Reklama

Wiadomości

Studenci otrzymają elektroniczne mLegitymacje. Zmiany już wkrótce

2025-07-08 11:27
mLegitymacje zostaną wprowadzone od nowego roku akademickiego

Adobe Stock

mLegitymacje zostaną wprowadzone od nowego roku akademickiego

Od 1 października uczelnie będą wydawać mLegitymacje studenckie w postaci dokumentu mobilnego w aplikacji mObywatel - przekazał PAP resort nauki. Wersja w postaci karty będzie dostępna na wniosek studenta. Środowisko akademickie pozytywnie ocenia te zmiany.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak podał resort, projekt noweli rozporządzenia w sprawie studiów jest na końcowym etapie prac legislacyjnych (po uzgodnieniach, konsultacjach i opiniowaniu).

Dostępna poprzez aplikację w smartfonie mLegitymacja potwierdza status studenta - jest cyfrową wersją legitymacji studenckiej i ma taką samą moc prawną. Ten dokument elektroniczny poświadcza m.in. uprawnienia do zniżek, na przykład ulgowych przejazdów kolejowych i autobusowych albo biletów do kina i teatru.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak przypomniano w przesłanym PAP stanowisku Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, istotą zmiany jest nadanie mLegitymacji studenckiej statusu odrębnej, samodzielnej postaci tego dokumentu, co ma pozwolić na posługiwanie się wyłącznie mLegitymacją studencką, bez konieczności posiadania ELS (elektronicznej wersji w postaci plastikowej karty). Dotychczas mLegitymacja studencka nie była bowiem samodzielnym dokumentem, lecz towarzyszącym i mogła być wydana na wniosek studenta, któremu wcześniej wydano ELS.

Reklama

„Od nowego roku akademickiego uczelnie będą wydawać wszystkim studentom posiadającym numer PESEL mLegitymacje studenckie w postaci dokumentu mobilnego obsługiwanego przy użyciu usługi udostępnianej w aplikacji mObywatel. Natomiast elektroniczna legitymacja studencka w postaci karty (ELS) będzie wydawana tylko na wniosek studenta oraz studentowi nieposiadającemu numeru PESEL. Ważność ELS i mLegitymacji studenckich wydanych przed dniem wejścia w życie projektowanego rozporządzenia i ważnych w tym dniu zostanie utrzymana w mocy” – czytamy.

W ocenie resortu nauki, „takie rozwiązanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom uczelni i studentów w dobie postępującego rozwoju cyfryzacji oraz wpłynie na podniesienie poziomu bezpieczeństwa funkcjonowania legitymacji studenckiej”.

„Rozwiązanie to przyczyni się do zwiększenia kontroli nad użyciem legitymacji studenckiej jako dokumentu poświadczającego uprawnienia do ustawowych zniżek i tym samym do ograniczenia nieuprawnionego korzystania z legitymacji studenckiej w postaci elektronicznej karty procesorowej. Wprowadzenie mLegitymacji jako odrębnej formy legitymacji studenckiej wpłynie również na usprawnienie procesu wydawania legitymacji studenckiej i potwierdzania jej ważności bez konieczności stawiennictwa studenta w uczelni” – wskazano.

Pytani przez PAP przedstawiciele środowiska akademickiego oceniają tę zmianę pozytywnie.

- Ona upraszcza wszystkim życie – powiedziała PAP prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza Poznaniu i przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

Reklama

- To jest bardzo dobry pomysł i kierunek zmian. Po pierwsze dlatego, że będziemy mieć wszystkie dane studentów w jednym miejscu. Po drugie, chodzi o pokolenie, które funkcjonuje w cyfrowej rzeczywistości i dla młodych ludzi naturalnym zachowaniem jest płacenie czy legitymowanie się za pomocą smartfonu. A po trzecie, uczelnie na tym zaoszczędzą, ponieważ drukowanie plastikowych legitymacji jest dosyć kosztowne – podkreśliła.

PAP zapytała rektorkę też o to, że nie każdy student musi posiadać smartfon i czy w takim razie domyślność wersji mobilnej może być uznawana za jakiś rodzaj dyskryminacji. - Gdyby nie było alternatywy, czyli wszyscy byliby zmuszeni do korzystania wyłączenie z aplikacji to oczywiście byłby to rodzaj dyskryminacji, ponieważ można sobie wyobrazić studenta, który nie ma telefonu czy smartfonu i nie chce z niego korzystać – do czego ma prawo. Jednak wtedy składa on wniosek i otrzymuje legitymację w fizycznej postaci, dlatego nie widzę tutaj zagrożenia dla pozbawienia studentów jakichś praw – powiedziała prof. Bogumiła Kaniewska.

Również w ocenie rzeczniczki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie Anny Żmudy-Muszyńskiej sama idea cyfrowej legitymacji dostępnej przez aplikację mObywatel wydaje się wygodna, szczególnie dla młodych ludzi, którzy i tak większość spraw załatwiają już dziś w ten sposób.

- Jednak w przypadku niektórych jednostek w AGH fizyczna legitymacja nie pełni wyłącznie funkcji dokumentu tożsamości studenckiej – jest też kartą wykorzystywaną np. do dostępu do budynków i pomieszczeń wydziałowych, czy też w systemach bibliotecznych. Jej zamiana na wersję cyfrową wymagałaby zastąpienia tych funkcjonalności innymi rozwiązaniami – wskazała.

Reklama

Dodała też, że w trwającej już rekrutacji na AGH wciąż przewidziane są opłaty związane z wydaniem fizycznej legitymacji studenckiej w formie elektronicznej karty procesorowej – i takie zostaną wydane wszystkim studentom rozpoczynającym swój pierwszy rok akademicki w październiku.

Podobnie uważa rzeczniczka Uniwersytetu Gdańskiego Magdalena Nieczuja-Goniszewska, która powiedziała PAP, że zmiana ma plusy (jak zmniejszenie kosztów ponoszonych na zakup blankietów i hologramów, brak konieczności ustawiania się przez studentów w kolejce do odbioru legitymacji i przedłużenia jej ważności czy zmniejszenie zakresu obowiązków pracowników dziekanatów, związanych z drukowaniem legitymacji czy ich podbijaniem po zaliczonym semestrze), jednak może też być problematyczna.

Wśród problemów rzeczniczka UG wymieniła to, że brak fizycznej legitymacji studenckiej spowoduje problemy z otrzymaniem możliwości wjazdu na teren kampusu. - Obecnie wgrywana jest informacja o zgodzie na wjazd właśnie do ELS – wskazała.

Pozytywnie do tej zmiany odnosi się również Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. We wcześniejszej rozmowie z PAP jego przewodnicząca Julia Bednarska-Leśniak podkreśliła, że wielu studentów wyczekiwało takiej zmiany od lat.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Minister cyfryzacji o aplikacji mObywatel: mamy ponad 10 milionów pobrań pierwszej wersji

PAP/Leszek Szymański

Mamy ponad 10 milionów pobrań pierwszej wersji aplikacji mObywatel - powiedział w piątek w radiowej Jedynce minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Podkreślił, że aplikacja jest bezpieczna i będzie honorowana wszędzie poza bankiem, przekraczaniem granicy i sytuacją, w której wyrabiamy nowy dowód osobisty.

Więcej ...

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze śmiercią mężczyzny k. Grójca zatrzymany został duchowny

2025-07-25 13:03

Adobe Stock

Grójecka prokuratura i policja prowadzą śledztwo dot. śmierci mężczyzny, którego podpalone zwłoki znaleziono na drodze w Lasopolu w powiecie grójeckim. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę, który może mieć związek ze sprawą. Rzecznik archidiecezji warszawskiej potwierdził, że chodzi o duchownego.

Więcej ...

Nowe studio mediów watykańskich przy Placu św. Piotra

2025-07-25 18:20
Na Placu św. Piotra zainaugurowano nowe studio mediów watykańskich

Vatican Media

Na Placu św. Piotra zainaugurowano nowe studio mediów watykańskich

Przy Kolumnadzie Berniniego na Placu św. Piotra zainaugurowano nowe studio mediów watykańskich. Ma ono ułatwić relacjonowanie wydarzeń trwającego Roku Świętego, z których wszystkie - oprócz nadchodzącego Jubileuszu Młodzieży - mają swój kulminacyjny moment w Bazylice Watykańskiej lub na placu przed nią.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...

Wiadomości

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...

Litania do św. Krzysztofa

Modlitwa

Litania do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...