Reklama

Turystyka

Beskid Żywiecki

Niedziela rzeszowska 40/2014, str. 4-5

Magda i Mirek Osip-Pokrywka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przebyta 9 września 1978 r. trasa ze Skawicy na Przełęcz Krowiarki to nieformalne pożegnanie kard. Karola Wojtyły z polskimi górami. Była to ostatnia z odnotowanych górskich wycieczek przed wyborem na papieża. W wyprawie towarzyszyli kardynałowi dwaj przyjaciele, ks. Stanisław Dziwisz i ks. Tadeusz Styczeń. Jak wspominają archiwa, dzień był deszczowy i zmoknięci wędrowcy po zejściu na przełęcz Krowiarki pojechali autem do proboszcza w pobliskiej Zawoi, aby się trochę przesuszyć. Ta niezapowiedziana wizyta mocno utkwiła w pamięci ks. proboszcza Władysława Wądrzyka, a po pewnym czasie lokalna społeczność postanowiła upamiętnić ten fakt specjalnie znakując szlak, ustawiając pamiątkowe obeliski oraz nadając trasie nazwę „Ostatniej wycieczki”.

Trasa ma swój początek w centrum Skawicy, w pobliżu miejsca, gdzie potok Skawica Sołtysia wpada do Skawicy. Przy głównej drodze za mostem jest niewielki skwerek z pamiątkową tablicą, a obok plansza z mapą okolicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po pół godzinie z lewej strony dołącza żółty szlak z Juszczyna i od tego momentu obydwa szlaki idą razem trawersując północne zbocze Okrąglicy. Po wyjściu z lasu droga prowadzi na rozległą widokową Halę Kucałową. Mniej więcej pośrodku hali stoi drewniany cokół z licznymi drogowskazami oznaczający Przełęcz Kucałową (1170 m n.p.m.), oddzielającą szczyt Złotej Grapy (po prawej) od Okrąglicy (po lewej). Jest to centralny węzeł szlaków turystycznych w Paśmie Policy i prawdopodobnie najładniejszy punkt widokowy na całej trasie.

Po wejściu z hali w las droga wiedzie dość stromym kamienistym zboczem obchodząc szczyt od strony południowej.

Stojąca na szycie Okrąglicy Kaplica Matki Bożej Opiekunki Turystów została zbudowana w 1986 r. z inicjatywy krakowskiego Związku Apostolstwa Świeckich. Stylowy drewniany szałas zaprojektował architekt Jacek Jemielita. Poświęcenia dokonał 30 września 1989 r. bp Jan Szkodoń. Od tego czasu, co roku w pierwszą niedzielę października odbywa się tutaj, gromadząca tłumy, uroczysta Msza św., będąca formalnym zakończeniem letniego sezonu w górach.

Reklama

Po powrocie na przełęcz, aby dojść do schroniska należy kierować się skosem w lewo. Schronisko mimo swej nazwy leży nie na Hali Krupowej (1152 m n.p.m.), a na Hali Kucałowej – schowane w południowo-zachodnim jej rogu, miejscu nazywanym Sidzińskie Pasionki.

Po wyjściu ze schroniska powrót na szlak czerwony w kierunku na Babią Górę. Szlak wspina się na niezalesione wypiętrzenie nazywane Jasną Górą, po czym wchodzi w wysoki sosnowy las i obchodzi południowym zboczem wzniesienie Złota Grapa.

Po 20 minutach szlak wychodzi na grzbiet Policy (1369 m n.p.m.), porośnięty wysoką trawą, krzewami jarzębiny i borem świerkowym. Na szczycie wysoki krzyż, upamiętniający działający tu w czasie wojny oddział partyzancki, a kilkadziesiąt metrów dalej pomnik ofiar katastrofy lotniczej z 1969 r. Między kikutami połamanych drzew piękna panorama na Babią Górę.

Od opuszczenia rozległego wierzchołka Policy szlak wchodzi w sosnowy las i łagodnie obniża się w kierunku zachodnim. Droga jest dość szeroka, ale mimo to przez pewien czas trzeba omijać zwalone konary drzew. Po półgodzinie szlak zaczyna się wznosić i dłuższym podejściu wchodzimy na Kiczorkę, czyli inaczej Cyl Hali Śmietanowej (1298 m n.p.m.). Nasz szlak skręca w lewo na południe i ponownie wschodzi w las. W czasie ponadgodzinnej wędrówki leśnymi zboczami zdobywamy kolejno niższe wzniesienia Pasma Babiogórskiego: Broski, Niżni Syhiec i Syhiec. Są to wszystko zalesione i nieoznakowane szczyty. Z ostatniego ze wzniesień szlak stromo schodzi w dół, opuszczając granicę lasu schodkami z drewnianą poręczą. Jest to faktyczny koniec szlaku papieskiego. Za asfaltową drogą znajduje się niewielką polana. To Przełęcz Lipnicka, popularnie nazywana Krowiarkami – węzeł szlaków turystycznych i granica wododziału zlewiska Bałtyku i Morza Czarnego. Na polanie znajduje się punkt informacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego i kasy parku. Skręcając drogą w lewo w kierunku parkingu natrafimy po prawej stronie na pamiątkowy kamień z tablicą nawiązującą do pobytu w 1938 r. Karola Wojtyły w Zubrzycy Górnej.

Reklama

Latem 1938 r. po zdanej maturze Karol Wojtyła odbywa przysposobienie obronne w Junakach. 9. Kompania 7. Batalionu Junackich Hufców Pracy w Zubrzycy Górnej pracowała przy budowie odcinka drogi do Krowiarek. We wspomnieniach z tego okresu przyszły papież często mawiał, że w przydziale obowiązków dostawał skrobanie ziemniaków. Junacy nocowali u górali w Zubrzycy Górnej. Przy skansenie orawskim do dziś zachowała się chata rodziny Misińców, w której kwaterował młody Karol Wojtyła. W czasie owego pobytu w Zubrzycy służył on często jako ministrant do porannej Mszy św. w zubrzyckim kościele św. Michała Archanioła.

Więcej informacji oraz szczegółowy opis szlaku można znaleźć w książce autorów tego artykułu pt. „Na szlaku z Janem Pawłem II – 22 trasy piesze, rowerowe i kajakowe w Polsce” wydanej przez Bezdroża.

* * *

Przebieg trasy: Skawica Górna – Sucha Góra – Hala Kucałowa – Polica – Hala Śmietanowa – Krowiarki – Zubrzyca Górna

Rodzaj: szlak górski

Orientacyjny czas na przebycie: 7,5 h (do Przełęczy Krowiarki 6 h)

Długość: 25 km (do Przełęczy Krowiarki 18 km)

Oznaczenie: niebieskie Skawica Górna – Hala Kucałowa, czerwone Okrąglica – Krowiarki, zielone Krowiarki – Zubrzyca Górna. Odcinek Skawica Górna – Krowiarki ma dodatkowo oznaczenie papieskie: żółto-biały kwadrat kolorowany wzdłuż przekątnej.

Skala trudności: średniołatwy (do przebycia z dziećmi).

Podziel się:

Oceń:

2014-10-01 14:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pogórze Karpackie: z Przemyśla do Kalwarii Pacławskiej

Niedziela rzeszowska 38/2014, str. 4-5

Magdalena i Mirek Osip-Pokrywka

Więcej ...

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...