Reklama

Polska

Pamięć o Janie Pawle II nie jest już oczywistością

Monika Książek

Pamięć o Janie Pawle II nie jest oczywistością, trzeba zmienić język mówienia o nim i zacząć działać systemowo - mówi w rozmowie z KAI Norbert Szczepański. W przededniu XIV Dnia Papieskiego, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II mówi o konfrontacji nauczania papieża ze współczesnymi prądami myślowymi, sposobie przekazywania dziedzictwa wielkiego Polaka i o jego codziennej świętości.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolejny Dzień Papieski skłania do zastanowienia się nad tym, jak dzisiaj, gdy emocjonalna pamięć o Janie Pawle II słabnie, przekazywać jego naukę i podtrzymywać pamięć o nim. Momentem, który zakończył pewien etap mówienia o papieżu, była bez wątpienia kanonizacja - twierdzi Norbert Szczepański. - Była to chwila, na którą w sposób naturalny czekaliśmy. Wszyscy krzyczeliśmy "santo subito", i to się dokonało, Jan Paweł II jest już świętym. Teraz, przekazując jego naukę, powinniśmy działać systemowo.

Centrum Myśli Jana Pawła II proponuje, aby w szkołach papież był pokazany w kontekście historii, języka polskiego, wychowania do społeczeństwa. Na uczelniach powinno się mówić językiem naukowym, rzeczywiście sięgać do jego myśli i działalności, analizować jego wpływ, zaangażowanie w politykę, ekonomię i naukę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oprócz tego, zdaniem Norberta Szczepańskiego, mamy bardzo ważną działalność, która opiera się na budowaniu w jakimś sensie etosu. Może się to dokonywać poprzez pamięć i podkreślanie tego, że Jan Paweł II był wielkim Polakiem. - My to sobie stawiamy za cel. Warunkiem, aby to zrobić jest dostępność. Dlatego stawiamy na nowoczesne formy, na to, żeby informacje o Janie Pawle II były w internecie i żeby można było w prosty sposób sięgnąć do jego nauczania, myśli, wypowiedzi - mówi. Mają w tym pomóc takie serwisy, jak www.nauczaniejp2.pl czy WikiJP2 - internetowa encyklopedia Jana Pawła II. - Te projekty właśnie taki mają cel - żeby młody człowiek, który nie zna Jana Pawła, nie ma zbudowanej relacji z nim, w prosty sposób mógł znaleźć interesujące go informacje - dodaje Norbert Szczepański.

Po drugie - ważna jest aktualność. Jak mówi Szczepański, "nie możemy bać się konfrontowania Jana Pawła II, jego wizji świata i myśli, z rzeczywistością współczesną. Dlatego chcemy też realizować działania wokół dialogu, sięgając do tego, co mówił i skonfrontować to ze współczesnymi prądami".

Reklama

Dyrektor CMJPII ocenia, że wiedza Polaków na temat nauczania Jana Pawła II nie jest duża, ale nie możemy też mówić, że nie wiemy o nim nic.

Zdaniem Norberta Szczepańskiego powinniśmy docenić tzw. poznanie intuicyjne. - Myślę, że każdy z nas może sobie zrobić osobisty rachunek ze znajomości nauczania papieża. Ja sam wiem ile jest do przeczytania, a ile faktycznie czytam. Mam świadomość, że to ciągle za mało. Ja jeszcze jestem z nim związany emocjonalnie, żyłem w czasach, kiedy on także żył - mówi dyrektor CMJPII.

Mówiąc o tzw. poznaniu intuicyjnym zauważa, że jest ono ukształtowane poprzez to, że media wciąż sporo mówią o papieżu, rodziny jeszcze w jakiś sposób nim żyją, wciąż trwa przekaz bezpośredni. Dzięki temu nadal mamy punkt odniesienia, jakim jest Jan Paweł II. - On nie jest związany z jego tekstami, z wczytaniem się w nie, ale jest to powszechna wiedza, która też jest bardzo cenna. Nie powinniśmy o tym zapominać - mówi Norbert Szczepański dodając, że warto się zastanawiać, co robić, żeby za 50 lat papież nadal był, w świadomości kolejnych pokoleń, wielkim Polakiem.

Tegoroczny Dzień Papieski stawia akcent na świętość. Hasło tego dnia brzmi "Jan Paweł II - świętymi bądźcie". A ta, jak przypomina Norbert Szczepański, najbardziej realizuje się w codzienności, w każdym naszym dniu. - I chyba to najbardziej Jan Paweł II pokazywał. Bezpośrednie spotkanie z drugim człowiekiem, prawda, życie w zgodzie ze swoim sumieniem, to są proste gesty i uczynki, które sprawiają, że realizujemy nasze człowieczeństwo. I o tym powinniśmy mówić, bo Jan Paweł II chciał to pokazać, również poprzez osoby, które beatyfikował i kanonizował. Pokazywał w jakimś sensie prostotę tej świętości i to, że dla każdego z nas jest ona dostępna - dodaje.

Dyrektor CMJPII podkreśla, że systemowa działalność w przekazywaniu nauczania Jana Pawła, to wyzwanie dla nas wszystkich. - Musimy się przestawić. Wydaje nam się, że Jan Paweł II jest oczywistą oczywistością, a już nie jest. Trzeba zupełnie zmienić język, swoje postawy w kontekście mówienia o nim. Młodzież już zupełnie inaczej go czyta, a do nich chcemy mówić, dla nich tworzymy projekty. A twórcy projektów tworzonych w Centrum Myśli Jana Pawła II stawiają na nowoczesną formę i kreatywny przekaz.

Reklama

Wśród propozycji jest m.in. "Skarb Solidarności". Program ma zwrócić uwagę polskich i zagranicznych elit oraz wchodzącego w dorosłe życie młodego pokolenia Europejczyków na ogromny duchowy potencjał solidarności i ruchu społecznego o tej samej nazwie. - Chcemy odkryć ten skarb, zobaczyć czym solidarność była i jakim jest zobowiązaniem dla nas - mówi Szczepański. W ramach programu odbędzie się m.in. konferencja w Parlamencie Europejskim, stworzony zostanie także film, który wyemituje Telewizja Polska.

Centrum realizuje także szereg projektów naukowych. Wśród "Karol Wojtyła Fellowship". Podczas spotkań i seminariów twórcy projektu chcą zachęcić młodzież i środowisko studenckie do czytania i pisania o Janie Pawle II.

Warto także zwrócić uwagę na działalność stypendialną Centrum. W trakcie dziesięciu edycji skorzystało z niej prawie 6 tys. stypendystów. - To olbrzymie dzieło, wspaniałe historie ludzi, których chcemy pokazać. Te osoby budują żywy pomnik Jana Pawła II. Są to osoby często w trudnej sytuacji zdrowotnej czy materialnej, ale walczą i przemieniają swoją rzeczywistość, chcą się rozwijać. Mamy laureatów olimpiad, medalistów - mówi Norbert Szczepański.

Najważniejsza, zdaniem dyrektora CMJPII, jest jednak konkretna działalność na rzecz drugiego człowieka, którą realizują wolontariusze, np., spacery z osobami starszymi, niewidomymi czy czytanie im książek.

Warta uwagi jest też telewizja internetowa Foksal Eleven, tworzona przez młody zespół, który chce się wypowiadać o Janie Pawle II za pomocą multimediów. Do dyspozycji jest także przestrzeń dialogu "Pierwsze Piętro". - To jest to miejsce, w którym chcemy rozmawiać, dyskutować, konfrontować czy krytycznie patrzeć na Jana Pawła II, najczęściej oczami młodych.

W 2015 roku po raz drugi odbędzie się w Warszawie "Dziedziniec dialogu". - To będzie realna debata, naprawdę duży projekt. Chcemy się zastanowić nad zderzeniem wiary, państwa świeckiego, kultury i nauki, poprowadzić dialog wierzących z niewierzącymi, wiary z rzeczywistością świecką - mówi Szczepański. Przygotowania do Dziedzińca zainauguruje kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury.

Podziel się:

Oceń:

2014-10-10 17:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zdali egzamin z patriotyzmu

Niedziela legnicka 49/2019, str. VI

Mszy św. przewodniczył kustosz bazyliki ks. Andrzej Jarosiewicz

Ks. Waldemar Wesołowski

Mszy św. przewodniczył kustosz bazyliki ks. Andrzej Jarosiewicz

W piątek 22 listopada w bolesławieckiej bazylice Maryjnej została odprawiona Msza św. w 101. rocznicę bohaterskiej obrony Lwowa w 1918 r., zamówiona przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich

Więcej ...

Kto uderza w religię, uderza w człowieka

2024-06-11 13:33

Niedziela Ogólnopolska 24/2024, str. 17

Adobe Stock

Treści antychrześcijańskie sączą się niemal wszędzie. Jaka jest nasza postawa wobec tego zjawiska?

Więcej ...

Papież polecił wybudowanie elektrowni agrowoltaicznej. Mówi o "przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu"

2024-06-26 14:13

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Ojciec Święty powierzył przewodniczącemu Gubernatoratu Państwa Watykańskiego i przewodniczącemu Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej zadanie budowy elektrowni agrowoltanicznej na eksterytorialnym obszarze Santa Maria di Galeria. Ma ona zapewnić nie tylko zasilanie istniejącej tam stacji radiowej, ale także całkowite zaopatrzenie w energię Państwa Watykańskiego. Postanowienia te zawarte są w opublikowanym dziś Liście apostolskim w formie „Motu Proprio” „Fratello Sole” (Brat Słońce).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?