Reklama

Kościół

Znamy datę beatyfikacji arcybiskupa-męczennika Eduarda Profittlicha

wikipedia.org

Wyznaczono nową datę beatyfikacji estońskiego arcybiskupa Eduarda Profittlicha (1890-1942), który zginął śmiercią męczeńską w niewoli sowieckiej w 1942 roku. Uroczystości 6 września w Tallinie będzie przewodniczył legat papieski kardynał Christoph Schönborn, emerytowany arcybiskup Wiednia. Pierwotnie beatyfikacja była planowana na 17 maja, jednak nie doszło do niej w związku ze śmiercią papieża Franciszka. Teraz nową datę wydarzenia w stolicy Estonii oficjalnie zatwierdził papież Leon XIV.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczysta beatyfikacja odbędzie się podczas Eucharystii na placu Wolności (Vabaduse väljak) w centrum Tallina. Jest to pierwsza beatyfikacja w historii Kościoła katolickiego w Estonii i jedna z pierwszych w krajach nordyckich od czasów reformacji. Po ceremonii zaplanowano modlitwę ekumeniczną na placu Wolności, poświęconą pamięci wszystkich ofiar sowieckich deportacji.

Abp Eduard Profittlich urodził się w 1890 roku w Birresdorfie w Nadrenii-Palatynacie. Po studiach filozoficznych i teologicznych w Valkenburgu uzyskał doktorat z obu przedmiotów w Polsce w 1922 roku. Następnie pracował jako ksiądz w Opolu i Hamburgu. W 1930 roku niemiecka prowincja jezuitów wysłała go do Estonii, gdzie odegrał kluczową rolę w budowaniu Kościoła katolickiego w ciągu następnych dziesięciu lat. Był proboszczem w Tallinie, od maja 1931 roku pełnił funkcję administratora apostolskiego Estonii. W 1936 roku został mianowany arcybiskupem tytularnym Hadrianopolis in Haemimonto (dzisiejsze Edirne w europejskiej części Turcji), a 27 grudnia tego samego roku został konsekrowany na biskupa w Tallinie przez nuncjusza apostolskiego abp. Antonina Aratę. Pod jego kierownictwem Kościół katolicki w Estonii przeżył wzmożony rozwój duszpasterski i organizacyjny, co w znacznym stopniu przyczyniło się do dalszego istnienia Kościoła w trudnych, późniejszych latach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Po zaanektowaniu Estonii w 1940 roku przez Związek Radziecki sytuacja Kościoła znacznie się pogorszyła. Profittlich stanął przed decyzją, czy opuścić Estonię, czy pozostać w swojej parafii. Jezuita postanowił pozostać uzasadniając, że jego obowiązkiem jako pasterza, jest pozostać ze swoją trzodą i dzielić jej los. W nocy 27 czerwca 1941 roku Profittlich został aresztowany przez władze sowieckie i zabrany do więzienia w Kirowie. Tam był przesłuchiwany przez kilka miesięcy i skazany na śmierć 28 listopada 1941 roku pod zarzutem wspierania emigracji kościelnej i działalności antyrewolucyjnej. Zmarł 22 lutego 1942 roku w więzieniu, zanim wykonano wyrok

Proces beatyfikacyjny abp. Profittlicha rozpoczął się w 2003 roku i zakończył w grudniu 2024 roku, gdy papież Franciszek uznał męczeństwo jezuity pochodzącego z niemieckiej diecezji Trewiru. „Beatyfikacja naszego zamęczonego arcybiskupa Eduarda Profittlicha jest przesłaniem nadziei i optymizmu dla całego społeczeństwa estońskiego” - powiedział biskup Tallina, Philippe Jourdan podczas oficjalnego ogłoszenia zapowiedzi beatyfikacji i przypomniał, że biskupią dewizą Profittlicha były słowa: „Wiara i pokój”. Słowa te zachęcają chrześcijan, aby „zawsze zachowywali wiarę i pokój w swoich sercach, nawet w najtrudniejszych chwilach”.

Dla Kościoła katolickiego w Estonii ta beatyfikacja to „historyczny kamień milowy”, oświadczyła diecezja w Tallinie. Beatyfikacja abp. Profittlicha jest pierwszą w historii Kościoła katolickiego w Estonii i jedną z pierwszych w krajach nordyckich od XVI wieku.

Z okazji zbliżającej się beatyfikacji abp. Profittlicha diecezja w Tallinie otworzyła stronę internetową informującą o życiu arcybiskupa-męczennika (www.profittlich.eu).

Podziel się:

Oceń:

2025-06-22 13:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Indie: beatyfikacja s. Rani Marii, zasztyletowanej w 1995 r.

wikipedia

W Indore - największym mieście środkowoindyjskiego stanu Madhia Pradeś - w Indiach prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato ogłosił 4 listopada błogosławioną siostrę Rani Marię, indyjską franciszkankę klaryskę z katolickiego Kościoła syromalabarskiego.

Więcej ...

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa Sowińskiego – misjonarza cyfrowego

2025-07-26 19:57

Archiwum prywatne Krzysztofa Sowińskiego

Krzysztof Sowiński należy do najpopularniejszych chrześcijańskich twórców internetowych w Polsce. Głosi Ewangelię, prowadzi popularne podcasty, śpiewa w chrześcijańskim zespole i inspiruje innych do powrotu do Pana Boga. „Kościół jest piękny, kochający, pełny życia” - mówi z przekonaniem, choć lata temu jego świat zdominowany był przez uzależnienia.

Więcej ...

Reformę należy zacząć od siebie [Felieton]

2025-07-27 13:00

ks. Łukasz Romańczuk

Proces synodalny trwa, a Stolica Apostolska oczekuje dalszej transformacji Kościoła. Bardzo często słyszy się dziś opinie, że Kościół przeżywa kryzys i że jest potrzebna reforma. Na czym ta reforma ma polegać?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa