Reklama

Kultura

Muzeum Parafialne w Szańcu

Ks. Marek Tazbir prezentuje eksponaty

TD

Ks. Marek Tazbir prezentuje eksponaty

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Różne są muzea, ale szanieckie to unikat – pierwsze w diecezji Muzeum Parafialne powstałe z inspiracji ks. proboszcza Marka Tazbira i wskutek uporządkowania i starannego przygotowania zbiorów parafialnych, przekształconych w muzealne eksponaty. Warto je odwiedzić w któryś z majowych weekendów.

Otwarto je i udostępniono zwiedzającym 20 września 2014 r., wraz z wystawą „Szanieckie skarby”. Muzeum mieści się w niedawno uruchomionym Wiejskim Domu Kultury. Uroczystość zgromadziła parafian oraz wiele osób z Buska-Zdroju i okolic.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Eucharystię z okazji otwarcia koncelebrowali: ks. Marek Tazbir, ks. Kazimierz Furmańczyk – były proboszcz, ks. Piotr Muszyński z Krajna oraz ks. wikariusz Krzysztof Tkaczyk. Kazanie powiedział dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kielcach ks. kan. Paweł Tkaczyk, podkreślając w nim znaczenie wyjątkowego miejsca „świadczącego o historii tej ziemi, a także o jej dziedzictwie, które należy pielęgnować”.

Reklama

– Na bazie dawnego, podupadłego ośrodka gminnego powstał piękny Wiejski Dom Kultury, dzięki m.in. środkom unijnym pozyskanym przez gminę Busko-Zdrój. Z drugiej strony szereg eksponatów o ciekawej i dużej wartości zgromadzonych przez mojego poprzednika na strychu albo schowanych w zakrystii, nie oglądało światła dziennego, nie służyło ludziom, nie edukowało – opowiada ks. Tazbir. Dojrzewał pomysł przygotowania ekspozycji, temat podchwyciło Stowarzyszenie Miłośników Szańca z jego prezesem Arturem Prędkim.

Pierwszego rozpoznania i oceny zachowanych przedmiotów, udostępnionych przez ówczesnego proboszcza ks. Kazimierza Furmańczyka, dokonała pochodząca z Szańca Małgorzata Niechaj, kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Dla potrzeb parafialnego muzeum pozyskała także szklane gabloty i manekiny. Do czego te manekiny? – Do eksponowania ornatów. Jest ich kilkanaście, a z wieku XVIII i XIX – sześć.

Ksiądz Proboszcz oprowadza po Muzeum. Z radością i dumą pokazuje oryginalne pamiątki. Wśród nich jest np. piękny krzyż z XVII wieku, z wyobrażeniem Męki Pańskiej, misternie wygrawerowanej na podstawce, której zwieńczeniem jest scena Zmartwychwstania. Jest także szereg interesujących ksiąg, np. kazania na cały rok z 1675 r. – Każda kartka z cennych ksiąg została osobno odrobaczona, restaurowana – opowiada ks. Tazbir.

Konserwacje cennych pamiątek zostały powierzone specjalistom z różnych dziedzin: księgi – Pracowni Konserwacji Biblioteki Jagiellońskiej, natomiast szaty liturgiczne – Pracowni Konserwacji Tkanin, a obrazy Pracowni Konserwacji Obrazów Muzeum Miasta Krakowa.

Reklama

Wystawę uzupełniają historyczne zdjęcia, ukazujące kościół w Szańcu z zewnątrz oraz jego wnętrze z wyposażeniem. Obok sali wystawowej, w innych salach Wiejskiego Domu Kultury są prezentowane fotografie historyczne, ukazujące wieś i jej mieszkańców oraz zdjęcia współczesne. – Część tych fotografii wykonało w 1942 r. dwóch studentów, którzy zajmowali się dokumentowaniem małych miejscowości. Te zdjęcia mają niepowtarzalny urok – mówi Proboszcz.

Pierwsze w diecezji Muzeum Parafialne prezentuje parafialne zbiory sakralne m.in.: ornaty, kapy, naczynia liturgiczne, wota, relikwiarze oraz księgi liturgiczne. Wszystkie te przedmioty obrazują życie parafii i parafian w Szańcu.

Ks. Marek Tazbir opowiada o zainteresowaniu, jakie wzbudziło muzeum, o odwiedzających je tłumnie parafianach i osobach pochodzących z Szańca. W okresie Bożego Narodzenia stałej ekspozycji towarzyszyła wystawa szopek krakowskich (wypożyczona z Krakowa). W przyszłości planowane są tematyczne i okazjonalne wystawy czasowe, różnego typu spotkania, warsztaty oraz imprezy kulturalne.

Muzeum jest dostępne w drugą i czwartą niedzielę po Mszach świętych, można także uzgodnić zwiedzanie telefonicznie.

Podziel się:

Oceń:

2015-04-28 15:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Odkryć nieznane

Fotografie ludzi są ważnym elementem wystawy w muzeum podróżników

Ewa Melerska

Fotografie ludzi są ważnym elementem wystawy w muzeum podróżników

Muzea kojarzą się z miejscami, które odwiedzamy w czasie wycieczek szkolnych, są tam eksponaty, o których opowiada przewodnik, oglądamy wszystko zza szyby i ogólnie nuda. Są miejsca, gdzie jest inaczej.

Więcej ...

Media: Trump zdecydował o wyjściu USA z UNESCO

2025-07-22 12:40

Wikimedia Commons

Prezydent Donald Trump podjął decyzję o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z UNESCO - podał we wtorek portal dziennika „New York Post”. Według Białego Domu UNESCO ma wspierać tzw. kulturę woke oraz sprzyjać Chinom i Palestynie.

Więcej ...

Papież modli się za ofiary katastrofy lotniczej w Bangladeszu

2025-07-22 18:12

Vatican Media

Leon XIV w opublikowanym telegramie wyraził głęboki smutek i duchową bliskość wobec rodzin ofiar tragicznej katastrofy lotniczej, do której doszło w stolicy Bangladeszu, Dhace. W wyniku tragicznego zdarzenia z udziałem wojskowego samolotu, który rozbił się w pobliżu szkoły Milestone, życie straciło wielu uczniów, a dziesiątki zostało rannych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Śladem świętej z Magdali

Święci i błogosławieni

Śladem świętej z Magdali

Maria Magdalena jest bardzo ważną osobą w gronie...

Wiara

Maria Magdalena jest bardzo ważną osobą w gronie...

Franciszek: Maria Magdalena apostołką nadziei

Franciszek

Franciszek: Maria Magdalena apostołką nadziei

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...