Reklama

Niedziela w Warszawie

Gotowi na Dni w Diecezjach

– Od dwóch lat jesteśmy świadkami kooperacji różnych podmiotów. Dzięki tej współpracy uczymy się
jak działać w dobrych celach – powiedział abp Henryk Hoser. Obok siedzą Hanna Gronkiewicz-Waltz i kard. Kazimierz Nycz

Wojciech Łączyński

– Od dwóch lat jesteśmy świadkami kooperacji różnych podmiotów. Dzięki tej współpracy uczymy się jak działać w dobrych celach – powiedział abp Henryk Hoser. Obok siedzą Hanna Gronkiewicz-Waltz i kard. Kazimierz Nycz

Warszawa czeka na tysiące gości z całego świata. 20 lipca do stolicy Polski przyjadą młodzi pielgrzymi, na których w czasie Dni w Diecezjach – poprzedzających Światowe Dni Młodzieży – będą czekać liczne atrakcje duchowe, kulturalne i sportowe

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do Warszawy przyjedzie kilkanaście tysięcy młodych ludzi z kilkunastu krajów, głównie europejskich, ale także z Filipin, Ghany, Kostaryki, Palestyny, Wysp Samoa, Wybrzeża Kości Słoniowej. Będą mieszkać u warszawskich rodzin. Gospodarzami wydarzenia są archidiecezja warszawska i diecezja warszawsko-praska, przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy.

Wizytówka Polski

Jak powiedział kard. Kazimierz Nycz w czasie konferencji prezentującej stan przygotowań do Dni w Diecezjach, archidiecezja przygotowała dla pielgrzymów przede wszystkim program duchowy, będą oni mieli jednak także wiele możliwości, by poznać nasz kraj i kulturę, m.in. mieszkając u rodzin czy przebywając w parafiach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Jesteśmy do Dni w Diecezjach bardzo dobrze przygotowani – powiedział Metropolita, podkreślając dobrą, partnerską współpracę z innymi podmiotami uczestniczącymi w przedsięwzięciu. Podkreślił to także abp Henryk Hoser. – Od dwóch lat jesteśmy świadkami kooperacji różnych podmiotów. Dzięki tej współpracy uczymy się jak działać w dobrych celach – stwierdził.

Do diecezji warszawsko-praskiej przyjedzie wielu pielgrzymów z krajów dla nas egzotycznych, m.in.: 300 z Filipin i 200 z Indonezji, ale także z Belgii (300 osób) i Ukrainy (500 osób). W sumie 3500 gości, w tym kilku biskupów, 50 księży i 15 kleryków. – Dla wielu młodych Warszawa będzie wizytówką nie tylko Polski, ale całej Europy, ponieważ będzie to ich pierwsza wizyta na tym kontynencie – powiedział ks. Emil Parafiniuk, koordynator ŚDM w diecezji warszawsko-praskiej.

Uwielbienie przy Świątyni

Najważniejszym wydarzeniem Dni będzie Warszawskie Uwielbienie przy Świątyni Opatrzności Bożej 23 lipca. Odbędzie się tam Msza św. posłania, pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Podczas koncertu zagrają m.in.: „ Arka Noego”, „Maleo Reggae Rockers” i „2Tm2,3”. Dzień wcześniej zaplanowano dzień pielgrzymowania i dzieł miłosierdzia. Młodzież odwiedzi miejsca związane z życiem świętych Warszawy, m.in. z abp. Zygmuntem Szczęsnym-Felińskim, ks. Jerzym Popiełuszką, św. Andrzejem Bobolą.

Reklama

W kościołach odbędzie się także nabożeństwo adoracyjne w intencji młodzieży i pokoju na świecie. Przed kościołami zostaną rozpalone ogniska na znak jedności Kościoła, który zgromadzony w tym samym czasie w różnych miejscach modli się do Boga w różnych językach w intencjach całego świata.

Pielgrzymów będą wspierać mówiący w kilkunastu językach wolontariusze, w sumie ok. 600 osób. Będą ubrani w jednakowe stroje – niebieskie koszulki z widocznym na plecach napisem „volunteer” na dworcach, lotnisku, w pobliżu atrakcji turystycznych i kościołów. Pomogą także w organizacji wydarzeń kulturalnych i projektów społecznych dedykowanych Dniom w Diecezjach. Od nich będzie można uzyskać pomoc i niezbędne informacje, np. na temat komunikacji miejskiej, programu wydarzeń czy stołecznych atrakcji turystycznych.

Spuścizna św. Jana Pawła II

Każdy zarejestrowany pielgrzym w czasie Dni będzie mógł skorzystać z atrakcji i udogodnień przygotowanych przez organizatorów. Po Warszawie będą mogli poruszać się bezpłatnie komunikacją miejską – upoważni ich do tego legitymacja pielgrzyma. Bezpłatne połączenia będą obowiązywać w I i II strefie biletowej, pociągach WKD i KM. Bezpłatny wstęp zapewniają pielgrzymom w dniach 20-25 lipca także warszawskie muzea.

Z myślą o mieszkańcach Warszawy, turystach i uczestnikach Dni w Diecezjach przez lipcowy tydzień na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu działać będzie Miejska Strefa Kultury – miejsce spotkań z ciekawymi gośćmi, kinem plenerowym, rekreacją. Odbędą się tam liczne wydarzenia kulturalne, sportowe i społeczne, których organizatorem jest Centrum Myśli Jana Pawła II. Wątkami przewodnimi będą „miłosierdzie” i „solidarność” oraz ukazanie ich roli w spuściźnie Jana Pawła II, historii i współczesności Polski i Warszawy.

Uczestników ŚDM i Dni przywita koncert „Wiara. Nadzieja. Miłość”; 21 lipca o godz. 19.30 na pl. Piłsudskiego. Koncert przygotowywany przez Stołeczną Estradę, to wielowymiarowe widowisko. Na specjalnie wybudowanej wielopoziomowej scenie wystąpi ponad 200 wykonawców z całego świata, wśród nich m.in.: Muniek Staszczyk i Zbigniew Wodecki.

Podziel się:

Oceń:

2016-07-05 11:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

ŚDM: sztafeta Iskry Miłosierdzia

Mariusz Książek

Symboliczna sztafeta z Iskrą Miłosierdzia wyruszy we wtorek z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i dotrze na krakowskie Błonia tuż przed Mszą św. otwierającą Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016.

Więcej ...

Bł. Carlo Acutis i Chiara Corbella Petrillo bohaterami nietypowego wyzwania w diecezji gliwickiej

2024-05-09 11:05

Vatican News

Blisko 200 osób - dzieci, młodzieży i dorosłych - bierze udział w internetowym wyzwaniu „Poznaj Bożego człowieka" w diecezji gliwickiej. To część trwającego tam Kongresu Eucharystycznego. Poprzez udział w internetowej inicjatywie wierni poznają życie i dziedzictwo błogosławionego Carla Acutisa oraz służebnicy Bożej Chiary Corbelli Petrillo. „Tu wygrywa każdy, kto przy tej okazji duchowo się rozwinie, każdy, kto po prostu pozna wartościowego człowieka" - mówi Katarzyna Kłysik.

Więcej ...

Oddane w opiekę Niepokalanej

2024-05-10 13:13
Uroczystość niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia ub.r. to oficjalne zawiązanie wspólnoty DSM

Archiwum prywatne

Uroczystość niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia ub.r. to oficjalne zawiązanie wspólnoty DSM

W parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia we Wrocławiu działa Dziewczęca Służba Maryjna (DSM). Prowadzi ją s. M. Laureta Turek ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Wiara

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Nauczyciel życia duchowego

Święci i błogosławieni

Nauczyciel życia duchowego

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...