22 października po raz pierwszy w historii będziemy przeżywać liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Papież Polak kanonizowany w kwietniu b.r. jest patronem krakowskiego Sanktuarium, dlatego dzień ten ma rangę uroczystości. Wszystkich czcicieli św. Jana Pawła II serdecznie zapraszamy na uroczystości odpustowe, które w tym roku będą odbywać się w dniach 17-22 października.
Poniżej przedstawiamy szczegółowy program odpustu:
Pomóż w rozwoju naszego portalu
17 X - piątek - Msze św. godz. 8, 10, 12, 17
godz. 17.00 - Msza św. w int. chorych transmitowana przez TVP Kraków. Przewodniczy: ks. dr hab. Krzysztof Gryz, Rektor WSD w Krakowie
18 X - sobota - Msze św. godz. 8, 10, 12, 17
godz. 10.00 - Pielgrzymka Grup Apostolskich RAM, przewodniczy ks. bp Damian Muskus OFM
godz. 17.00 - Msza św. pod przewodnictwem ks. prałata Grzegorza Szewczyka
Reklama
19 X - niedziela
godz. 8.00 - Msza św. pod przewodnictwem o. Piotr Chojnackiego, opata Klasztoru oo. Cystersów w Mogile
godz. 9:30 - Msza św. pod przewodnictwem ks. prałata Józefa Caputy
godz. 11.00 - Msza św. pod przewodnictwem ks. Łukasza Piórkowskiego
godz. 12.00 - Interaktywny program dla dzieci oparty na fragmentach bajki K. Makuszyńskiego "Przygody Koziołka Matołka"
Organizator: Instytut Dialogu Między kulturowego im. Jana Pawła II
godz. 12.30 - Uroczysta Msza św. odpustowa pod przewodnictwem ks. bpa Tadeusza Pieronka
godz. 17.00 - Msza św. pod przewodnictwem ks. inf. Władysława Gasidło
godz. 18.00 - Koncert pt. "Przyjacielu z nieba powiedz jak tam jest” w wykonaniu Lidii Jazgar z zespołem Galicja
20 X - poniedziałek - Msze św. godz. 8, 10, 12, 17
godz. 17.00 - Msza św. z udziałem krakowskich zgromadzeń zakonnych, przewodniczy ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak, Rektor UPJP2
godz. 18.00 - Św. Jan Paweł II „Nigdy więcej wojny” - koncert mieszkańców Królewskiego Górniczego Wolnego Miasta Wieliczka w wykonaniu Wielickiej Orkiestry Kameralnej, Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”, Stowarzyszenia Muzycznego - Chór „Camerata” oraz Chóru im. Jana Pawła II ze Strumian
21 X - wtorek - Msze św. godz. 8, 10, 12, 17
godz. 17.00 - Msza św. pod przewodnictwem ks. inf. Dariusza Rasia, Archiprezbitera Bazyliki Mariackiej
godz. 18.00 - I Nieszpory z Uroczystości św. Jana Pawła II w wykonaniu profesorów i studentów Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej w Krakowie
19.00 - Koncert chórów Polskiej Federacji „Pueri Cantores”
22 X - środa - Uroczystość św. Jana Pawła II, papieża
Msze św. godz. 8, 10, 12, 17
godz. 17.00 - Msza św. dziękczynna za dar kanonizacji św. Jana Pawła II połączona z Procesją Światła. Przewodniczy Metropolita Krakowski Stanisław Dziwisz; w koncelebrze kapłani Archidiecezji Krakowskiej
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
Ołtarz pokoju w Sanktuarium św. Jana Pawła II
Reklama
22 października w Sanktuarium św. Jana Pawła II przy ołtarzu DONUM CARITAS ET PAX rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju.
Ołtarz ma trafić do afrykańskiego Centrum Modlitwy o pokój w Jamusukro w Wybrzeżu Kości Słoniowej.
Krakowskie Sanktuarium to kolejny po Jerozolimie i Kazachstanie ośrodek modlitwy w ramach projektu "12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju", który organizuje Stowarzyszenie Communita Regina Della Pace.
Projekt ten zakłada utworzenie na świecie dwunastu Ośrodków Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. Mają one powstać w tych częściach świata, gdzie ludzie, pragnąc pokoju i pojednania, poszukują ich prawdziwego źródła.
W Sanktuarium św. Jana Pawła II, w środę 22 października o godz.14.30, w ramach odpustu ku czci Jana Pawła II adorację Najświętszego Sakramentu rozpocznie ks. kard. Stanisław Dziwisz. Najświętszy Sakrament będzie można adorować codziennie aż do 11 listopada w godz. 8:30-17:30.
Więcej informacji o projekcie: www.reginapacis.pl
Nowe drzwi do Sanktuarium poświęcone Janowi Pawłowi II
W czasie uroczystości odpustowych w krakowskim Sanktuarium św. Jana Pawła II będzie można zobaczyć wykonywane właśnie boczne drzwi do świątyni, na których znajdują się płaskorzeźby przedstawiające życie świętego Papieża.
Reklama
Po zamontowaniu w czerwcu 2014 roku głównych drzwi do kościoła przyszedł czas na boczne wrota, których każda para przedstawia 12 scen z życia Jana Pawła II: począwszy od narodzin i lat szkolnych w Wadowicach, przez okres kapłaństwa i biskupstwa w Krakowie, po lata posługi w Watykanie na tronie św. Piotra.
Odlane z brązu, wysokie na ponad 3 metry drzwi to wotum wdzięczności za pontyfikat Papieża Polaka. Boczne drzwi są uzupełnieniem sceny znajdującej się w głównych wrotach, gdzie Ojciec Święty z uniesionym krzyżem wprowadza do świątyni w towarzystwie świętych i błogosławionych wyniesionych przez Niego do chwały ołtarzy. Janowi Pawłowi II towarzyszą m.in. św. Siostra Faustyna Kowalska, św. Brat Albert Chmielowski, św. Joanna Beretta Mola, bł. ks. Jerzy Popiełuszko oraz sługa Boży Jerzy Ciesielski.
AKTUALNOŚCI Z CENTRUM JANA PAWŁA II
Trwa budowa Muzeum i wieży widokowej w Centrum „Nie lękajcie się!”
W ramach powstającego w hołdzie dla Jana Pawła II kompleksu Centrum „Nie lękajcie się!” na „Białych Morzach”, od trzech lat działają tutaj: Sanktuarium św. Jana Pawła II, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II oraz Centrum Wolontariatu. Aktualnie ku końcowi zbliża się budowa stanu surowego Muzeum, do którego po oddaniu do użytku przeniesie się tymczasowa ekspozycja prezentowana obecnie w Instytucie.
Reklama
W budynku trwają prace dekarskie oraz murowana jest przylegająca do niego wieża, usytuowana podobnie jak w sąsiednich obiektach. Wieżę zwieńczy łaciński napis „Fides” nawiązujący do wartości, które promował i do których wyznawania zachęcał Jan Paweł II. Przypominają o nich także pozostałe budynki: na wieży Centrum Wolontariatu widnieje napis „Caritas”, na Instytucie „Veritas”. W przyszłości budynek Centrum Konferencyjnego będzie zwieńczony napisem „Ratio”.
Prace budowlane na Muzeum będą finalizowane do końca roku. Ich dalsza kontynuacja uzależniona jest od pozyskiwanych środków finansowych.
W tym samym czasie zostanie wykonana elewacja z cegły sąsiadującej z kościołem, liczącej ponad 60-metrów wieży widokowej. Obecnie po wykonaniu prac instalacyjnych wykańczane jest wnętrze budynku oraz montowane są schody. Na wysokości niemal 50 metrów usytuowano taras widokowy, z którego rozpościera się malownicza panorama miasta. Planuje się, aby w przyszłym roku, po zamontowaniu windy wieża mogła przyjąć pierwszych pielgrzymów.
Dwie nowe linie autobusowe do Centrum Jana Pawła II
4 października zostały uruchomione dwie nowe linie autobusowe do Centrum Jana Pawła II: przyspieszona nr 504 Cracovia Stadion-Centrum JPII i aglomeracyjna nr 224 Wieliczka-Centrum JPII.
Linia 504 kursuje na trasie:
Cracovia Stadion - Kałuży, Al. Focha (powrót: Al. Krasińskiego, Dunin-Wąsowicza, Kałuży), Piłsudskiego, Straszewskiego, Podzamcze, św. Idziego, Stradomska, Krakowska, Legionów Piłsudskiego, Kalwaryjska, Wadowicka, Tischnera, Fredry, Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Totus Tuus - Centrum JP II.
Reklama
Linia wykonuje po 10 kursów w obu kierunkach we wszystkie dni tygodnia. Linia 504 zatrzymuje się na przystankach: Cracovia Stadion, Cracovia (w kierunku Cracovia Stadion), Uniwersytet Jagielloński, Filharmonia, Plac Wolnica, Korona, Łagiewniki, Sucha, Fredry, Centrum Jana Pawła II.
Linia 224 kursuje na trasie:
CENTRUM JP II - Halszki - Witosa - Nowosądecka - Wielicka - Wieliczka ul. Ochota - Wieliczka ul. Krzyszkowicka - Wieliczka ul. Kościuszki - Wieliczka ul. Janińska - Wieliczka ul. Klaśnieńska - Wieliczka ul. Daniłowicza - Wieliczka ul. Słowackiego - Wieliczka ul. Asnyka - WIELICZKA.
W kierunku powrotnym linia będzie kursować po trasie: WIELICZKA - Lednicka - Chopina - Górnicza -Słowackiego - Daniłowicza - Klaśnieńska - Janińska - Kościuszki - Krzyszkowicka - Ochota - Wielicka - Nowosądecka - Witosa - Halszki - CENTRUM JP II. Na nowym odcinku trasy w Wieliczce zostały uruchomione nowe przystanki: Wieliczka Kopalnia Soli, Wieliczka Klaśnieńska n/ż, Wieliczka Sąd, Wieliczka Solne Miasto, Krzyszkowice Krzyszkowicka.
Linia wykonuje po 16 kursów w dni powszednie w każdym kierunku, po 8 kursów w soboty oraz po 9 kursów w święta. Linia 224 zatrzymuje się na wszystkich istniejących przystankach na trasie.