Reklama

Kościół

Zakon Maltański: nie tylko pomoc humanitarna, ale także duchowa

2025-07-11 14:49
Wielki Szpitalnik Josef D. Blotz podczas wizyty w szkole w Limie

Vatican Media

Wielki Szpitalnik Josef D. Blotz podczas wizyty w szkole w Limie

Wielki Szpitalnik Josef Blotz to były generał major armii niemieckiej, który uważa „etykę służby” za zasadę przewodnią misji Zakonu Maltańskiego. Obecnie zaangażowany jest w pomoc osobom na terenach objętych konfliktami, takich jak Ukraina i Gaza, gdzie dostarczanie pomocy humanitarnej łączy się ze wsparciem duchowym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Pielgrzymka do Lourdes odmieniła moje życie” - to doświadczenie, którym Josef D. Blotz, były generał major armii niemieckiej, dzieli się z mediami watykańskimi. Do niemieckiej sekcji Zakonu Maltańskiego wstąpił w 1992 roku po tym, jak towarzyszył chorym przed grotą Massabielle w Pirenejach. Od stycznia 2023 roku jest członkiem Rady Suwerennej Zakonu, a w lutym 2025 został wybrany Wielkim Szpitalnikiem — funkcją porównywalną do ministra zdrowia, spraw społecznych, pomocy humanitarnej i współpracy międzynarodowej. Blotz nadzoruje i koordynuje działalność humanitarną Zakonu na całym świecie.

Klinika w Gazie

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W czasach naznaczonych konfliktami i wojnami, Wielki Szpitalnik przypomina o głównych wyzwaniach humanitarnych, którym trzeba dziś stawić czoła: na Ukrainie - gdzie Zakon działa w 64 miejscowościach - oraz w Ziemi Świętej, „gdzie rozpoczęła się historia Zakonu”. Szczególna uwaga w ostatnim czasie skupiła się na Strefie Gazy. W obliczu dramatycznej sytuacji humanitarnej, łaciński patriarcha Jerozolimy, kardynał Pierbattista Pizzaballa, zaproponował bezpośrednią współpracę z Zakonem Maltańskim (SMOM), i po etapie planowania, latem 2024 roku rozpoczęto ścisłą kooperację z Patriarchatem poprzez parafię katolicką w Gazie w celu dystrybucji żywności oraz podstawowych artykułów pierwszej potrzeby. „Projekt ten okazał się sukcesem” - mówi z dumą Blotz.

Reklama

We współpracy z innymi partnerami trwają również prace nad utworzeniem małej kliniki w Gazie. Warunki techniczne są już gotowe, jednak ze względu na brak bezpieczeństwa nie można jeszcze zapewnić jej stałego funkcjonowania. „Czekamy na zielone światło, z nadzieją, że zawieszenie broni pozwoli nam wykonać kolejny krok” - podkreśla Wielki Szpitalnik. W Betlejem Zakon Maltański od dawna prowadzi Szpital Świętej Rodziny - największą placówkę ginekologiczno-położniczą w regionie, wyposażoną również w oddział intensywnej terapii noworodków.

Pomoc i modlitwa

Dla Josefa Blotza jednym z priorytetów jego misji jest nie tylko materialna pomoc dla potrzebujących, ale również sposób, w jaki jest ona udzielana. Aspekt duchowy musi pozostać ściśle związany z pomocą humanitarną: „Nie rozdajemy tylko plastrów - mówi - ale modlimy się razem z ludźmi”.

Zanim objął funkcję Wielkiego Szpitalnika, Blotz miał za sobą karierę wojskową, która dobrze przygotowała go do nowej roli. Może się pochwalić międzynarodowym doświadczeniem w zarządzaniu dużymi organizacjami oraz w planowaniu strategicznym. Jak sam podkreśla, jego przewodnią zasadą jest „etyka służby”, którą przeniósł również do swojej pracy w Zakonie Maltańskim. To, że na to stanowisko został wybrany Niemiec, jego zdaniem nie ma większego znaczenia: ważniejsze od paszportu jest „robienie tego, co potrzebne, zgodnie z własnym doświadczeniem i kompetencjami”.

Podczas swojej czteroletniej kadencji jako Wielki Szpitalnik, Blotz pragnie przyczynić się do rozwoju Zakonu w sposób nowoczesny, efektywny i zrównoważony. „Nie możemy zwalniać tempa - stwierdza - musimy zawsze zwracać uwagę na to, co robimy i jak to robimy, na duchowość i miłość bliźniego”.

Misja wciąż aktualna

Reklama

Według Blotza misja Zakonu, który istnieje od niemal tysiąca lat, pozostaje nadal aktualna. Powstały jeszcze przed krucjatami jako zakon szpitalny, mający na celu niesienie pomocy chorym i ubogim w Jerozolimie, Zakon nadal odpowiada na potrzebę, która nie zniknęła:

„Niestety, nadal istnieje ogromna potrzeba niesienia pomocy ubogim i chorym na całym świecie i dopóki ta potrzeba będzie istnieć, będą również istniały osoby i instytucje, takie jak Zakon Maltański, które się tym zajmą”.

Zakon Maltański działa w ponad 120 krajach. Liczy ponad 13 500 członków oraz ponad 150 000 współpracowników, w tym personel medyczny i wolontariuszy. Prowadzi szpitale, kliniki, ambulanse, placówki dla osób starszych i niepełnosprawnych, ośrodki opieki paliatywnej oraz projekty wsparcia dla migrantów i uchodźców. Poprzez swoją organizację humanitarną Malteser International, udziela pomocy w sytuacjach kryzysowych, takich jak katastrofy naturalne i konflikty zbrojne.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jak pomagać?

Każda wspólnota ma własny dar, którym może się dzielić

Renata Czerwińska

Każda wspólnota ma własny dar, którym może się dzielić

Czy zwróciłeś się kiedyś po imieniu do osoby proszącej cię na ulicy o pieniądze, a może chociaż popatrzyłeś jej w oczy?

Więcej ...

Szokujące tezy "eksperta" demografii: Otwórzmy granice i będzie nas 70 milionów

2025-07-11 09:43

screenshot

GUS szacuje, że w 2060 r. będzie nas 30,9 mln. Od lat demografowie łamią sobie głowy, w jaki sposób powstrzymać ten zatrważający trend. W dyskusji akademickiej właśnie pojawiły się radykalne głosy, by... szeroko otworzyć granice i problem się sam rozwiąże. - Jeśli nie migracja, to na dzisiaj nie ma innej możliwości powstrzymania procesu wyludniania się naszego kraju - twierdzi prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego.

Więcej ...

Open Doors: w 78 krajach prześladowanych jest 380 mln chrześcijan

2025-07-11 20:33

Adobe Stock

Z szacunków organizacji Open Doors wynika, że obecnie w 78 krajach prześladowanych jest 380 mln chrześcijan. Według Światowego Indeksu Prześladowań w 2025 r. w 50 krajach poziom prześladowań jest wysoki bądź ekstremalnie wysoki. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Korea Północna, drugie - Somalia, trzecie - Jemen.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Kościół

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką