Reklama

Niedziela Lubelska

Rektor KUL modlił się w intencji zmarłych pracowników, studentów i dobrodziejów uniwersytetu

Ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL

Archiwum sanktuarium

Ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL

W Dzień Zaduszny, kiedy Kościół wspomina wszystkich wiernych zmarłych, ks. prof. Antoni Dębiński, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II przewodniczył uroczystej Mszy świętej w kościele akademickim, sprawowanej w intencji zmarłych pracowników, studentów i dobrodziejów uczelni. - Gromadzimy się tutaj, by prosić o Boże błogosławieństwa dla naszej pracy, dla nas samych i dla naszych dobroczyńców. Zaś dzisiaj szczególnie polecamy tych, którzy przed laty byli w naszym gronie, a których Bóg powołał już do wieczności – mówił rektor.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Dzisiaj gromadzimy się w kościele akademickim KUL, jako wspólnota uniwersytecka, która nieustannie pamięta o tych, którzy tworzyli historię Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Tych, którzy budowali jego prestiż i rozsławiali jego imię. Przywołujemy imiona tych, którzy od zarania naszej uczelni zapisywali chlubne karty w jej historii – zaznaczał ks. prof. Dębiński w czasie homilii.

W szczególny sposób przywoływał czasy trudne dla uniwersytetu: okres okupacji, a potem czasy PRL. Wtedy mimo wielu nacisków i prześladowań, prowadzone było tajne nauczanie i ciągle realizowana była misja KUL-u, dzięki czemu pozostał on oazą wolnej myśli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Wspominamy również rzesze absolwentów, którzy służyli zarówno Ojczyźnie, jak i całemu światu. Z miłością przywołujemy naszych zmarłych profesorów, kolegów, przyjaciół. Szczególnie tych, którzy odeszli w ostatnim czasie. Oni wszyscy są już po tamtej stronie "brzegu", ale żyją w naszej pamięci. Ci, których kochamy nie umierają nigdy, bo miłość to nieśmiertelność – mówił rektor.

Stwierdził, że ludzie wierzący, mają świadomość tego, że zarówno żyjący jak i zmarli, stanowią jeden, żywy organizm w Chrystusie. W prawdzie zmarli żyją już w innym wymiarze, ale duchowe więzy łączące ich z żyjącymi trwają nadal.

Ks. prof. Dębiński powiedział, że ten czas jest dla wielu okazją do powrotu do domu, na ziemię, która pokrywa prochy przodków. - Podobnie, jak wczoraj tak i dziś, w dzień Wszystkich Wiernych Zmarłych, odwiedzamy groby tych, którzy nas poprzedzili. Odwiedzamy miejsca spoczynku naszych bliskich. W milczeniu zapalamy znicze, składamy kwiaty i nade wszystko otaczamy ich modlitwami – powiedział rektor KUL. Zaznaczał, że mimo skupienia i zadumy, które towarzyszą tym dniom, prawdziwy katolik nie może być przygnębiony, bo to życie a nie śmierć, wieczność, a nie smutek, stanowi centralną treść dzisiejszego dnia.

Reklama

Zebranym w kościele akademickim tłumaczył, że biblijną metaforą życia wiecznego jest dom. - Słowo "dom" wzbudza w człowieku ciepłe i radosne myśli o spokoju i o szczęściu. W domu każdy czuje się bezpiecznie, jest sobą i jest u siebie. Dom to niepowtarzalna przestrzeń swoista oaza, gdzie spotykamy najbliższych i przyjaciół. Życie z kolei, jak często mówimy jest wędrówką, podróżą, która prowadzi nas do Domu Ojca – mówił i życiu i śmierci, które towarzyszą człowiekowi.

- W Domu Ojca jest mieszkań wiele. Niech te słowa napełniają nas nadzieją i otuchą, nadają sens naszej doczesności, niech umacniają nas w codziennym wędrowaniu na spotkanie z Tym, który jest Drogą, Prawdą i Życiem - życzył na koniec rektor KUL wszystkim, tak licznie zebranym na modlitwie w kościele akademickim.

Podziel się:

Oceń:

2014-11-02 15:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na KUL-u o ratowaniu Żydów przez polskie duchowieństwo podczas Holokaustu

Centrum Heschela KUL

Pomocy Żydom w okresie Holokaustu udzieliło prawie 100 zakonów w ponad 500 placówkach oraz ponad 700 księży diecezjalnych w co najmniej 580 miejscowościach na terenie okupowanej Polski – oszacował prawnik i dokumentalista mec. Ryszard Tyndorf, który 23 marca na KUL przedstawił swoją dwutomową publikację „Wartime Rescue of Jews by the Polish Catholic Clergy”.

Więcej ...

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Więcej ...

Prezydent: od 1 lipca ruch bezwizowy do Chin dla obywateli Polski

2024-06-26 11:41

PAP/Radek Pietruszka

Od 1 lipca polscy obywatele podróżujący do Chin na nie dłużej niż 15 dni nie będą potrzebowali wiz – powiedział w środę w Szanghaju Andrzej Duda. Prezydent wyraził zadowolenie z decyzji chińskiego rządu; podkreślił, że ruch bezwizowy sprzyja budowaniu więzi międzyludzkich i turystyce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?