Reklama

Niedziela Kielecka

Wszyscy jesteśmy dziećmi Abrahama

Kielecka młodzież w musicalu

TD

Kielecka młodzież w musicalu "Rut"

Debata rabina, księdza i pastora pt. „Wszyscy jesteśmy dziećmi Abrahama”, Msza św. w kościele parafialnym, otwarcie wystawy „Izrael wczoraj i dziś”, konferencja naukowa – tak wyglądały bchody Dnia Judaizmu w Chmielniku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Polsce Dzień Judaizmu – inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski – obchodzony był po raz 19., w Chmielniku – w dawnej synagodze – po raz trzeci. Obchody podzielono na dwa etapy.

Łączy miłość Boga

W niedzielę 17 stycznia w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Chmielniku biblista ks. dr Marcin Kowalski na wszystkich Mszach św. głosił konferencję pt. „Jerozolima i Maryja – dwie historie połączone nieodwołalną miłością Boga”. Przypomniał w niej trudną historię dialogu, przed i posoborowe odczytywanie roli Izraela, zapytywał, co możemy sobie dać wzajemnie? – Izrael bez nas nie usłyszy Dobrej Nowiny, bez naszego świadectwa nie rozpozna w Jezusie Mesjasza – mówił ks. dr Kowalski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

18 stycznia obchody miały miejsce w synagodze, przekształconej w Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”. Głównym wydarzeniem była debata pomiędzy rabinem Avim Baumolem z Krakowa, ks. dr. Tomaszem Siemieńcem – biblistą z WSD w Kielcach, redaktorem prowadzącym „Niedzielę Kielecką”, oraz pastorem ks. Wojciechem Rudkowskim, proboszczem parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Radomiu i Kielcach.

W obchodach uczestniczyli m.in.: marszałek – Adam Jarubas, wicemarszałek Agata Bińkowska, starosta kielecki Michał Godowski, Helise Lieberman – dyrektor Fundacji Centrum Taubego, ks. dr Andrzej Kwaśniewski – dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Kielcach, licznie reprezentowane środowisko Instytutu Historii UJK w Kielcach, z prof. dr. hab. Waldemarem Kowalskim, delegaci Diecezjalnej Rady Ekumenicznej, Wszechnicy Świętokrzyskiej i in. Nie zabrakło mieszkańców Chmielnika. Był proboszcz ks. Franciszek Siarek i siostry kanoniczki, dyrektorzy, nauczyciele uczniowie z miejscowych szkół.

Celebracja dialogu

– Dzień Judaizmu celebruje otwarty dialog, łączy religie, chwaląc Boga razem – mówił rabin Avi Baumol podczas debaty pt. „Wszyscy jesteśmy dziećmi Abrahama. Religie wobec wyzwań współczesnego świata”. Od dwóch lat dzieli czas pomiędzy Izraelem a Krakowem, gdzie prowadzi cykl otwartych wykładów „Judaizm dla wszystkich” i zajęcia ze studiowania Tory. W jego rodzinie jest 27 pokoleń rabinów, z których znacząca część osiadła niegdyś w Polsce.

Reklama

Moderatorem dyskusji był prof. dr hab. Waldemar Kowalski, badacz dziejów wczesnonowożytnych, a szczególnie stosunków wyznaniowych i etnicznych na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. Uczestnicy zwracali m.in. uwagę na przełomowe wydarzenia w historii dialogu między judaizmem i chrześcijaństwem. W debacie i dyskusji poruszano wątki teologiczne, odwoływano się do wersetów biblijnych, a szczególnie do tego, co jest wspólnym dziedzictwem Abrahama. Była także mowa o wypaczeniach religii i wskazaniach do realizowania postaw miłosierdzia.

Uczestnicy wydarzenia mogli także skorzystać z części konferencyjnej. Referaty dotyczyły sztetlu w Bodzentynie (dr Justyna Staszewska, Towarzystwo Dawida Rubinowicza) i Starachowicach (mgr Agnieszka Malinowska, Instytut Historii UJK Kielce).

Czasy samarytańskiej posługi bp. T.T. Kulińskiego i jego stosunku wobec Żydów przypomniała Maria Spława-Neyman (Archiwum Diecezjalne w Kielcach). Mówiła m.in.: – Właśnie do tego, niestrudzonego w miłosierdziu Biskupa w 1881 r. zgłosiła się delegacja Żydów z prośbą o opiekę, kiedy do miasta dotarła wiadomość o pogromie Żydów w głębi cesarstwa rosyjskiego. Biskup nakazał natychmiast rozesłać do parafii list z poleceniem, aby księża przypomnieli wiernym, że prawa boskie nakazują Żydów traktować jak bliźnich, a napady na nich traktowane będą jak przestępstwo. Gdy Biskup zmarł, prasa podała, że „wszystkie sklepy należące do kupców Izraelitów były zamknięte i wzięli udział w pogrzebie.

Z zainteresowaniem wysłuchano referatu o ratowaniu Żydów przez Polaków podczas II wojny światowej w dystrykcie radomskim (dr Tomasz Domański, IPN). Była m.in. mowa o trzech Żydówkach z Mirocic uratowanych przez rodzinę Wróblewskich czy Hannie Waserman ocalonej przez Klemensa Kowalskiego; zdaniem prelegenta, liczba polskiej ludności ratującej Żydów waha się między 30 tys. a 300 tys. osób.

Reklama

Czulent i musical

Pojawił się także akcent kulinarny i artystyczny. Uczniowie i nauczyciele ze szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Chmielniku przygotowali degustację potraw kuchni żydowskiej. Młodzież z II LO w Kielcach pokazała zwiastun musicalu „Rut”. Goście z zainteresowaniem oglądali także wystawę „Izrael wczoraj i dziś”.

Organizatorem Dnia Judaizmu był Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Podziel się:

Oceń:

2016-02-04 10:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Żydzi i Chrześcijanie – uwiedzeni przez Boga

Niedziela Ogólnopolska 3/2017, str. 24

BOŻENA SZTAJNER

W tym roku po raz 20. obchodzony będzie w Kościele Dzień Judaizmu. Konferencja Episkopatu Polski ustanowiła Dzień Judaizmu w 1997 r. W tym roku centralne obchody będą miały miejsce w Kielcach

Więcej ...

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała Rapacza, męczennika komunizmu

2024-06-15 08:52
Ks. Michał Rapacz, 1904-46

Archiwum parafialne sanktuarium Matki Bożej w Płokach

Ks. Michał Rapacz, 1904-46

Dziś w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach odbędą się uroczystości beatyfikacyjne męczennika komunizmu Księdza Michała Rapacza - zamordowanego 12 maja 1946 r. Uroczystościom beatyfikacyjnym przewodniczyć będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Zaproszenie na uroczystości skierowane zostały do całego Episkopatu Polski. Przybędzie wielotysięczna rzesza wiernych.

Więcej ...

Wąwolnica. II Dzień Rodzin Archidiecezji Lubelskiej

2024-06-16 08:18

Paweł Wysoki

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Wiara

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych