Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica

„Coaching Katechety”, czyli warsztaty metodyczne dla katechetów

Niedziela świdnicka 17/2016, str. 8

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z inicjatywy Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej 5 kwietnia w auli kurialnej odbył się „Coaching Katechety”, czyli warsztaty metodyczne dla katechetów prowadzone przez ks. Łukasza Piórkowskiego z Krakowa, znanego coacha, trenera, prowadzącego program „Ziarno” w TVP. W warsztatach wzięło udział ponad 70 katechetów z diecezji.

W trakcie warsztatów, które były prowadzone w dwóch blokach: pierwszy – 90 min, drugi – 60 min, ks. Piórkowski zapoznał katechetów z celem coachingu, czyli umiejętnościami zarządzania sobą i kierowania swym postępowaniem w taki sposób, by móc osiągnąć to, na czym naprawdę zależy, a tym samym ustalić swoje cele.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Jest to proces złożony, podobnie jak skomplikowany jest każdy z nas, lecz warto pokazać, w jaki sposób można budować w sobie poczucie pewności, że poradzę sobie w sytuacjach zmian i wdrażania innowacji do swojego warsztatu pracy jako katechety – mówił prelegent. Wśród zalet coachingu ks. Piórkowski wskazywał m.in. na metody dotyczące technik kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów, jak również wykorzystywania różnych technik w pracy zespołowej, pokonywanie barier i ograniczeń własnego myślenia oraz stosowanie niekonwencjonalnych metod generowania pomysłów.

Reklama

– Wszelkie tego typu spotkania są organizowane dla katechetów ze względu na ich specyficzną posługę – tłumaczy ks. dr Marek Korgul, dyrektor Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej. – Ta posługa, to nie tylko nauczanie religii, przekazywanie wiadomości religijnych uczniom, ale kształtowanie postaw religijnych. W związku z tym katecheta powinien być kompetentny w tych dwóch dziedzinach. Z drugiej zaś strony, ta specyfika polega też na tym, że katecheta stoi wewnątrz wielorakich oczekiwań. Oczekiwania wobec katechety stawia sam Chrystus, który wyznaczył Kościołowi misję głoszenia Słowa Bożego. Oczekiwanie stawia również szkoła z całym swoim porządkiem prawnym. Oczekiwania swoje mają także uczniowie, rodzice. Katecheta więc bardzo często czuje się w tej sytuacji zdezorientowany, zagubiony. Wychodząc naprzeciw takim sytuacjom, jako Wydział Katechetyczny, pełniący funkcję służebną wobec katechetów w Kościele partykularnym, organizujemy kilka razy w roku warsztaty metodyczne umożliwiające rozwój każdemu katechecie pod względem merytorycznym, intelektualnym i duchowym – mówił, wyjaśniając cel warsztatów, ks. dr Marek Korgul.

– Z krótkiego doświadczenia zawodowego wiem, że takie spotkania ubogacają środowisko wykonywanej posługi katechetycznej. Pozwalają jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy posługa katechetyczna jest prowadzona w taki sposób, aby przekaz wiedzy trafiał do ucznia i wydawał jak najlepsze owoce – mówił Piotr Pieczątkiewicz, katecheta ze Szkoły Podstawowej z Lutomi Dolnej.

Podziel się:

Oceń:

2016-04-21 11:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Barwy emocji - warsztaty pracy nad własnymi emocjami

Organizatorzy

Już w terminie 28 lutego - 1 marca warsztaty pracy nad emocjami. Podczas spotkania dowiesz się po co są emocje, czego bronią, co sygnalizują? Jak sobie pomóc z trudnymi uczuciami… Możesz też odkryć, że emocje są darem i piękną plejadą barw Twojego wnętrza .

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?