Reklama

Niedziela Podlaska

Drohiczyn

Katecheci w nurcie życia Kościoła

Podczas spotkania rozmawiano m.in. o roli katechetów w przygotowaniach
do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży

Ks. Artur Płachno

Podczas spotkania rozmawiano m.in. o roli katechetów w przygotowaniach do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Drohiczynie miało miejsce zakończenie roku katechetycznego 2015/2016 w diecezji drohiczyńskiej. Na spotkanie przybyli katecheci świeccy i siostry zakonne zatrudnione w katechizacji.

Eucharystię w intencji katechetów w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego celebrował bp Tadeusz Pikus. Oprawę liturgiczna przygotowali katecheci z dekanatu hajnowskiego oraz schola z parafii pw. świętych Cyryla i Metodego w Hajnówce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii Ksiądz Biskup przypomniał, nawiązując do słów powitania, jak wielką rolę mają katecheci w ukazywaniu współczesnego nurtu życia Kościoła i zrozumienia wydarzeń, którymi on żyje. Przypomniał, że obecny rok obfituje w takie zdarzenia. Są nimi: Rok Miłosierdzia, rocznica Chrztu Polski, związana z przeżyciem tajemnicy własnego chrztu, 25. rocznica powołania diecezji drohiczyńskiej oraz Światowe Dni Młodzieży.

Po Eucharystii w auli seminaryjnej odbyło się potkanie poświęcone działalności katechetów w diecezji. Bp Tadeusz Pikus zaprosił ich na Dzień Pastoralny, który odbędzie się 17 września oraz zaprosił do refleksji nad problematyką formacji dzieci i młodzieży, uczących się w różnych szkołach, do odnalezienia się w swojej rodzinnej parafii.

Dużo czasu poświęcono przygotowaniom i roli katechetów w przeżyciu Światowych Dni Młodzieży. Zaangażowany w to dzieło ks. Emil Parafiniuk, duszpasterz młodzieży diecezji warszawsko-praskiej, podkreślił w swoim wystąpieniu, że Światowe Dni Młodzieży nie mogą być jedynie jednorazowym wydarzeniem, ale powinny być wykorzystane w dalszej formacji młodzieży. Dlatego towarzyszenie i obecność katechetów w ich przeżywaniu wraz z młodzieżą ma wielkie znaczenie. Podkreślił też, że Światowe Dni Młodzieży są zakorzenione w szerszym przemyśleniu św. Jana Pawła II. Powiedział, że przygotowanie się na przyjęcie ludzi z zagranicy jest ważne, ale ważnym jest również to, aby naszą młodzież wraz z gośćmi doprowadzić do spotkania z Chrystusem. Powiedział, że należy położyć akcent na świadectwo naszej kultury i religijności, którą zechcą zobaczyć goście z innych krajów oraz odkrywanie powołania życiowego młodych ludzi. Na fundamencie wolontariuszy i uczestników Światowych Dni Młodzieży będzie można w przyszłości budować formację młodzieży – podkreślił kapłan.

Reklama

Koordynator Światowych Dni Młodzieży w diecezji drohiczyńskiej ks. Andrzej Lubowicki powiedział, że obecnie z zagranicy potwierdziły przybycie grupy Włochów, Rosjan, które zostaną rozlokowane w rodzinach. Grupa Ukraińców zamieszka w Łochowie, a dużą grupę neokatechumenalną będzie gościć wspólnota Księży Salezjanów w Sokołowie Podlaskim oraz parafia poklasztorna w Węgrowie. Przybliżył również ramowy program tygodnia przeżywanego przez gości wraz z młodzieżą diecezji drohiczyńskiej.

Ks. Krzysztof Mielnicki, dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego, podsumował działalność minionego roku katechetycznego w diecezji oraz mówił na temat stojących przed katechetami zadań. Zaprosił także wszystkich katechetów na inaugurację nowego roku szkolnego i katechetycznego, które odbędzie się w Drohiczynie 3 września oraz na ogólnopolską pielgrzymkę katechetów do Gniezna.

Podziel się:

Oceń:

2016-07-14 08:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Piotr Tomasik o wyzwaniach stojących dziś przed katechezą w Polsce

Ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik

Artur Stelmasiak/Niedziela

Ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik

Ewangelizacja, uczenie umiejętności uzasadnienia, dlaczego wierzę oraz włączenie lekcji religii w dialog interdyscyplinarny w szkole a także uzupełnianie lekcji religii poprzez katechizację dzieci młodzieży w parafiach, nie tylko w ramach przygotowywania do sakramentów – na te wyzwania stojące dziś przed katechezą w Polsce zwraca uwagę ks. prof. Piotr Tomasik, konsultor Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. 30 lat katechezy w szkole będzie tematem przewodnim 386. Zebrania Plenarnego KEP, które potrwa od 27 do 29 sierpnia na Jasnej Górze.

Więcej ...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Więcej ...

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?