Reklama

Niedziela w Warszawie

Misterium powielkanocne

Maciej Świrski

Po raz pierwszy od sześciu lat w Górze Kalwarii w Niedzielę Palmową nie będzie Misterium Męki Pańskiej. W kwietniu i we wrześniu odbędą się natomiast dwa misteria blisko powiązane z historią Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez pięć lat widowisko przyciągało tysiące widzów. W ubiegłym roku Bractwo Misterium Męki Pańskiej postanowiło ograniczyć rozmach i dać sobie czas na przemyślenie nowej formuły widowiska. W efekcie, w tym roku nie odbędzie się ono w Niedzielę Palmową, a zadecydowały o tym m.in. względy organizacyjne, finansowe i artystyczne. I chęć zmian. Ze współfinansowania wycofali się niektórzy sponsorzy – a każdy spektakl sporo kosztuje, frekwencja nie rosła i dodatkowo organizatorzy postanowili odświeżyć przebieg i formułę widowiska.

Nowa Jerozolima

Gdy sześć lat temu zapaleńcy z Bractwa Męki Pańskiej stworzyli pierwsze po 200 latach widowisko, nie mogli dokładnie nawiązać do tradycji sprzed lat, gdy obejmowało cały Wielki Tydzień. Czasy się zmieniły. Góra Kalwaria, założona jako sanktuarium kalwaryjne, nie jest już Nową Jerozolimą, wzniesioną na planie krzyża, ze stacjami Drogi Krzyżowej z kamiennymi figurami naturalnej wielkości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niemniej przez pięć lat tworzyli spektakl, z którego była dumna okolica. W wielu miejscach odbywają się w Wielkim Tygodniu inscenizacje związane z tym ważnym czasem. Jednak to, co się tu działo było czymś więcej. Wymagało patrzenia i słuchania, ale i uczestnictwa. Widzowie stawali się częścią odgrywanej rzeczywistości, wszyscy przenosili się do Jerozolimy, do dnia 14 nisan roku 30.

Ubiegłoroczne widowisko było inne, rozgrywało się w kościele parafialnym w Górze Kalwarii, a nie na placu przed ratuszem. Nie zmienił się pierwszy element widowiska, gdy w samo południe na rynek miasta wjeżdżał Jezus na osiołku w otoczeniu uczniów.

Jak to wyglądało

W tym roku zmiana będzie znacznie większa. – W Niedzielę Palmową sporo się dzieje, postanowiliśmy Misterium, już w nowej formule, przenieść. Konkretnie na wrzesień, żeby ciężka praca wielu osób przełożyła się na obecność ludzi – mówi ks. Wojciech Skóra, marianin, kustosz sanktuarium bł. Stanisława Papczyńskiego, inicjator Misterium i opiekun Bractwa.

Reklama

Ale chętni do wzięcia udziału w widowisku nie muszą czekać do września. 23 kwietnia, tuż po uroczystościach 1050-lecia Chrztu Polski, na rynku w Górze Kalwarii odbędzie się misterium o chrzcie Mieszka I, połączone z „Historyją o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” Mikołaja z Wilkowiecka z XVI wieku, pierwszym tego typu utworze powstałym w języku polskim.

– Będzie już po uroczystościach gnieźnieńskich, chcemy na Mazowszu uczcić chrzest własną inscenizacją – mówi ks. Wojciech Skóra. – W radosnej formie pokażemy najważniejsze dla Polski i świata wydarzenia. Chrzest Mieszka i Polski oraz zmartwychwstanie Chrystusa. Wielu ludzi nie ma świadomości, jak to wszystko wyglądało.

Blisko historii

Próby trwają od kilku tygodni. Łukasz Głodek reżyserował już Misterium kilkakrotnie. – Do Mieszka przybywa biskup Jordan. Żeby unaocznić, czym jest wiara, którą za chwile Mieszko przyjmie, biskup postanawia przedstawić mu historię Zmartwychwstania – opowiada. – Będzie to przedstawienie w przedstawieniu. Do jednego tekst napisał Jacek Kowalski, w drugim posłużymy się „Historyją…” Mikołaja z Wilkowiecka.

Postaci będzie ok. 40; drużynę i dwór Mieszka pokaże grupa rekonstrukcyjna, a o oprawę muzyczną zadba Jacek Kowalski z zespołem: część pieśni napisał sam, inne będą tradycyjne, wielkanocne. – Oprzemy się na osobach, które wcześniej brały udział w widowiskach, niektórzy będą grać te same postaci. Nasze Misterium rezurekcyjne zaczyna się tam, gdzie kończy się pasyjne – mówi Łukasz Głodek.

Wrześniowe Misterium też będzie blisko powiązane z historią Polski. Związane z uroczystością Podwyższenia Krzyża, ale także z 305. rocznicą śmierci bł. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów, wkrótce świętego i rocznicą odsieczy wiedeńskiej. Bł. Papczyński przyjaźnił się z Janem III Sobieskim, wspierał przed bitwą pod Wiedniem króla modlitwami i duchowo.

– Chcemy celebrować datę jego śmierci, bo to jest też moment jego narodzin dla Nieba – mówi ks. Wojciech Skóra. – Widowisko nawiąże bezpośrednio do tego, co robiliśmy dotychczas. Tradycja nie skończyła się, przenosimy się w inny czas. Może zresztą sytuacja zmieni się i już w przyszłym roku wrócimy w Niedzielę Palmową?

Podziel się:

Oceń:

2016-03-10 11:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przeżyj misterium śmierci i życia

Grzegorz gadacz/Niedziela TV

Zapraszamy na misterium Męki Pańskiej pt. "Męczeńska droga Kościoła" przygotowane przez młodzież i Rycerzy Kolumba z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie.

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Papież do Polaków: dbajcie o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży!

2024-06-26 10:02

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Do szczególnej dbałości o dzieci i młodzież w obliczu zagrożenia narkomanią zachęcił Franciszek Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Brał w niej między innymi udział metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, a także zwierzchnik Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-białoruskiego na Białorusi, archimandryta Jan Sergiusz Gajek MIC.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?