Reklama

Leon XIV

Papieska intencja modlitewna na lipiec: o formację do rozeznania

2025-07-03 16:20

Vatican Media

Módlmy się, abyśmy umieli coraz lepiej rozeznawać, by dobrze wybierać drogi życia i odrzucać to, co oddala nas od Chrystusa i Ewangelii - wskazuje Ojciec Święty. W najnowszym filmie „The Pope Video” Papież Leon XIV odczytuje oryginalną modlitwę, prosząc Ducha Świętego o łaskę nauki rozeznawania. W świecie, który nieustannie się zmienia, rozeznawanie jest bardziej potrzebne niż kiedykolwiek, by podejmować właściwe decyzje.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziś ukazała się nowa edycja „The Pope Video”, ilustrująca intencję modlitewną Papieża Leona XIV na lipiec. Intencja ta, powierzona Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy, poświęcona jest formacji w rozeznawaniu. Modlitwa Papieża brzmi:

„Módlmy się, abyśmy na nowo nauczyli się rozeznawać, potrafili wybierać drogi życia i odrzucać wszystko, co oddala nas od Chrystusa i Ewangelii”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O formację do rozeznawania - Wideo Papieża - lipiec 2025

Właściwa droga

Stajemy wobec nieskończonych możliwości, które nas przerażają i paraliżują – czujemy się jak zagubieni odkrywcy w lesie. Wiemy, że gdzieś jest ścieżka, ale nie zawsze udaje się ją znaleźć. W filmie, który powstał przy współpracy Papieskiej Sieci Modlitwy i diecezji Brooklyn, młoda kobieta wchodzi do lasu i gubi się. Zatrzymuje się, pozbywa się niepotrzebnych obciążeń i z pomocą kompasu oraz mapy rusza dalej. W końcu otwiera Ewangelię i modli się w grocie z figurą Maryi, prosząc w ciszy o wskazanie właściwej drogi.

Towarzyszy temu modlitwa Papieża, w której prosi Ducha Świętego – „światło naszego rozumu” i „łagodny powiew w naszych decyzjach” – o łaskę uważnego słuchania i uświadamiania sobie własnych uczuć, myśli i działań.

Reklama

„Pragnę, aby moje wybory prowadziły mnie do radości Ewangelii – modli się Papież – nawet jeśli muszę przejść przez chwile wątpliwości i zmęczenia, nawet jeśli muszę się zmagać, rozmyślać, szukać i zaczynać od nowa”. Kończy: „Obdarz mnie głębszym zrozumieniem tego, co mnie porusza, abym mógł odrzucić to, co oddala mnie od Chrystusa i jeszcze bardziej Go kochać i Mu służyć”.

Poznać siebie, aby poznać Boga

W modlitwie Papieża słyszymy echo słów św. Augustyna: „Boże, spraw, abym poznał samego siebie, abym poznał Ciebie!”. Według Augustyna poznanie siebie prowadzi do poznania Boga. Aby rozeznawać, trzeba stanąć w prawdzie przed Bogiem, przyznać się do słabości i prosić o uzdrowienie – to kroki do autentycznej relacji z Bogiem.

Rozeznawanie było praktykowane od początku Kościoła – św. Paweł pisał o nim kilkakrotnie (np. Rz 12,1-2). Dziś sztuka rozeznawania jest bardziej potrzebna niż kiedykolwiek – z powodu tempa zmian, ogromu (często nieprawdziwych) informacji, rzeczywistości wykreowanej przez AI, złożoności wyzwań globalnych.

Rozpoznawać głos Jezusa

„W zgiełku codzienności musimy nauczyć się zatrzymywać i tworzyć święte chwile modlitwy” – mówi bp Robert J. Brennan z diecezji Brooklyn. To właśnie ta diecezja umożliwiła realizację filmu we współpracy z DeSales Media. „W tych cichych przestrzeniach uważnego słuchania – dodaje – odkrywamy, które ścieżki naprawdę mają znaczenie i zdobywamy rozeznanie, by wybierać to, co prowadzi do radości pochodzącej tylko od Boga”.

Pomoc w pełniejszym korzystaniu z wolności

Formacja w rozeznawaniu to także modlitwa, refleksja, studiowanie Pisma i kierownictwo duchowe. „Rozeznawanie duchowe pomaga lepiej korzystać z wolności” – mówi o. Cristóbal Fones SJ, dyrektor Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy. „Jesteśmy stworzeni, aby wychodzić poza siebie, uczyć się kochać i dawać siebie innym, by być zjednoczonym z Bogiem” - dodaje.

Św. Ignacy Loyola dał nam reguły rozeznawania, byśmy mogli rozpoznawać to, co w nas się dzieje – co prowadzi do miłości i co ją blokuje.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papieska intencja modlitewna na kwiecień: o mądre korzystanie z nowych technologii

Adobe.Stock.pl

Módlmy się, aby korzystanie z nowych technologii nie zastępowało relacji międzyludzkich, odbywało się w atmosferze szacunku do każdego człowieka i pomagało stawić czoła kryzysowi naszych czasów - przypomina Franciszek w filmie, promującym papieską intencję modlitewną na kwiecień. „Powinniśmy korzystać z technologii, by zadbać o nasz wspólny dom. By łączyć się ze sobą jako bracia i siostry” - zaznacza Ojciec Święty.

Więcej ...

Rozpoczął się Festiwal Życia w Kokotku. Z Archidiecezji Wrocławskiej jest ok. 150 młodych

2025-07-08 22:37

mat. prasowy

W Kokotku rozpoczął się Festiwal Życia. Współorganizatorem wydarzenia jest także Archidiecezja Wrocławska oraz ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Bierze w niej udział kilkaset młodych ludzi z całej Polski, w tym około 150 osób z Archidiecezji Wrocławskiej.

Więcej ...

Polską racją stanu jest odwołanie von der Leyen

2025-07-09 18:50
Ursula von der Leyen

PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

Ursula von der Leyen

Konieczne jest odwołanie von der Leyen, która od sześciu lat kieruje KE w sposób całkowicie oderwany od rzeczywistości, realnych potrzeb obywateli oraz od wartości, na których zbudowano wspólną Europę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Módlmy się o nowe powołania

Wiara

Módlmy się o nowe powołania

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany