Reklama

Niedziela Kielecka

Wszyscy jesteśmy dziećmi Abrahama

Kielecka młodzież w musicalu

TD

Kielecka młodzież w musicalu "Rut"

Debata rabina, księdza i pastora pt. „Wszyscy jesteśmy dziećmi Abrahama”, Msza św. w kościele parafialnym, otwarcie wystawy „Izrael wczoraj i dziś”, konferencja naukowa – tak wyglądały bchody Dnia Judaizmu w Chmielniku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Polsce Dzień Judaizmu – inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski – obchodzony był po raz 19., w Chmielniku – w dawnej synagodze – po raz trzeci. Obchody podzielono na dwa etapy.

Łączy miłość Boga

W niedzielę 17 stycznia w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Chmielniku biblista ks. dr Marcin Kowalski na wszystkich Mszach św. głosił konferencję pt. „Jerozolima i Maryja – dwie historie połączone nieodwołalną miłością Boga”. Przypomniał w niej trudną historię dialogu, przed i posoborowe odczytywanie roli Izraela, zapytywał, co możemy sobie dać wzajemnie? – Izrael bez nas nie usłyszy Dobrej Nowiny, bez naszego świadectwa nie rozpozna w Jezusie Mesjasza – mówił ks. dr Kowalski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

18 stycznia obchody miały miejsce w synagodze, przekształconej w Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”. Głównym wydarzeniem była debata pomiędzy rabinem Avim Baumolem z Krakowa, ks. dr. Tomaszem Siemieńcem – biblistą z WSD w Kielcach, redaktorem prowadzącym „Niedzielę Kielecką”, oraz pastorem ks. Wojciechem Rudkowskim, proboszczem parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Radomiu i Kielcach.

W obchodach uczestniczyli m.in.: marszałek – Adam Jarubas, wicemarszałek Agata Bińkowska, starosta kielecki Michał Godowski, Helise Lieberman – dyrektor Fundacji Centrum Taubego, ks. dr Andrzej Kwaśniewski – dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Kielcach, licznie reprezentowane środowisko Instytutu Historii UJK w Kielcach, z prof. dr. hab. Waldemarem Kowalskim, delegaci Diecezjalnej Rady Ekumenicznej, Wszechnicy Świętokrzyskiej i in. Nie zabrakło mieszkańców Chmielnika. Był proboszcz ks. Franciszek Siarek i siostry kanoniczki, dyrektorzy, nauczyciele uczniowie z miejscowych szkół.

Celebracja dialogu

– Dzień Judaizmu celebruje otwarty dialog, łączy religie, chwaląc Boga razem – mówił rabin Avi Baumol podczas debaty pt. „Wszyscy jesteśmy dziećmi Abrahama. Religie wobec wyzwań współczesnego świata”. Od dwóch lat dzieli czas pomiędzy Izraelem a Krakowem, gdzie prowadzi cykl otwartych wykładów „Judaizm dla wszystkich” i zajęcia ze studiowania Tory. W jego rodzinie jest 27 pokoleń rabinów, z których znacząca część osiadła niegdyś w Polsce.

Reklama

Moderatorem dyskusji był prof. dr hab. Waldemar Kowalski, badacz dziejów wczesnonowożytnych, a szczególnie stosunków wyznaniowych i etnicznych na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. Uczestnicy zwracali m.in. uwagę na przełomowe wydarzenia w historii dialogu między judaizmem i chrześcijaństwem. W debacie i dyskusji poruszano wątki teologiczne, odwoływano się do wersetów biblijnych, a szczególnie do tego, co jest wspólnym dziedzictwem Abrahama. Była także mowa o wypaczeniach religii i wskazaniach do realizowania postaw miłosierdzia.

Uczestnicy wydarzenia mogli także skorzystać z części konferencyjnej. Referaty dotyczyły sztetlu w Bodzentynie (dr Justyna Staszewska, Towarzystwo Dawida Rubinowicza) i Starachowicach (mgr Agnieszka Malinowska, Instytut Historii UJK Kielce).

Czasy samarytańskiej posługi bp. T.T. Kulińskiego i jego stosunku wobec Żydów przypomniała Maria Spława-Neyman (Archiwum Diecezjalne w Kielcach). Mówiła m.in.: – Właśnie do tego, niestrudzonego w miłosierdziu Biskupa w 1881 r. zgłosiła się delegacja Żydów z prośbą o opiekę, kiedy do miasta dotarła wiadomość o pogromie Żydów w głębi cesarstwa rosyjskiego. Biskup nakazał natychmiast rozesłać do parafii list z poleceniem, aby księża przypomnieli wiernym, że prawa boskie nakazują Żydów traktować jak bliźnich, a napady na nich traktowane będą jak przestępstwo. Gdy Biskup zmarł, prasa podała, że „wszystkie sklepy należące do kupców Izraelitów były zamknięte i wzięli udział w pogrzebie.

Z zainteresowaniem wysłuchano referatu o ratowaniu Żydów przez Polaków podczas II wojny światowej w dystrykcie radomskim (dr Tomasz Domański, IPN). Była m.in. mowa o trzech Żydówkach z Mirocic uratowanych przez rodzinę Wróblewskich czy Hannie Waserman ocalonej przez Klemensa Kowalskiego; zdaniem prelegenta, liczba polskiej ludności ratującej Żydów waha się między 30 tys. a 300 tys. osób.

Reklama

Czulent i musical

Pojawił się także akcent kulinarny i artystyczny. Uczniowie i nauczyciele ze szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Chmielniku przygotowali degustację potraw kuchni żydowskiej. Młodzież z II LO w Kielcach pokazała zwiastun musicalu „Rut”. Goście z zainteresowaniem oglądali także wystawę „Izrael wczoraj i dziś”.

Organizatorem Dnia Judaizmu był Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Podziel się:

Oceń:

2016-02-04 10:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: Dzień Judaizmu jest wyrazem troski o dobro Kościoła

Magdalena Pijewska/Niedziela

Pod hasłem „Przejście Pana: Dziś wychodzicie” (Wj 13,14) w Siedlcach odbędą się główne obchody XXVI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. W specjalnym Słowie z tej okazji abp Grzegorz Ryś napisał, bez pogłębianej świadomości żydowskich korzeni, tożsamość chrześcijaństwa ulega zagubieniu. - Dzień Judaizmu jest wyrazem troski o dobro Kościoła - podkreślił przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.

Więcej ...

Bp Marek Marczak przejął urząd Sekretarza Generalnego KEP

2024-06-24 20:01

BP KEP

Bp Marek Marczak przejął 24 czerwca br. urząd Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski z rąk bp. Artura G. Mizińskiego, który pełnił tę funkcję w latach 2014-2024. Podpisanie stosownych dokumentów odbyło się w Sekretariacie KEP, którym od tej pory będzie kierował bp Marczak.

Więcej ...

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024