Reklama

Niedziela Podlaska

Otwarcie wystawy o bł. ks. Jerzym Popiełuszce

Wystwa pt.

Jadwiga Ostromecka

Wystwa pt."Bł. ks. Jerzy Popiełuszko"

W poniedziałek 14 września w kościele pw. św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim otwarto wystawę fotograficzną pt. „Bł. ks. Jerzy Popiełuszko (1947-84)”. W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści – senatorowie Maria Koc i Waldemar Kraska oraz poseł Arkadiusz Czartoryski, burmistrz Bogusław Karakula, przedstawiciele organizatorów, mieszkańcy miasta, w tym opozycjoniści z lat PRL, uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, dla których była to lekcja historii najnowszej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku spotkania senator Maria Koc zwróciła uwagę na przedziwny zbieg okoliczności – w dzień otwarcia wystawy w Sokołowie we Francji zakończył się proces o uznanie cudu, który dokonał się w tym kraju za pośrednictwem ks. Jerzego Popiełuszki. Jest to znaczący krok w drodze do otwarcia procesu kanonizacyjnego kapelana warszawskiej „Solidarności”. Jednocześnie dzień 14 września to 68. rocznica urodzin ks. Jerzego i 3. rocznica uzdrowienia Françoisa Audelana, który chorował na przewlekłą białaczkę szpikową i za wstawiennictwem księdza miał zostać z niej uzdrowiony.

Po modlitwie poprowadzonej przez proboszcza ks. Stanisława Stachala Arkadiusz Czartoryski, poseł PiS z okręgu siedleckiego, podziękował za obecność młodzieży, wychowawcom i wszystkim zgromadzonym. Przedstawił przygotowaną przez siebie prezentację multimedialną o niezwykle zasłużonym życiu i męczeństwie ks. Jerzego. Wspominał też innych księży związanych z opozycją, a zamordowanych w 1989 r. przez tzw. nieznanych sprawców – ks. Stefana Niedzielaka, ks. Stanisława Suchowolca i ks. Sylwestra Zycha. W czasie prezentowania przygotowanego materiału odwoływał się do swoich osobistych wspomnień z czasów kapłańskiej posługi ks. Jerzego: lat pierwszej „Solidarności”, wprowadzenia stanu wojennego przez Wojciecha Jaruzelskiego, patriotycznych zgromadzeń. – Myśmy tymi wydarzeniami żyli, bo chcieliśmy, żeby Polska była wolna – mówił. Przypomniał, że ks. Popiełuszko apelował: „Zło dobrem zwyciężaj”. Prezentację zakończył kolejnym przesłaniem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, żeby być wolnym od żądzy odwetu i przemocy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O bohaterze wystawy mówił też Maciej Wąż, sokołowianin, działacz opozycji niepodległościowej. Wspominał swoje uczestnictwo w Mszach św. za Ojczyznę w kościele pw. św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, gdzie wikariuszem był ks. Jerzy, a także udział w jego pogrzebie, który, według obliczeń IPN-u, zgromadził ok. 800 tys. uczestników. Przypomniał też, że bardzo bliskim znajomym bohaterskiego kapłana był ks. Stanisław Falkowski, emerytowany proboszcz z Niecieczy, niegdyś kapelan rolniczej „Solidarności”, zaangażowany w działalność opozycyjną od połowy lat 70. XX wieku. Obecnie w Niecieczy znajduje się pomnik bł. ks. Jerzego. Wypowiadali się też inni uczestnicy zgromadzenia, po czym był czas na zapoznanie się z fotografiami – pogrupowanymi tematycznie na kilkudziesięciu planszach.

Organizatorami wystawy są: Sokołowski Ośrodek Kultury, parafia pw. św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim oraz komisje zakładowe NSZZ „Solidarność” z terenu miasta. Wystawa czynna będzie do 27 września. Kolejnym etapem ekspozycji jest Węgrów – parafia poklasztorna.

Podziel się:

Oceń:

2015-10-01 11:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

IPN złożył zażalenie dot. umorzenia sprawy prowokacji SB wobec bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Archiwum

Prokuratorzy IPN nie zgodzili się z tą oceną sądu. Według nich prowokacja na Chłodnej stanowiła zbrodnię przeciwko ludzkości, które się nie przedawniają.

Więcej ...

Z modlitwą i śpiewem na ustach

2024-06-22 11:49

Katarzyna Krawcewicz

Dziś rano spod konkatedry wyruszyła pierwsza międzyparafialna piesza pielgrzymka przez Zieloną Górę.

Więcej ...

Służba cywilna. Mało znany, a ogromny potencjał państwa polskiego

2024-06-22 14:49

Adobe Stock

Roztropna troska o dobro wspólne to nie tylko idealistyczna, a może i nieco naiwna definicja polityki. To także zawodowa codzienność dla ok. 120 tysięcy urzędników rządowych w całej Polsce. Urzędników, którzy dbają o to, aby państwo polskie – to, o którego niepodległość walczyło tyle pokoleń Polaków – działało sprawnie i zapewniało warunki do pomyślnego i bezpiecznego wzrostu naszemu społeczeństwu i gospodarce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Wiara

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Kościół

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny