielgrzymów; 21 lipca – dzień turystyki roztoczańskiej. Żyjemy w miejscu, którego pięknem należy się dzielić i zachwycać nim innych. Będzie okazja, by wspólnie zwiedzać okoliczne tereny, ciekawe miejsca czy podziwiać zabytki.

22 lipca – dzień kultury i sportu. W zdrowym ciele – zdrowy duch – mówi przysłowie. W jego myśl kształtować będziemy swoje wnętrze poprzez międzynarodową rywalizację sportową. Będzie dużo konkurencji, konkursów i zabaw, ale zechcemy także zaprezentować nasze regionalne rzemiosła czy stroje.

23 lipca – dzień wspólnoty. Ogromną wartością ludzi wierzących jest trwanie we wspólnocie, dlatego organizujemy międzynarodowe spotkanie młodzieży na Rynku Wielkim w Zamościu i zamojskich błoniach. Uczestniczyć w nim będą pielgrzymi i nasza młodzież ze wszystkich rejonów. Będziemy się wspólnie modlić, ale nie zabraknie też czasu na poznanie piękna miasta i jego historii. Ponadto zabawy integracyjne i posiłek przygotowany przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Wieczorem natomiast o godz. 20 wystąpią na scenie ambasadorzy ŚDM, Paweł i Łukasz Golec z zespołem Golec uOrkiestra. Koncert ten będzie centralnym punktem obchodów Dni w Diecezji, na który przyjść może każdy. Wstęp jest wolny.

24 lipca – dzień dla rodzin. Wiele rodzin zadeklarowało chęć przyjęcia do swojego domu pielgrzymów z zagranicy. Niedziela będzie okazją do tego, by mogli się lepiej poznać, spędzić razem czas, zjeść wspólny obiad, pójść na spacer itp. To wymiana doświadczeń i okazja do zawiązania przyjaźni na długie lata. Część pielgrzymów w niedzielny wieczór będzie uczestniczyła także w festiwalu „Soli Deo” w Biłgoraju.

25 lipca – dzień wyjazdu do Krakowa. Czas rozstania z pewnością nadejdzie bardzo szybko. W poszczególnych rejonach po wspólnej Mszy św. nastąpią oficjalne pożegnania, pamiątkowe zdjęcia i wyjazd młodzieży z zagranicy na wydarzenia centralne do Krakowa. Przypominamy, że ŚDM jest wydarzeniem przede wszystkim religijnym, zatem w centrum wszystkich kulturalnych i turystycznych wydarzeń będzie codzienna Msza św. oraz wieczorne czuwania. Szczegółowy plan tego, co będzie działo się w poszczególnych rejonach, można znaleźć na stronie www.sdm.zamojskolubaczowska.pl.

Reklama

Pierwsze podziękowania

W tym miejscu chcemy podziękować wszystkim, którzy włączają się w organizację ŚDM w diecezji: wszystkim księżom rejonowym, wolontariuszom ŚDM, sponsorom oraz paniom zrzeszonym w Kołach Gospodyń Wiejskich za okazaną pomoc. Nade wszystko dziękujemy rodzinom, które gotowe są przyjąć pod swój dach pielgrzymów z zagranicy na czas Dni w Diecezji.

Każda diecezja w Polsce na czas przygotowań i samych Dni w Diecezji przybrała pewną biblijną nazwę. Nasza nazwa to „Exodus”. Stało się tak nie bez powodu. Doskonale wiemy przecież, że od kilku lat mamy takie wydarzenie jak „Exodus Młodych”. W tym roku obędzie jego VII edycja, choć w nieco zmienionej formie. Chcemy, by „Exodus Młodych” wpisał się w Światowe Dni Młodzieży, dlatego zapraszamy młodzież do tego, by wzięła udział Dniach w Diecezji. Szczególnie zachęcamy do uczestnictwa w dniu wspólnoty 23 lipca w Zamościu. Niech diecezjalne obchody ŚDM staną się prawdziwym świętem młodych ludzi zamojsko-lubaczowskiego Kościoła, którzy poprzez swoją postawę, radość i zaangażowanie dadzą świadectwo swojej wiary, a zarazem ubogacać się będą wiarą ludzi młodych z innych krajów.

Podziel się:

Oceń:

2016-07-14 08:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jezus pragnie, aby Kościół szedł do świata

Mazur/episkopat.pl

Homilia Ojca Świętego wygłoszona podczas Mszy św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II.

Więcej ...

Papież na 40-lecie Fundacji Jana Pawła II na rzecz Sahelu: trzeba działać!

2024-05-10 16:14

fot. Adam Bujak Biały Kruk

„Już nie ma czasu na czekanie, trzeba działać!” - czytamy w papieskim przesłaniu na 40-lecie Fundacji Jana Pawła II na rzecz Sahelu. Dołączając się do apelu swojego świętego poprzednika wygłoszonego 10 maja 1980 r. w Wagadugu w Burkina Faso, Franciszek wzywa do wysłuchania głosu ubogich i cierpiących. „Niektóre kraje w tym regionie Afryki Zachodniej nadal doświadczają kryzysów coraz bardziej zagrażających pokojowi, stabilności, bezpieczeństwu i rozwojowi” - czytamy w tekście.

Więcej ...

Śląskie/ Zanieczyszczenie wód głównym problemem po pożarze w Siemianowicach Śląskich

2024-05-11 14:10

PAP/Katarzyna Zaremba

Zanieczyszczenie cieków wodnych chemikaliami to obecnie główny problem po gaszeniu pożaru nielegalnego składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich. Jakość powietrza nie budzi żadnych zastrzeżeń i przebywanie na otwartej przestrzeni nie stanowi zagrożenia – poinformował wojewoda śląski Marek Wójcik.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws....

Kościół

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws....

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli