Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ekumeniczna modlitwa zainaugurowała „Pola Nadziei”

Bożena Sztajner

Nabożeństwo ekumeniczne i zasadzenie cebulek żonkili obok salwatoriańskiego kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zainaugurowały 6 października w Bielsku-Białej 11. edycję programu „Pola Nadziei”, popularyzującego ideę opieki hospicyjnej. Cebulki żonkili trafiły do 82 szkół z Bielska-Białej oraz z terenu powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ekumenicznej modlitwie przewodniczył biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej bp Piotr Greger, który wspólnie ze zwierzchnikiem diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, biskupem Pawłem Anweilerem dziękował wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób angażują się w tegoroczną akcję „Pól nadziei”.

„Zbierane środki materialne pozwolą z pewnością podjąć kolejne prace związane z wyposażeniem stacjonarnego hospicjum im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej. Myślę, że akcja jest także okazją do szerszego spojrzenia na bezinteresowną działalność na rzecz drugiego człowieka” – podkreślił bp Greger i przypomniał też, że w diecezji rozwija się inicjatywa Szkolnych Kół Caritas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Jednym z zadań młodych ludzi jest troska o ludzi, którzy przeżywają czas choroby nowotworowej oraz wspomaganie tych, którzy na co dzień troszczą się o środowiska hospicyjne. To jest gorący apel kierowany do ludzi młodych; to także jedna z form naszego pastoralnego przygotowania do spotkania młodych całego świata z papieżem Franciszkiem w ostatnich dnia lipca 2016 roku w Krakowie” – powiedział bielsko-żywiecki biskup pomocniczy.

Bp Anweiler wyraził podziw dla zapału młodych ludzi wobec podjętego przez nich dzieła. „ Jestem pełen podziwu dla tego waszego działania, które nie podlega zmęczeniu, i nie podlega zniecierpliwieniu, ale z troską, powoli, krok po kroku, działacie, aby wreszcie mogły być otwarte bramy tego hospicjum” – dodał luterański hierarcha. Podkreślił, że służba drugiemu człowiekowi nie jest tylko aktem woli, ale „natchnieniem i wydarzeniem stwórczego działania samego Boga”.

Grażyna Chorąży, prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego podsumowując zaangażowania nauczycieli, uczniów, rodziców i dyrektorów szkół, podkreśliła, że w ciągu 10 lat placówki uzbierały i przekazały na budowę stacjonarnego hospicjum w sumie ok. 1 mln 550 tys. zł.

Reklama

Jak wyjaśnił jeden z inicjatorów budowy bielskiego hospicjum ks. Piotr Schora SDS, obecnie trwają prace związane z wyposażeniem placówki. „W tej chwili zakładane są klimatyzacja i wentylacja. To są ogromne maszyny warte około 600 tys. zlotach. Montowana jest winda. Schody już są gotowe, ale trwają prace nad zewnętrzną elewacją i przygotowaniem starego budynku, który będzie służył jako zapalcze medyczne dla hospicjum” – zaznaczył salwatorianin.

Podczas uroczystości każda ze szkolnych delegacji otrzymała cebulki żonkili. Na miejscu, obok kościoła cebulki kwiatów sadzili dziś m.in. Jacek Krywult, prezydent Bielska-Białej, bp Piotr Greger, bp Paweł Anweiler, oraz przedstawiciele sejmu i senatu RP.

Udział szkół w programie „Pola Nadziei” polega na organizowaniu imprez i podejmowaniu innych działań, których celem jest zbiórka pieniędzy na hospicjum. Są to m.in. kiermasze ozdób świątecznych i drobnego rękodzieła, sprzedaż domowych wypieków, przedstawienia, koncerty, konkursy artystyczne, zbiórki w sklepach i przed kościołami, licytacje.

Wszystkie zebrane pieniądze, gromadzone dzięki poszczególnym akcjom, przekazywane są na budowę hospicjum Jana Pawła II w Bielsku-Białej. Obiekt powstaje od 2010 r. Do tej pory na jego budowę wydano ok. 7 mln zł. W pawilonie szpitalnym będzie 40 łóżek dla chorych, kaplica i pokoje gościnne dla bliskich. W drugim budynku – gabinety zabiegowe, rehabilitacyjne i lekarskie. Hospicjum będzie świadczyć opiekę bezpłatnie i wszystkim potrzebującym, niezależnie od światopoglądu.

Budowę bielskiego hospicjum zainicjowało kilka lat temu utworzone wówczas Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne przy bielskiej parafii księży salwatorianów.

Podziel się:

Oceń:

2014-10-06 16:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. K. Koch: Właściwym "ministrem ds. ekumenizmu" jest Duch Święty

wikipedia.org

Pomimo, że jestem uważany za "ministra ds. ekumenizmu" Kościoła katolickiego, nie mam w swojej działalności jakichś wielkich osiągnięć, gdyż właściwym "ministrem ds. ekumenizmu" jest Duch Święty – zaznacza kard. Kurt Koch.

Więcej ...

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana: "od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić"

2024-06-24 13:59

Archiwum ks. Zbigniewa Krasa

Ksiądz Zbigniew Kras, kapelan prezydenta Andrzeja Dudy idzie z samotną pielgrzymką "w intencji ustania wojny w Ukrainie i w Palestynie, od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić". Ruszył 10 czerwca z Bałtyckiego Krzyża Nadziei, a celem jest Giewont. Duchowny codziennie relacjonuje swoją pielgrzymkę w mediach społecznościowych.

Więcej ...

Abp Gänswein: usunięcie z Watykanu było gorzkim osobistym doświadczeniem

2024-06-26 09:58

Włodzimierz Rędzioch

Arcybiskup Georg Gänswein postrzega swoją nominację na nuncjusza apostolskiego w krajach bałtyckich jako koniec swojego "wygnania". „Usunięcie z Watykanu przez papieża Franciszka było dla niego gorzkim osobistym doświadczeniem", powiedział były prywatny sekretarz papieża Benedykta XVI i emerytowany prefekt Domu Papieskiego niemieckiemu tygodnikowi "Die Tagespost" z Würzburga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?