Reklama

Wiadomości

Amerykańscy badacze: islam rozwija się najszybciej na świecie, następnie chrześcijaństwo

Symbole religij

Adobe Stock

Symbole religij

Na znaczny wzrost liczby wyznawców islamu w świecie wskazuje niedawno opublikowany raport amerykańskiego instytutu Pew Research „Jak zmienił się globalny krajobraz religijny w latach 2010-2020”. Wynika z niego, że w roku 2020 r. światowa populacja chrześcijan wynosiła 2,3 mld, a światowa populacja muzułmanów - 2 mld. osób.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspomniany raport obejmuje 201 krajów i koncentruje się na siedmiu kategoriach religijnych: chrześcijanach, muzułmanach, wyznawcach hinduizmu, buddystach, żydach, osobach należących do innych mniej znanych religii oraz osobach bez wyznania.

Według raportu, w latach 2010-2020 całkowita liczba chrześcijan wzrosła o 122 miliony, podczas gdy całkowita liczba muzułmanów wzrosła o 327 milionów - „więcej niż wszystkie inne religie łącznie”. Oprócz muzułmanów jedyną grupą, której odsetek w światowej populacji wzrósł, byli ludzie określający się jako bezwyznaniowi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Raport opisał to zjawisko jako „uderzające”, ponieważ osoby obojętne religijnie są zazwyczaj starsze i mają niższy wskaźnik dzietności, co stawia je w „niekorzystnej sytuacji” pod względem wzrostu populacji. Jednak pod koniec 2020 r. stanowili oni 24,2 proc. światowej populacji, co czyniło ich trzecią co do wielkości grupą w badaniu, po chrześcijanach i muzułmanach.

Według raportu „osoby porzucające tożsamość religijną będąc wychowanymi w wierze chrześcijańskiej” są głównym powodem, dla którego w ciągu ostatniej dekady liczba osób niewierzących przewyższyła liczbę osób wierzących.

Reklama

Stany Zjednoczone były jednym z wielu krajów, w których w latach 2010-2020 duży odsetek ludności chrześcijańskiej (różnych wyznań) odstąpił od wiary. Wyniki badań przeprowadzonych od 2020 r. wskazują, że spadek ten wydaje się ustabilizować. W 2020 r. Stany Zjednoczone miały drugą co do wielkości populację osób bezwyznaniowych na świecie, po Chinach.

Jeśli chodzi o rozkład regionalny, większość chrześcijan na świecie mieszka obecnie w Afryce Subsaharyjskiej, gdzie w 2020 r. stanowili 30,7 proc. ludności. Jest to zmiana w stosunku do 2010 r., kiedy to 24,8 porc. chrześcijan mieszkało w Afryce Subsaharyjskiej, a 25,8 proc. czyli większość chrześcijan na świecie, mieszkało w Europie.

Zmiana ta wynikała zarówno z przyrostu naturalnego w Afryce Subsaharyjskiej, jak i „powszechnego odejścia od chrześcijaństwa w Europie Zachodniej”, jak stwierdzono w raporcie. Zauważono, że jest to poważna zmiana geograficzna od początku XX wieku, kiedy to chrześcijanie w Afryce Subsaharyjskiej stanowili 1 proc. światowej populacji chrześcijan, a dwie trzecie chrześcijan mieszkało w Europie.

We wszystkich krajach spadł procentowy udział chrześcijan, za wyjątkiem Mozambiku, gdzie ich odsetek wzrósł o 5 punktów procentowych.

Raport odnotował również zmiany w regionalnej koncentracji ludności żydowskiej, która w 45,9 proc. mieszka w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, a 41 proc. w Ameryce Północnej. W 2010 r. najwięcej Żydów mieszkało w Ameryce Północnej. Zmiana ta wynikała głównie ze wzrostu liczby ludności Izraela z 5,8 mln do 6,8 mln w ciągu ostatniej dekady, spowodowanego migracją i przyrostem naturalnym.

Reklama

Raport odnotował, że niewiele krajów doświadczyło znaczących zmian w odsetku muzułmanów w swojej populacji, pomimo ogólnego największego wzrostu liczby ludności na świecie. Wynika to z faktu, że wzrost ten nastąpił w krajach, w których muzułmanie byli już dominującą grupą religijną. Wzrost liczby ludności wyznającej islam wynikał głównie z wysokiego wskaźnika dzietności.

W 2020 r. hinduiści stanowili czwartą co do wielkości grupę religijną, odnotowując w latach 2010-2020 wzrost o około 12 proc., przy czym najbardziej zauważalny wzrost miał miejsce w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, gdzie ich liczba wzrosła do 3,2 mln, co stanowi wzrost o 62 proc. Niemniej jednak większość hinduistów nadal mieszka w Indiach, a religia ta utrzymała się na stabilnym poziomie 14,9 proc. światowej populacji w ciągu ostatniej dekady.

Spośród wszystkich religii uwzględnionych w raporcie buddyści byli jedyną grupą, która odnotowała w latach 2010-2020 spadek na całym świecie, a ich liczba zmniejszyła się o 5 proc. z 343 mln w 2010 r. do 324 mln w 2020 r.

„Było to spowodowane zarówno odejściem buddystów od religii w Azji Wschodniej, jak i stosunkowo niskim wskaźnikiem urodzeń wśród buddystów, którzy zazwyczaj mieszkają w krajach o starszej populacji” - wyjaśniono w raporcie.

Pew zbadał również wzrost liczby osób wyznających „inne religie”, w tym bahaizm, dżinizm, szintoizm, sikhizm, taoizm, zaratusztrianizm i inne. Pew oszacował, że liczba osób należących do tej kategorii wzrosła w latach 2010-2020 o 12 proc., z 154 mln do 172 mln. Jednak światowa populacja rosła w mniej więcej tym samym tempie, pozostawiając odsetek wyznawców „innych religii” na stabilnym poziomie około 2 proc. ludności świata.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2025-06-10 11:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wrocław-Koszalin: Ks. Mariusz Dmyterko biskupem pomocniczym eparchii wrocławsko-koszalińskiej

2025-07-10 12:05

Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego

Ks. Mariusz Dmyterko, dotychczasowy proboszcz parafii greckokatolickiej w Białym Borze, został mianowany biskupem pomocniczym eparchii (diecezji) wrocławsko-koszalińskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce – podała dziś w południe Nuncjatura Apostolska.

Więcej ...

Michał Koterski: Modlę się słowami „Jezu, Ty się tym zajmij!”

Niedziela Ogólnopolska 16/2025, str. 68-71

Michał Koterski

Karol Porwich/Niedziela

Michał Koterski

Od zawsze marzył o tym, by być fajnym mężem, ojcem, trzeźwym, czego nie doświadczył we własnej rodzinie. Jak udało mu się to osiągnąć?

Więcej ...

Austria: Kościół sprzedaje kolejne świątynie

2025-07-10 21:08

aradaphotography/pl.fotolia.com

Kościół katolicki w Austrii wystawia na sprzedaż kolejną świątynię. Do kupienia jest kościół w Hirschwang an der Rax w Dolnej Austrii. Sprzedaż to skutek spadającej liczby wiernych i kłopotów finansowych diecezji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zapomniany patron leśników

Święci i błogosławieni

Zapomniany patron leśników

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Tylko zapatrzenie w Jezusa i naśladowanie Go rodzi trwałe...

Wiara

Tylko zapatrzenie w Jezusa i naśladowanie Go rodzi trwałe...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski