Reklama

Niedziela Częstochowska

Wystrzałowi misjonarze

Magdalena Niebudek

O kim mowa? O kolędnikach misyjnych z parafii w... Strzelcach Wielkich. W tym roku, w ramach Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, na potrzeby dzieci w Indiach zebrali aż 4180 zł

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już jedenasty raz dzieci ze strzeleckiej parafii kolędowały w okresie świątecznym na rzecz misji. – Pięć kolędowych grup, które liczyły po sześć osób, odwiedziło ponad 320 domów – mówi „Niedzieli” Jolanta Kuc, katechetka w tutejszej szkole podstawowej i długoletnia opiekunka zarówno Koła Misyjnego, jak i gorliwa propagatorka misyjnego kolędowania.

Uczniowie z Koła Misyjnego, a jest ich aż 46 (w szkole jest 150 dzieci), w każdym domu odgrywali krótkie przedstawienie nawiązujące do okresu Bożego Narodzenia oraz Indii – miejsca, na które zbierali datki. Oczywiście, każdy z kolędników ubrany był w stosowny strój i wyposażony w odpowiednie akcesoria. – Trzeba bardzo gorąco podziękować rodzicom. Dzięki ich wielkiemu zaangażowaniu można było – pod kierunkiem pani Jolanty – przygotować świąteczne ubiory, gwiazdy i inne dekoracyjne elementy, a przygotowania trwały przecież już od listopada – przypomina Aleksandra Hałaczkiewicz, która pełni obowiązki dyrektora w strzeleckiej szkole podstawowej. – Rodzice także kolędowali wraz ze swoimi pociechami, dowozili gorącą herbatę, a nawet ciepłe posiłki – dopowiada Jolanta Kuc, podkreślając, że parafianie przyjmowali kolędników z wielką życzliwością i zrozumieniem problemu pomocy misjom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspólne dzieło

Z pewnością mali strzeleccy misjonarze nie byliby tak serdecznie przyjmowani i obdarowywani, gdyby nie wzorowa współpraca pomiędzy parafią, szkołą i władzami gminy. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o ewangelicznej trosce, otwartości i hojnym sercu ks. kan. Andrzeja Chwała, tutejszego proboszcza parafii pw. Opatrzności Bożej. – Zawsze można liczyć na wsparcie z jego strony – zgodnie dają o nim świadectwo jego parafianie, a wśród nich pani Jolanta. Sam zaś Ksiądz Proboszcz w rozmowie z „Niedzielą” nie przypisuje sobie żadnych zasług. – Staram się, jak mogę, wspomagać wszelkie inicjatywy, które jednoczą parafię, a jednocześnie niosą pomoc innym – mówi skromnie ks. Andrzej.

Reklama

– W Indiach panuje bardzo wielka bieda. Dzieci nie mają odpowiednich warunków do nauki. Na ulicach jest straszny brud. Są różne choroby – wypowiada się Szymon, jeden z misyjnych kolędników, potwierdzając słowa ks. Chwała o niesieniu pomocy potrzebującym. Ma ona sens akurat w przypadku tego ogromnego państwa, którego liczba ludności wynosi ponad 1,2 mld. Chrześcijanie zaś stanowią w tym kraju zaledwie 2,5 proc. populacji (1,5 proc. to protestanci, 0,9 proc. to katolicy, a 0,2 proc. to osoby prawosławne). Według powszechnie dostępnych danych, ubóstwo obejmuje aż 35 proc. społeczeństwa, a ok. 200 mln Hindusów cierpi głód. Więcej niż połowa dzieci poniżej 5. roku życia jest niedożywiona. Ponad 55 mln dzieci przed ukończeniem 14. roku życia musi ciężko pracować po kilkanaście godzin na dobę. Ich dniówka natomiast to niewiele więcej niż równowartość naszej… złotówki.

Nie tylko kolędowanie

Dawniej w parafii Strzelce Wielkie kolędnicy misyjni wywodzili się z Wistki i właśnie Strzelec (ze szkoły podstawowej i gimnazjum). Obecnie, po zlikwidowaniu szkoły w tej pierwszej miejscowości, pozostała tylko szkoła podstawowa w Strzelcach Wielkich. Od tego zaś roku szkolnego zajęcia Koła Misyjnego odbywają się na terenie szkoły. Wcześniej natomiast miały miejsce w przykościelnej salce katechetycznej.

– Szkoła od wielu lat uczestniczy w różnych akcjach, takich jak np.: strojenie choinki na Jasnej Górze czy konkursy biblijne – wylicza pani Aleksandra. – Dzieci licznie i ochoczo biorą w nich udział. Może nie mają aż tak bardzo spektakularnych osiągnięć, ale z powodzeniem rywalizują z innymi, nawet o wiele starszymi dziećmi – dopowiada pani Jolanta.

Wracając zaś do misyjnego kolędowania, to dzieciaki ze Strzelec zostawiali w domach symboliczną pamiątkę w postaci kartki z dzbanem. Przypomina ona o darach chrztu świętego i powinności przekazywania wiary, a także chrześcijańskim obowiązku otaczania troską będących w potrzebie. – Dzban to symbol Bożej łaski – krótko i dosadnie charakteryzuje tę pamiątkę Wiktoria, jedna z uczestniczek misyjnej zbiórki. Aneta, bodajże najmłodsza kolędniczka, podsumowuje: – Kolędowanie bardzo mi się podobało.

Reklama

W tutejszej szkole podejmowane są też różne inne inicjatywy. Jedną z nich jest akcja „ABC Młodego Ratownika”. W październiku ub.r. odbyło się więc na terenie szkoły specjalne szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Jego pomysłodawcą jest ks. kan. Jacek Gancarek, odpowiedzialny za Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci w naszej archidiecezji.

Warto wiedzieć, że w 2013 r. polskie dzieci zebrały blisko 1,8 mln zł. Zostały one przekazane na 60 projektów wskazanych przez Sekretariat Generalny Papieskich Dzieł Misyjnych w Rzymie. Trafiły m.in. do Republiki Konga, Sudanu, Filipin i Tajlandii.

Podziel się:

Oceń:

2015-01-16 12:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Serce dla misji

Spotkania koła misyjnego uwrażliwiają nas na drugiego człowieka

Agata Mieczkowska

Spotkania koła misyjnego uwrażliwiają nas na drugiego człowieka

O działalności misyjnej, która od ponad 20 lat trwa na terenie naszej diecezji, z Urszulą Machaj rozmawia Agata Mieczkowska.

Więcej ...

Święta Ludgarda. Prekursorka nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Święta Ludgarda

Autorstwa Francisco Goya - Domena publiczna/pl.wikipedia.org

Święta Ludgarda

Ludgarda ur. się w Tonges na terenie Belgii w 1182 r. Gdy miała 12 lat, rodzice oddali ją na wychowanie do klasztoru sióstr benedyktynek św. Katarzyny w okolicach Limburga.

Więcej ...

Paulińskie Dni Młodych "Na barkach nadziei"

2024-06-17 10:26

Mat. prasowy

Paulińskie Dni Młodych to coroczne spotkania młodzieży, organizowane przez Zakon Paulinów. Młodzi ludzie z różnych środowisk, głównie należący do duszpasterstw paulińskich, spotykają się w drugim tygodniu lipca, by wspólnie się modlić i spędzać wakacje. Każdego roku Paulińskie Dni Młodych odbywają się przy innym paulińskim klasztorze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list...

Kościół

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list...

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy