Reklama

Niedziela Małopolska

Atrakcje pod Giewontem

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

Anna Karpiel-Semberecka

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każdego roku pod koniec wakacji do Zakopanego zjeżdżają miłośnicy folkloru i kultury góralskiej na odbywający się tam Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. W tym roku odbędzie się on już po raz 47. w dniach od 21 do 29 sierpnia. W swoim założeniu ma służyć ochronie i upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego górskich regionów Polski, Europy i świata. Ta impreza wpisała się już na stałe w kalendarz wydarzeń, które proponuje turystom z Polski i zagranicy miasto Zakopane, organizator Festiwalu.

Jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku zespoły uczestniczące w konkursowych rozgrywkach w trzech kategoriach – folklor w formie autentycznej, artystycznej i stylizowanej – będą rywalizować o złote, srebrne i brązowe ciupagi. Każdy, kto będzie chciał zobaczyć te zmagania, będzie mógł obejrzeć występy zespołów w namiocie festiwalowym. Oceniać je będą profesjonalni jurorzy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Autentycznie

Walorem zakopiańskiego Festiwalu jest to, że od lat ogromną wagę przykłada się do autentyczności prezentowanych występów. Będziemy zatem mogli obejrzeć nie tylko tańce i śpiewy, ale i ludowe obrzędy poszczególnych krajów. Na Festiwal do Zakopanego przyjeżdżają zespoły i grupy folklorystyczne z Podhala i rejonu Karpat, ale też z bardziej orientalnych zakątków świata. W tym roku zaprezentują się m.in. grupy z Rumunii, Hiszpanii, Ukrainy, Portugalii, Meksyku czy Indii.

Z Międzynarodowym Festiwalem Folkloru Ziem Górskich związanych jest wiele osób, które w czasie jego długiej historii pełniły przeróżne funkcje – od organizatorów i twórców, po uczestników, i które do dziś dnia biorą w nim udział, także jako publiczność, opiniująca jego rozwój i przebieg. Relacje wielu z nich możemy przeczytać w książce: „Mój Festiwal. Historia we wspomnieniach jego twórców i uczestników”, wydanej dwa lata temu przez Biuro Promocji Zakopanego. Powtarza się opinia o niezwykłej atmosferze, która przyciąga do Zakopanego ludowych artystów z przeróżnych miejsc na świecie. Francuski uczestnik i juror festiwalowy, Jean Roche, pisze: „Jak wytłumaczyć moje przywiązanie do tego festiwalu? Nie jest łatwo wyjaśnić ten fenomen. Miałem przyjemność brać tutaj udział w wielu wydarzeniach, spotkać wielu wspaniałych ludzi i myślę, że to dzięki temu mam tak duży sentyment do festiwalu i Zakopanego. I pewnie z powodu moich uczuć do góralszczyzny nazywają mnie tutaj «Jasiek Gąsienica»”.

Reklama

Propozycje

Festiwal to nie tylko rozgrywki konkursowe, ale także wciąż rozbudowywana gama propozycji dla całych rodzin, laików czy zwyczajnych turystów, którzy dotąd nie zetknęli się z folklorem w jego widowiskowym wydaniu. Jest to również propozycja dla specjalistów od etnografii, dla których przygotowano ciekawe konferencje i panele naukowe.

Organizatorzy proponują wiele atrakcji w różnych porach dnia, tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dla rodzin z dziećmi w godzinach dopołudniowych odbywać się będą przeróżne warsztaty (bibułkarskie, garncarskie, taneczne), animacje tradycyjnych zabaw ludowych. Będzie także można nauczyć się ludowych tańców i piosenek. Regionalni twórcy otworzą na ten czas swoje pracownie, które będzie można odwiedzić, a zakopiańskie galerie i muzea zaproszą na bezpłatne zwiedzanie ich ekspozycji.

Warto także wziąć udział w korowodzie, który w niedzielę 23 sierpnia przejdzie ulicami Zakopanego po Mszy św. w kościele Świętego Krzyża (w czasie której odbędzie się wspólna modlitwa o pokój dla świata). Podczas tego barwnego pochodu zaprezentują się w swoich regionalnych strojach wszystkie grupy i zespoły uczestniczące w Festiwalu.

Charytatywnie

Organizatorzy Festiwalu zapraszają również na koncert, z którego dochód przeznaczony będzie na pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu. – Zespoły z Nepalu kilka razy gościły na zakopiańskim festiwalu, jego organizatorzy chcą więc w geście solidarności upamiętnić ofiary tego tragicznego trzęsienia ziemi, a także wspomóc potrzebujących Nepalczyków – mówi Anna Karpiel-Semberecka z Biura Prasowego Festiwalu. – Cały dochód z koncertu „Na Folkową Nutę”, organizowanego 21 sierpnia, o godz. 20 w namiocie festiwalowym, przeznaczony będzie właśnie na ten cel – dodaje p. Anna. W koncercie wystąpi „Kapela ze Wsi Warszawa”.

Reklama

Większość jednak koncertów festiwalowych będzie bezpłatna, zatem dla chcących uatrakcyjnić swój pobyt pod Tatrami impreza ta nie będzie wymagała dużych nakładów finansowych.

Organizatorzy przygotowali także konkurs fotograficzny dla publiczności pt. „Żywioł Folkloru – Festiwalowa Wioska tętniąca życiem”. Oprócz atrakcyjnych nagród, zwycięskie fotografie będą zaprezentowane na kolejnym festiwalu pod Tatrami. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami, uzupełnianymi na bieżąco na profilu wydarzenia: pl-pl.facebook.com/MFFZG.Zakopane oraz na stronie internetowej: festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru/.

Podziel się:

Oceń:

2015-08-06 10:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kościoły pełne modlitwy i folkloru

Na festiwal folkloru przyjechały zespoły z całego świata

Krystyna Smerd

Na festiwal folkloru przyjechały zespoły z całego świata

Więcej ...

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

polona.pl

Wielu pielgrzymów informuje o łaskach, które otrzymali za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli, a ks. Józef Niżnik skrzętnie archiwizuje tę swoistą księgę cudów udzielonych za jego przyczyną.W Strachocinie, na Bobolówce – wzgórzu nieopodal kościoła, gdzie prawdopodobnie urodził się Andrzej Bobola, jest dziś kaplica. Rokrocznie podczas uroczystości odpustowych w tym miejscu gromadzą się rzesze ludzi, czcicieli św. Andrzeja.

Więcej ...

Kard. Pizzaballa przywiózł pomoc dla mieszkańców Strefy Gazy

2024-05-16 16:45
Pierbattista Pizzaballa OFM

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

Łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa przyjechał dziś do Strefy Gazy. Jest to pierwszy etap misji humanitarnej prowadzonej z Zakonem Maltańskim, we współpracy z Malteser International i innymi partnerami, mającej na celu przekazanie żywności i lekarstw mieszkańcom Gazy, odciętym od świata z powodu działań wojennych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania