Reklama

Kościół

Jasna Góra: obchody 25-lecia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

2025-07-19 14:57

Karol Porwich/Niedziela

Wdzięczność za św. Jana Pawła II i za wszystkich, którzy przez 25 lat przyczynili się do rozwoju Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, za młodych, którzy są nadzieją na budowę społeczeństwa, które mówić będzie językiem autentycznej miłości i działać z troską o rozwój Ojczyzny to przesłanie jasnogórskich obchodów rocznicowych tego ważnego dzieła stypendialnego Kościoła w Polsce. Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. Uczestniczyło w niej ok. 2 tys. stypendystów i osób związanych z dziełem. Wieczorem w jasnogórskiej Bazylice odbędzie się koncert Chóru i Orkiestry „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nuncjusz apostolski w Polsce przypomniał w homilii, że kultywowanie postawy wdzięczności wobec Boga i bliźnich ma ogromne znaczenie dla naszego życia, zwłaszcza w kontekście kulturowym, takim jak nasz, w którym człowiek czuje się całkowicie autonomiczny i samowystarczalny. Postawa wdzięczności podtrzymuje w nas poczucie naszej zasadniczej zależności od Boga; pomaga nam nie marnować Jego darów; zachęca nas do odwzajemniania wielkiej miłości, wyjaśniał kaznodzieja.

Karol Porwich/Niedziela

Abp Antonio Guido Filipazzi zwrócił się do młodych, jako tych, którzy są nosicielami „nowego i lepszego podejścia do rzeczywistości” z zachętą, by budowali „kulturę życia” w opozycji do kultury egoizmu. Uwrażliwiał ich, przypominając słowa św. Jana Pawła II, że „prawdziwe bogactwo nie polega na posiadaniu czegoś, ani nawet na dawaniu czegoś, ale na zdolności do oddania siebie”. Jednocześnie podkreślił, że będzie to możliwe tylko wtedy, „gdy wszyscy będziemy żyć zgodnie z perspektywą wyrażoną przez Sobór Watykański II, nad którą tak wiele rozmyślał i którą proponował święty Jan Paweł II: «Człowiek... nie może w pełni odnaleźć siebie, jeśli nie poprzez szczere oddanie siebie»” (Gaudium et Spes 24).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zauważył, że żyjemy aktualnie w świecie, który „nieubłaganie się starzeje, ponieważ na różne sposoby nie rodzi i nie chce rodzić nowego życia”. - Św. Jan Paweł II tak bardzo walczył z tym trendem, który był dla niego wyrazem tego, co nazywał «kulturą śmierci»! Błagajmy więc Pana, aby dał każdemu z nas i wszystkim - zwłaszcza tym, którzy mają władzę i wpływ na życie społeczne - jasną wizję i niezłomną odwagę do walki z kulturą egoizmu, która na różne sposoby odrzuca życie” - podkreślił abp Filipazzi.

Podziel się cytatem

Karol Porwich/Niedziela

Reklama

Idea utworzenia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zrodziła się po podróży apostolskiej św. Jana Pawła II do Polski w dniach w czerwcu 1999 r. „Dzieło Nowego Tysiąclecia” pomaga zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Program stypendialny, do którego można dołączyć już w VII klasie szkoły podstawowej trwa aż do zakończenia studiów. Oprócz wsparcia finansowego Fundacja oferuje swoim podopiecznym formację w duchu nauczania św. Jana Pawła II, który jest jej patronem.

- Fundacja to nie tylko stypendia, to przede wszystkim program formacyjny - wyjaśnił w rozmowie z @JasnaGóraNews ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący zarządu Fundacji „Działo Nowego Tysiąclecia”. Zdaniem duchownego ukazanie wizji człowieka i Kościoła, życia człowieka we wszystkich jego obszarach jaką stworzył św. Jan Paweł II jest i dziś wciąż fundamentalnym zadaniem.

Podziel się cytatem

W ciągu 25 lat Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia” wsparcie otrzymało 10 tys. utalentowanych młodych ludzi. Na stypendia przeznaczono 250 mln zł. Pieniądze pochodzą ze zbiórek publicznych i indywidualnych darowizn. Jak podkreślają też młodzi to nie tylko pomoc materialna, ale też wspólnota.

Karol Porwich/Niedziela

Wiktoria w przyszłym roku szkolnym będzie uczennicą klasy maturalnej. Pochodzi z małej wsi Pozezdrze. Jak przyznaje udział w programie Fundacji daje jej przede wszystkim rozwój duchowy, pozwala nawiązać relacje i przyjaźnie z ludźmi wyznającymi podobne wartości. - To umacnia - podkreślała nastolatka.

Michał mieszka w Augustowie, po wakacjach będzie uczniem trzeciej klasy liceum. Pasjonuje się też muzyką. - Teraz zacząłem grać na gitarze elektrycznej i to również dzięki Fundacji, bo gdyby nie stypendium, to nie miałbym środków na zakup tego instrumentu. Fundacja daje mi przede wszystkim możliwość do pogłębiania relacji z Bogiem, dzięki wspólnocie, wyjazdom obozowym, poznawaniu nauczania św. Jana Pawła II - mówił licealista.

Student prawa Uniwersytetu Warszawskiego Kacper Kowalczyk przyznał, że ten czas jubileuszowy w Kościele, i samej Fundacji, przynosi też młodym nie tylko wdzięczność za otrzymane dobro, ale też refleksję nad zobowiązaniami. - Jest to przede wszystkim zaproszenie do tego, żeby poznawać nauczanie św. Jana Pawła II, żeby wejść w głębię tej postaci, której już w swoim życiu nigdy nie zobaczyłem, nie usłyszałem tak na żywo, poznawać jego nauczania. To zadanie, żeby z jednej strony dawać dobre świadectwo wobec zła, które jest na świecie, ale żeby też nieść dobre wartości wśród znajomych, wśród przyjaciół, którzy nie zawsze są blisko związani z Kościołem - powiedział student.

Karol Porwich/Niedziela

Jeszcze dziś na Jasnej Górze o godz. 19.30 w Bazylice odbędzie się koncert Chóru i Orkiestry Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Obchody zakończy Apel Jasnogórski o godz. 21.00.

Podziel się:

Oceń:

+5 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O. ADAM CZUSZEL. Korona Maryi - co to znaczy żyć Ewangelią (MIRIAM)

O czym zapominamy, gdy myślimy o Maryi? Rozważanie o. Adama Czuszela, paulina.

Więcej ...

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

2025-07-19 09:51
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

W demokratycznym państwie prawa obowiązuje zasada: wolność słowa dla wszystkich. Nie tylko dla polityków, dziennikarzy czy celebrytów, ale również — a może przede wszystkim — dla tych, których głos formuje sumienia i buduje duchowe kręgosłupy narodu. Dlatego działania obecnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które przesłało do Watykanu notę formalną potępiającą kazania dwóch emerytowanych biskupów — Wiesława Meringa i Antoniego Długosza — budzą poważny niepokój. To nie tylko ingerencja w niezależność Kościoła, ale także jawna próba zastraszenia duchowieństwa i naruszenia podstawowych wolności obywatelskich.

Więcej ...

Największe warsztaty liturgiczno-muzyczne w Polsce

2025-07-20 11:31
Warsztaty liturgiczno-muzyczne

Angelika Zamrzycka

Warsztaty liturgiczno-muzyczne

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

Felietony

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat