Reklama

Niedziela Świdnicka

Lednica ożywia i umacnia wiarę młodych ludzi

Lednickie spotkanie

Archiwum ks. Bartłomieja Łuczaka

Lednickie spotkanie

Już po raz dwudziesty na Polach Lednickich k. Gniezna odbędzie się 4 czerwca Spotkanie Młodzieży „Lednica 2000” zainicjowane przez znanego dominikanina o. Jana Górę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowość tegorocznego spotkania będzie związana nie tyle z jego jubileuszowym charakterem, co z faktem, że po raz pierwszy odbędzie się ono bez o. Jana Góry. W 1997 r. zaprosił on po raz pierwszy młodzież na Lednicę. Od razu dał się poznać ze znakomitego kontaktu z młodzieżą. Każdego roku w czerwcu na Lednicę pielgrzymowało kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi z Polski i z zagranicy. Wśród pątników była także zawsze spora grupa młodych z diecezji świdnickiej.

Ks. Bartłomiej Łuczak, posługujący obecnie w parafii pw. św. Barbary w Wałbrzychu, który od kilku lat pielgrzymuje na Lednicę, uważa, że o. Jan Góra swoją posługą i zaangażowaniem ukazywał młodym ludziom, jak są ważni i wiele warci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Nie zapomnę, jak szliśmy procesjonalnie do ołtarza. On od razu w pewnym momencie powiedział do nas, młodych kapłanów, że bardzo się cieszy z tak licznej naszej obecności. Każdy z nas czuł się wtedy, jakby był jakoś przez niego ogarnięty – powiedział nam ks. B. Łuczak. Dodał, że nauczanie, przesłanie o. Jana cały czas są żywe. – Młodzież nie tylko ta należąca do Ruchu „Lednica 2000” cały czas je powiela. Ja też to czynię przede wszystkim po to, aby zachęcać młodych do wyjazdu na Lednicę.

W Lednicy spotykają się setki tysięcy młodych ludzi podobnie myślących jak śp. o. Jan Góra, czy mających właśnie tam odwagę wyznać swoją wiarę. Jest to dla nich taka pewna motywacja do tego, że można tak żyć, tak wierzyć. Wielu z nich przeżywa w swoim sercu coś głębszego. I to nie jest kwestia stworzenia jakiegoś ruchu, ale przedkładania tego wszystkiego na naszą codzienność.

Hanna Mazur, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu, w ubiegłym roku była po raz pierwszy na Lednicy. I w tym także będzie tam pielgrzymowała. Uważa, że Pola Lednickie są miejscem, gdzie młody Kościół znów odżywa. Jej zdaniem, często brakuje nam zwykłej codziennej radości z tego, że jesteśmy dziećmi Boga, że mamy wokół siebie tylu wspaniałych ludzi. – Tam razem śpiewamy, tańczymy, modlimy się, poznajemy zarówno siebie samych, jak i siebie wzajemnie. Dzięki o. Górze możemy się tam razem spotkać, tak po prostu cieszyć się – uważa H. Mazur.

Reklama

Na Lednicy nie zabraknie również w tym roku ks. Mateusza Hajdera, wikariusza z wałbrzyskiej parafii pw. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej.

– Na Lednicę pierwszy raz pielgrzymowałem jako licealista. Już wtedy wiedziałem, że po maturze wstąpię do seminarium duchownego. Pola Lednickie były takim miejscem, w którym ta decyzja jakby się umocniła – wyznaje ks. M. Hajder. Od tego czasu rokrocznie pielgrzymuje na Lednicę, bo tam jakby na nowo potrafi ożywić, obudzić swoją wiarę.

Lednica pokazuje, że Bóg żyje, jest żywy i prawdziwy pośród nas. Ojciec Jan Góra pokazywał to, czym sam żył. A żył tym, że wiara nie jest zbiorem prawd wiary, zakazów i nakazów, uczestnictwem w niedzielnej Mszy św., ale jest relacją z żywym Bogiem, żywym Chrystusem, który jest obecny w Eucharystii. I właśnie tego na Lednicy doświadczają dzisiaj młodzi ludzie, tym żyją i tym się napełniają. Każdy pobyt w tym miejscu umacnia i budzi ich wiarę.

Jesteśmy przekonani, że tak będzie również po tegorocznym pielgrzymowaniu, z licznym udziałem młodych pątników z naszej diecezji.

Podziel się:

Oceń:

2016-06-01 14:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Licheń: spotkanie młodych w drodze na Lednicę

Czechu81-Foter-CC-BY-SA

Ok. dwustu osób wychwalało Boga tańcem, śpiewem i modlitwą – młodzi przyjechali 31 maja do Matki Bożej Licheńskiej w przeddzień Lednicy 2000.

Więcej ...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Więcej ...

Niezwykłe historie o św.Franciszku? Premierowy fragment nowego tłumaczenia Kwiatków św. Franciszka

2024-06-27 15:46

Mat. prasowy

Kwiatki Świętego Franciszka to jeden z najczęściej czytanych tekstów średniowiecznych. Jest jednym z najczęściej czytanych i tłumaczonych z języka włoskiego, a teraz dostępny jest w pełnej wersji dzięki prof. Stanisławowi Stabryle. Tłumaczenie to, oparte na łacińskim pierwowzorze "Actus Beati Francisci et Sociorum eius", po raz pierwszy prezentuje polskim czytelnikom wszystkie opowieści o Świętym Franciszku i jego współbraciach. Niezwykła przystępność i barwność języka sprawiają, że historie Biedaczyny z Asyżu nabierają nowej mocy i głębi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Wiara

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Czy Twoje serce jest przygotowane na burzę?

Wiara

Czy Twoje serce jest przygotowane na burzę?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...