Reklama

Europa

Irlandia: ponad 10 tys. uczestników 40. Ogólnoirlandzkiego Zjazdu Różańcowego w Knock

2025-06-12 16:29

Karol Porwich/Niedziela

Ponad 10 000 pielgrzymów zebrało się w dniach 6-8 czerwca w irlandzkim narodowym sanktuarium maryjnym w Knock w jubileuszowym 40. Ogólnokrajowym Zjeździe Różańcowym. Od czasu pierwszego takiego spotkania w 1985 przyciąga ono coraz więcej uczestników. Zjazd tegoroczny obejmował konferencję młodzieżową oraz nocne czuwanie modlitewne w bazylice w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Setki pątników utworzyły wielki „ludzki różaniec” na terenie sanktuarium. W niedzielny poranek 8 czerwca pielgrzymi wspięli się na świętą górę Croagh Patrick, gdzie w południe rozpoczęła się Msza Święta na szczycie.

„Natchnieniem są dla nas zloty, organizowane przez ojca Patricka Peytona (1909-1992), rodowitego mieszkańca hrabstwa Mayo (na którego terenie znajduje się sanktuarium), który poruszył miliony ludzi na całym świecie. Chcemy szerzyć jego ponadczasowe przesłanie, że świat modlitwy to świat pokoju. W świecie pełnym konfliktów ludzie coraz bardziej dostrzegają wagę tego prostego, lecz potężnego przesłania” - powiedział organizator wydarzenia, ks. Marius O’Reilly w rozmowie z amerykańską agencją CNA.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jego wypowiedź poparł obecny na zlocie prał. Steve Rossetti, egzorcysta i kapłan z Syracuse w stanie Nowy Jork, ostrzegając tysiące wiernych zgromadzonych w Knock, że walka ze złem i siłami ciemności nigdy nie była bardziej oczywista. „Wierzę, że to święte zgromadzenie będzie potężną siłą dobra nie tylko dla Irlandii, ale też dla całego świata” - powiedział kapłan zza oceanu. Podkreślił, że modlitwa może pomóc pokonać zło i dodał: „Bóg z natury jest miłosierny. On nie może nie być miłosierny: nawet piekło jest wyrazem miłosierdzia”.

Reklama

Duchowny amerykański wyjaśnił: „Widzimy to podczas egzorcyzmów. Kiedy tylko pokropimy [daną osobę] wodą święconą lub pokażemy krzyż, demony wyją z bólu. Wyobraźcie sobie, jak potworne męki musiałyby odczuwać demony i dusze potępione, gdyby zostały wrzucone bezpośrednio w obecność naszego nieskończenie świętego Boga. Blask Jego świętości przekraczałby ich granice cierpienia. Piekło to jedyne miejsce, gdzie mogą istnieć i one same je wybrały”.

W homilii podczas Mszy w intencji uzdrowień biskup Derry - Donal McKeown nazwał różaniec narzędziem głębokiej duchowej odnowy i misyjnego zaangażowania we współczesnym świecie. Zwrócił uwagę na wyzwania życia codziennego. „Żyjemy w szalonym tempie. Liczy się szybkość. Czas skupienia stale się skraca. Umiejętność słuchania zanika” - zauważył kaznodzieja. Wezwał wiernych, by jako antidotum na ten „kulturowy pośpiech” przyjęli różaniec, określając go jako „zakorzeniony w mądrości wieków i mogący otworzyć nas - jak Maryję - na natchnienia Ducha Świętego”.

Christine O’Hara, nauczycielka z hrabstwa Cork, podzieliła się z CNA swoimi wrażeniami ze Zjazdu Różańcowego. „Od dwóch lat biorę udział w Zjeździe Różańcowym z grupą uczniów z Coláiste Chríost Rí [Kolegium Chrystusa Króla dla chłopców w hrabstwie Cork]. Czuli oni obecność Chrystusa podczas Mszy Świętej w bazylice i w Kaplicy Objawień. Wszyscy skorzystali z sakramentu spowiedzi. Atmosfera była niesamowita. Wspaniale było zobaczyć tysiące ludzi w tym miejscu” - powiedziała nauczycielka.

„W świecie pełnym niepokoju i niepewności wierzymy, że takie wydarzenia, jak to, mogą pomóc ludziom jednoczyć się w modlitwie, solidarności i przede wszystkim w nadziei” - podsumował zjazd ks. O’Reilly.

Podziel się:

Oceń:

+8 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Różaniec z Fasoli? Tak, z rewolucją w tle

Również dzieci otrzymały różańce z fasoli

Piotr Górecki

Również dzieci otrzymały różańce z fasoli

Jedyne w swoim rodzaju różance otrzymali w prezencie świątecznym chorzy i seniorzy z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Pogórzu.

Więcej ...

Nowy przełożony generalny Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych

2025-07-08 11:52
O. Francesco Rapacioli

Vatican Media

O. Francesco Rapacioli

62-letni o. Francesco Rapacioli, misjonarz pracujący w Bangladeszu, został nowym przełożonym generalnym Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych (PIME). Został wybrany podczas XVI Zgromadzenia Ogólnego, które trwa od 22 czerwca w Rzymie, w Międzynarodowym Centrum Animacji Misyjnej (CIAM).

Więcej ...

Papież: przyczyną kryzysu ekologicznego jest grzech

2025-07-09 13:24

PAP/EPA/YARA NARDI / POOL

Nasza misja troski o stworzenie, niesienia pokoju i pojednania, jest misją samego Jezusa, którą On nam powierzył. Słuchamy wołania ziemi i ubogich, ponieważ to wołanie dotarło do serca Boga. Nasze oburzenie jest Jego oburzeniem, nasza praca jest Jego pracą – powiedział Papież podczas Eucharystii w ekologicznej farmie w Castel Gandolfo. Leon XIV sprawował ją według nowego formularza Mszy za ochronę stworzenia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy