Reklama

Niedziela Podlaska

Kapłaństwo i miłosierdzie

Tegoroczni diamentowi,
złoci i srebrni jubilaci
z biskupami Tadeuszem Pikusem
i Henrykiem Ciereszką

Ks. Artur Płachno

Tegoroczni diamentowi, złoci i srebrni jubilaci z biskupami Tadeuszem Pikusem i Henrykiem Ciereszką

25 maja w Drohiczynie odbył się kolejny Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów, zainicjowany przez biskupa seniora Antoniego Dydycza w dniu rocznicy śmierci pierwszego biskupa drohiczyńskiego śp. Władysława Jedruszuka, a kontynuowany przez obecnego ordynariusza bp. Tadeusza Pikusa. Jego cele to wspólna kapłańska modlitwa oraz świętowanie jubileuszy kapłańskich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kilkudziesięciu kapłanów, przybyłych do stolicy diecezji, po przejściu przez Drzwi Święte drohiczyńskiej katedry pw. Trójcy Przenajświętszej uczestniczyło w koncelebrowanej Eucharystii. Przewodniczył jej biskup drohiczyński Tadeusz Pikus. Prosił on o modlitwę w intencji wszystkich żyjących kapłanów oraz zmarłych duszpasterzy diecezji drohiczyńskiej, która w tym roku świętuje 25 lat istnienia. Wspomniał w sposób szczególny pierwszego jej biskupa śp. Władysława Jędruszuka oraz biskupa pomocniczego śp. Jana Chrapka, a także zmarłych w tym roku księży: Edmunda Tararuja, Kazimierza Zalewskiego, Tadeusza Borowego, Franciszka Szulaka i Jana Bogusza.

Homilię wygłosił ks. Dariusz Kujawa, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim. Ukazał w niej potrzebę ciągłego zjednoczenia z Chrystusem kapłanów, pełniących zadania ewangelizatorów we współczesnym świecie, który woła o ich świętość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Księża z obecnymi na uroczystości biskupem seniorem Antonim Dydyczem oraz biskupem pomocniczym archidiecezji białostockiej Henrykiem Ciereszką odnowili przyrzeczenia kapłańskie. Obecni na uroczystościach jubilaci odebrali życzenia od bp. Tadeusz Pikusa, jak również specjalne papieskie błogosławieństwo Ojca Świętego Franciszka. Złoty jubileusz 50-lecia kapłaństwa w tym roku obchodzi ks. Mieczysław Baranowski. Srebrny jubileusz 25-lecia kapłaństwa świętują: ks. Paweł Anusiewicz, ks. Andrzej Boguszewski, ks. Zbigniew Bolewski, ks. Zbigniew Domirski, ks. Antoni Gaładyk, ks. Zbigniew Król, ks. Sławomir Mazur, ks. Zbigniew Patej, ks. Bogdan Radziszewski, ks. Adam Romaniuk i ks. Edward Sitnik. Diamentowy jubileusz 60-lecia kapłaństwa obchodzą: ks. Ryszard Deniziak, ks. Zbigniew Latosi, ks. Jan Sobechowicz, ks. Wojciech Wasak, ks. Roman Wodyński i ks. Marian Zbieć. Jubilaci odczytali Akt zawierzenia, a ks. Zbigniew Bolewski, dziękując w imieniu wszystkich za modlitwy i życzenia, wyraził łączność duchową z tymi jubilatami, którzy nie przybyli z racji odległości ich misyjnych placówek, wieku oraz choroby, w tym szczególnie z ks. Zbigniewem Patejem, przebywającym od kilku lat w „szczególnym stanie duchowego czuwania”, w śpiączce po wypadku.

Po Eucharystii modlono się w kryptach katedralnych, gdzie znajdują się groby biskupów i rządców diecezji, w tym także grób pierwszego biskupa drohiczyńskiego Władysława Jędruszuka.

W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie zebrani wysłuchali wystąpienia biskupa pomocniczego archidiecezji białostockiej Henryka Ciereszki, w którym ukazał na podstawie wypowiedzi bł. ks. Michała Sopoćki nierozerwalną łączność posługi kapłańskiej i Bożego Miłosierdzia. Swoim świadectwem posługi misjonarza miłosierdzia, powołanego przez Ojca Świętego Franciszka w Roku Miłosierdzia, podzielił się ks. Roman Trzciński, kapłan archidiecezji warszawskiej. Podkreślił w nim radość, jakiej może doświadczać, uwalniając mocą Bożego Miłosierdzia ludzi z największych kar i długotrwałego oddalenia od Boga i Kościoła.

Podziel się:

Oceń:

2016-06-09 10:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kapłańskie jubileusze

Srebrni Jubilaci przy ołtarzu w katedrze

Marian Szpak

Srebrni Jubilaci przy ołtarzu w katedrze

Więcej ...

84 lata temu Niemcy deportowali do Auschwitz o. Maksymiliana Kolbego

Karol Porwich / Niedziela

84 lata temu Niemcy deportowali do obozu Auschwitz franciszkanina o. Maksymiliana Kolbego. Transport z więzienia na Pawiaku dotarł tam 28 maja 1941 r. Zakonnik w obozie oddał życie na współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Kościół katolicki wyniósł go na ołtarze.

Więcej ...

Leon XIV o płaczu matek w Gazie i cierpieniu Ukraińców

2025-05-28 13:05

Vatican Media

W tych dniach moje myśli często kierują się ku narodowi ukraińskiemu, dotkniętemu nowymi, poważnymi atakami na ludność cywilną i infrastrukturę – mówił Leon XIV podczas audiencji ogólnej na Placu Świętego Piotra. Mówił też o Gazie, skąd „wznosi się ku niebu płacz matek i ojców, którzy trzymają w ramionach martwe ciała swoich dzieci”. Wezwał do wstrzymania ognia na tych terenach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Zmiany personalne w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Aspekty

Zmiany personalne w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Oddał Wszystko Maryi! – prawdziwa historia Prymasa...

Kościół

Oddał Wszystko Maryi! – prawdziwa historia Prymasa...

Prof. A. Nowak wystosował oświadczenie ws. ataków na K....

Wiadomości

Prof. A. Nowak wystosował oświadczenie ws. ataków na K....

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

W wolnej chwili

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

Duch Święty jest światłem, które rozjaśnia ludzkie...

Wiara

Duch Święty jest światłem, które rozjaśnia ludzkie...

Trybunał Konstytucyjny: Przepisy dot. religii w szkołach...

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny: Przepisy dot. religii w szkołach...

Post i modlitwy za Polskę przed II turą wyborów

Kościół

Post i modlitwy za Polskę przed II turą wyborów

Dlaczego Karol Nawrocki nie składa pozwu w trybie...

Wiadomości

Dlaczego Karol Nawrocki nie składa pozwu w trybie...