Reklama

Jan Paweł II

Abp Jędraszewski w Paryżu: bez Jana Pawła II trudno zrozumieć historię przełomu wieków

Archiwum

Z inicjatywy Polskiej Misji Katolickiej we Francji 25 października w Paryżu odsłonięto i poświęcono pomnik św. Jana Pawła II. Monument stanął na skwerze Jana XXIII przy katedrze Notre-Dame. Delegatem Konferencji Episkopatu Polski na tę uroczystość był metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski. W przemówieniu przypomniał siedem podróży apostolskich Jana Pawła II do Francji i wyraził nadzieję, że „od tego pomnika, w stronę Paryża, Francji i Europy będą nieustannie płynęły słowa świętego papieża bez którego trudno zrozumieć historię Kościoła i świata przełomu ostatnich wieków i tysiącleci”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem kard. André Vingt-Trois. W wypełnionej po brzegi katedrze Notre-Dame Mszę św. pod przewodnictwem arcybiskupa Paryża, kard. André Vingt-Trois koncelebrowało 6 biskupów, wśród nich delegat Konferencji Episkopatu Polski na uroczystość abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki i bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz ok. 200 księży.

Po Mszy odsłonięcia postumentu dokonała mer Paryża Anne Hidalgo. Podczas uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika przemawiali Paweł Kostka de Sztemberg z Polskiej Misji Katolickiej we Francji, abp Jędraszewski, mer Paryża, Anne Hidalgo oraz kard. Vingt-Trois.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Jędraszewski przypomniał, że „Ile de la Cité to miejsce szczególnej pamięci – pamięci Paryża, Francji, Europy, pamięci zapisanej przede wszystkim w kamieniu, począwszy od katedry Notre Dame i Sainte Chapelle. Jego zdaniem, do rangi prawdziwego symbolu urasta znajdujący się przed katedrą Point Zéro, od którego liczone są odległości do wszystkich miejscowości Francji, a w konsekwencji także Europy. - Ze względu na wyjątkowość tego punktu, odległości od niego mierzy się nie tylko kilometrami, ale także sercem i historyczną pamięcią. Pamięcią, z której nie można wymazać chrześcijaństwa obecnego tutaj, a na Ile de la Cité, od czasów króla Chlodwiga I – przypomniał.

Reklama

Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski wskazał, że do tych szczególnych znaków pamięci doszedł dzisiaj wspaniały pomnik św. Jana Pawła II, następcy św. Piotra w latach 1978-2005 i pogratulował szczęśliwego doprowadzenia do końca idei wzniesienia tego monumentu.

Metropolita łódzki przypomniał również związek św. Jana Pawła II z Francją: „Z Paryżem i Francją złączyły Ojca Świętego Jana Pawła II szczególnie jego apostolskie podróże, których do tego kraju odbył aż siedem. Wszystkie one przynosiły wspaniałe owoce, a pamięć o nich przekracza pokolenia tych, którzy wtedy mieli możność spotkać się z Nim osobiście. Z wielu stwierdzeń, które wtedy padły z jego ust, pozwolę sobie przytoczyć zaledwie cztery. Jednakże dzięki nim w naszej pamięci zapisał się On jako wyjątkowy świadek wartości chrześcijańskich, a równocześnie uniwersalnych.

Przemawiając podczas Mszy świętej na lotnisku Le Bourget 1 czerwca 1980 roku, Jan Paweł II ukazał się jako Świadek chrześcijaństwa: gdy przypominał Martyrologium romanum, w którym często pojawia się nazwa Lutetia Parisiorum, i gdy odważył się postawić pytanie: „Francjo, pierworodna Córo Kościoła, czy jesteś wierna twojemu Chrztowi?”.

Nazajutrz, 2 czerwca, występując w siedzibie UNESCO, Jan Paweł II zapisał się jako Świadek człowieka – człowieka wielkiego na skutek właściwej tylko jemu mocy tworzenia kultury, a także jako Świadek narodów, które swoją tożsamość zawdzięczają właśnie kulturze. Jako przykład papież podał wtedy Polskę, która jako naród mimo 123 lat niewoli zachowała dzięki swej kulturze swą tożsamość i suwerenność – mówił abp Jędraszewski.

Reklama

- W 1997 roku podczas odbywających się w Paryżu Światowych Dni Młodzieży Jan Paweł II stał się Świadkiem nieustannej młodości Kościoła, zwracając się do młodych z następującym apelem: „Drodzy młodzi, wasza droga nie zatrzymuje się tutaj. Czas nie zatrzymuje się dzisiaj. Idźcie na wszystkie drogi świata, na drogi ludzkości, pozostając zjednoczeni w Kościele Chrystusa”.

Celem ostatniej podróży zagranicznej Jana Pawła II stało się Lourdes. 15 sierpnia 2004 roku ciężko schorowany już Papież stał się Świadkiem nadziei, która przekracza ten świat i to życie. Wskazując na Chrystusa Wyzwoliciela i Jego Przenajświętszą Matkę skierował apel do wszystkich: „Bądźcie kobietami i mężczyznami wolnymi. Brońcie swojej wolności!” – przypominał delegat polskiego Episkopatu.

Abp Jędraszewski wyraził nadzieję, że „od tego pomnika w stronę Paryża, Francji i Europy będą nieustannie płynęły słowa świętego Papieża, bez którego trudno zrozumieć historię Kościoła i świata przełomu ostatnich wieków i tysiącleci”

Pomnik Papieża Polaka stanął na skwerze papieża św. Jana XXIII obok katedry Notre-Dame, w miejscu historycznym, które co roku odwiedza około 7 milionów turystów z różnych zakątków świata. O umieszczenie w tym miejscu pomnika św. Jana Pawła II starali się przez wiele lat duchowni i świeccy zgromadzeni wokół Polskiej Misji Katolickiej we Francji na czele z jej rektorem ks. infułatem Stanisławem Jeżem. Twórcą 3,5 metrowego monumentu jest rzeźbiarz gruzińskiego pochodzenia Zurab Tsereteli. Od 2012 r. pomnik znajdował się w klasztorze sióstr wizytek przy avenue Denfert-Rochereau, ponieważ władze Paryża nie chciały wyrazić zgody na jego odsłonięcie na terenie miasta. Paryski pomnik św. Jana Pawła II jest drugim, który został postawiony we Francji dzięki staraniom Polskiej Misji Katolickiej. Pierwszy, dzieła prof. Czesława Dźwigaja, stanął 8 maja 2008 r. w Lourdes.

Podziel się:

Oceń:

2014-10-25 20:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: pierwsze spotkanie abp. Jędraszewskiego z dziennikarzami

Abp Marek Jędraszewski

Piotr Drzewiecki

Abp Marek Jędraszewski

Wielka historia Kościoła krakowskiego jest ciągle żywa – mówił w środę abp Marek Jędraszewski w Domu Arcybiskupów Krakowskich, podczas pierwszego spotkania z dziennikarzami. Pytany o priorytety swojej posługi wskazywał kult Bożego Miłosierdzia, pielęgnowanie dziedzictwa św. Jana Pawła II oraz dialog ze światem akademickim i bliskość z ludźmi.

Więcej ...

"Cudowne życie" już w kinach!

2025-07-18 08:41

mat. prasowy

Paryż, 1963 rok. Najmłodszy z sześciorga rodzeństwa Roland to chłopiec niepodobny do innych. Według lekarzy nigdy nie będzie chodził, ale jego nieugięta matka, Esther, stanowczo odmawia pogodzenia się z tym wyrokiem. Dzięki połączeniu niezachwianej wiary i wyjątkowej zdolności do zaprzeczania rzeczywistości postanawia stawić czoła (pozornie) nieprzezwyciężonym przeciwnościom.

Więcej ...

Pokolenie Z przełamuje samotność – rusza letnia Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja!

2025-07-18 16:32

Fundacja Świętego Mikołaja

Już za kilka dni, 31 wyjątkowych młodych liderów z całej Polski spotka się w w Collegium Marianum w Pelplinie, by rozpocząć intensywną, 10-dniową szkołę letnią w ramach jubileuszowej, dziesiątej edycji Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. Motywem przewodnim tegorocznej Akademii jest przeciwdziałanie samotności młodych ludzi poprzez budowanie autentycznych relacji i wspólne działanie na rzecz innych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Watykan

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat