Reklama

Niedziela w Warszawie

W Warszawie wręczono nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka

2025-06-16 19:58

Civitas Christiana

Kard. Kazimierz Nycz, prof. Maria Lubryczyńska, konserwator wielu obiektów sakralnych, ks. Roman Szpakowski SDB, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich oraz Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej otrzymali tegoroczną Nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka. Jedno z najstarszych niepaństwowych wyróżnień przyznaje Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Uroczysta gala odbyła się dzisiaj w dawnym Pałacu Prymasowskim (hotel Bellotto) w Warszawie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka przyznawana jest nieprzerwanie od 1948 roku. Honoruje osoby i instytucje za wybitne osiągnięcia w działalności kulturalnej, społecznej i edukacyjnej, które łączą merytoryczny walor aktywności społeczno-kulturalnej ze świadectwem wierności wartościom chrześcijańskim i patriotycznym.

Prof. Maria Lubryczyńska została wyróżniona za "artystyczny zapał w pracy konserwatorskiej nad cudowną rzeźbą Pana Jezusa na Krzyżu z Kaplicy Baryczków w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, w 500. rocznicę sprowadzenia rzeźby do Warszawy".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Roman Szpakowski, salezjanin, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich został laureatem Nagrody za "budowanie wspólnoty wartości wokół literatury katolickiej oraz inicjowanie wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, które łączą działalność wydawniczą z autentycznym zaangażowaniem społecznym i etosem chrześcijańskim".

Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej zostało wyróżnione za "pielęgnowanie Orędzia Najświętszej Maryi Panny z 1877 r., umacnianie chrześcijańskiej i kulturowej tożsamości Polaków oraz konsekwentną pracę formacyjną na rzecz odnowy społecznej i duchowej wiernych, w duchu Ewangelii i dziejowego posłannictwa narodu"

Reklama

Kapituła przyznała w tym roku także nagrodę specjalną. Otrzymał ją kard. Kazimierz Nycz, arcybiskup senior archidiecezji warszawskiej, za "pasterski styl i radość głoszenia Ewangelii, pielęgnowanie ducha dialogu i otwartości oraz umiejętność przywracania autorytetu Kościoła - jednocząc wiernych świeckich i duchownych wokół istoty jego misji".

***

Patronem wyróżnienia, którego fundatorem jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” jest Włodzimierz Pietrzak ps. „Balk”, poległy na barykadach powstania warszawskiego żołnierz w batalionie „Czata 49”, związany z konspiracyjną grupą literacką „Sztuka i Naród”.

Pietrzak był prawnikiem, pisarzem i krytykiem literackim, teoretykiem kultury oraz publicystą, działaczem społecznym i politycznym.

Tylko w latach 1948 -1984 przyznano 302. Pietrzakowe nagrody. W gronie laureatów są wybitni Polacy m.in.: Roman Brandstaetter, Paweł Jasienica, Zofia Kossak-Szczucka, Ernest Bryll, ks. Jan Twardowski, Henryk Mikołaj Górecki, Michał Lorenc, abp Ignacy Tokarczuk czy abp Kazimierz Majdański a także instytucje i wyjątkowe miejsca np. Jasna Góra, Centrum Myśli Jana Pawła II, Muzeum Powstania Warszawskiego.

Misją Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” jest upowszechnianie moralnego i religijnego aspektu życia społecznego, gospodarczego i politycznego, opartego na chrześcijańskiej koncepcji człowieka i społeczeństwa.

W swej działalności organizacja podejmuje problematykę katolickiej nauki społecznej, formacji biblijnej oraz wartości kształtujących współczesne autorytety. Jest organizatorem i współorganizatorem wielu projektów ogólnopolskich i lokalnych, podejmuje działania, których efektem są m.in.: nagrody, konkursy, debaty eksperckie, szkolenia oraz rekolekcje.

Do największych działań inicjowanych przez Civitas Christiana należą: Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej, Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej, czy Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka.

Podziel się:

Oceń:

+3 -3

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na UKSW rozpoczyna się Festiwal Nauki

Centrum Laboratoryjne Nauk Przyrodniczych UKSW

Jak oszacować liczbę cywilizacji we wszechświecie, gdzie w matematyce szukać paproci, czy pilotka to tylko kurtka? Na te i inne pytania odpowiedzą uczestnicy Festiwalu Nauki, który dziś rozpoczyna się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Więcej ...

Przerażające dane. W pierwszej połowie 2025 r. przeprowadzono w Polsce 411 aborcji

2025-07-09 13:37

Adobe Stock

W pierwszej połowie 2025 r. przeprowadzono w Polsce 411 legalnych aborcji – wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia przekazanych PAP. Najwięcej aborcji wykonano u pacjentek między 30. a 40. rokiem życia.

Więcej ...

Włochy: 100 kilogramów listów przychodzi codziennie do papieża Leona XIV

2025-07-10 06:41

Vatican Media

100 kilogramów listów przychodzi codziennie z całego świata do papieża Leona XIV - podała włoska poczta. Listy są sortowane i kierowane do dalszej wysyłki w centrum dystrybucji poczty w podrzymskiej miejscowości Fiumicino. Od początku pontyfikatu papieża z USA notuje się stały napływ korespondencji do niego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką