Reklama

Kościół

Braniewo: beatyfikacja 15 sióstr katarzynek - ofiar Armii Czerwonej

Vatican News

Piętnaście sióstr katarzynek, ofiar wkraczającej w 1945 r. na Warmię Armii Czerwonej, zostało ogłoszonych błogosławionymi. Uroczystościom beatyfikacyjnym w Braniewie przewodniczy w sobotę papieski legat kard. Marcello Semeraro. - Błogosławione męczennice potwierdzają dziś swoim świadectwem odwieczną wartość Boga i dobra, podczas gdy ich mordercy pozostają zapamiętani jedynie z powodu okrucieństwa zła, którego się dopuścili - powiedział w homilii prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piętnaście beatyfikowanych dziś sióstr katarzynek to: Marta Klomfass (s. Krzysztofa), Maria Domnick (s. Liberia), Anna Margenfeld (s. Maurycja), Käthe Elizabeth Müller (s. Leonis), Cecylia Mischke (s. Tiburtia), Barbara Rautenberg (s. Sekundina), Agata Eufemia Bönigk (s. Adelgard), Klara Skibowska (s. Aniceta), Maria Schröter (s. Gebharda), Rosalia Angrick (s. Sabinella), Anna Pestka (s. Bona), Dorothea Steffen (s. Gunhilda), Maria Abraham (s. Rolanda), Jadwiga Fahl (s. Caritina) i Maria Rohwedder (s. Xaveria).

Pierwsza beatyfikacja na Warmii

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W uroczystości uczestniczyli członkowie Konferencji Episkopatu Polski na czele z przewodniczącym KEP abp. Tadeuszem Wojdą, kard. Kazimierzem Nyczem oraz biskupami metropolii warmińskiej. Obecne były siostry katarzynki nie tylko z Polski, ale i m.in. z Brazylii, Kamerunu, Togo, Włoch, Litwy i Niemiec z matką generalną s. Ivone Wiest CSC i matką prowincjalną s. M. Aleksandrą Zwolak CSC. W gronie uczestników byli też członkowie dalszej rodziny kilku sióstr męczenniczek.

Vatican News

Do Braniewa przybyli ponadto parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i kilku warmińskich miast, z którymi związane są losy sióstr katarzynek. W wydarzeniu uczestniczyło też kilka tysięcy wiernych z archidiecezji warmińskiej i innych części kraju.

Reklama

We wstępie do liturgii uczestników uroczystości beatyfikacyjnych w Braniewie powitał metropolita warmiński abp Józef Górzyński. Przypomniał, że jest to nie tylko pierwszą stolicą Warmii i pierwszej siedzibie biskupstwa warmińskiego, ale także miejscu urodzenia s. Reginy Protmann (1552-1613), założycielki Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy (katarzynek).

O przyszłych błogosławionych współsiostrach powiedział, że "zginęły za wiarę, w obronie czystości i stając w obronie bliźnich". - Jest to pierwsza beatyfikacja na ziemi warmińskiej, naznaczonej życiem i dziełem wielkich postaci w historii Polski, Kościoła powszechnego i świata - zaznaczył abp Górzyński.

Obrzęd beatyfikacji miał miejsce na początku Mszy św. - po akcie pokuty. Abp Józef Górzyński wypowiedział oficjalną prośbę o włączenie sióstr katarzynek w poczet błogosławionych. Biogramy sióstr odczytała s. Łucja Jaworska CSK, postulatorka na etapie rzymskim w procesie beatyfikacyjnym sióstr katarzynek.

Episkopat News

W odpowiedzi na to papieski legat kard. Marcello Semeraro wygłosił formułę beatyfikacyjną po łacinie. Po polsku ten tekst odczytał bp Janusz Ostrowski, wikariusz generalny archidiecezji warmińskiej. Wspomnienie liturgiczne błogosławionych sióstr katarzynek będzie obchodzone co roku 30 maja.

Następnie odsłonięty został obraz beatyfikacyjny autorstwa malarza Jacka Zwolaka, brata jednej z sióstr katarzynek. Obraz o wymiarach 230 na 200 cm namalowany został na płótnie, z podkładem akrylowym, wykończony farbą olejną. Przedstawia popiersie piętnastu męczennic wokół otoczonego jasnością krzyża na tle nieba. Z krzyża rozchodzą się promienie, które docierają na dół obrazu, gdzie widać symbolizujące wojnę ruiny i pożogę oraz 15 małych krzyży.

Reklama

Zabrzmiał także hymn beatyfikacyjny „Bogu Trójjedynemu” autorstwa s. Aleksandry Zwolak CSK (słowa) i Anny Jachimowicz (muzyka) w opracowaniu Marka Rogalskiego, wykonany przez 50-osobowy chór złożony z mieszkańców Braniewa oraz innych miejscowości Warmii i Mazur, a także kilku sióstr katarzynek.

Wniesiony został też relikwiarz zawierający relikwie męczenniczek - fragmenty ich habitów. Puszka relikwiarzowa i inne elementy relikwiarza wykonane zostały z medalionów noszonych współcześnie przez siostry katarzynki, co akcentować ma więź pokoleń i ciągłość powołania. Czarno-szara kolorystyka relikwiarza nawiązuje do mrocznych czasów, w jakich przyszło żyć i umierać męczenniczkom.

16 nowych błogosławionych

W homilii kard. Marcello Semeraro podkreślił, że w ciągu zaledwie ośmiu dni Kościół w Polsce wzbogacił się o 16 nowych błogosławionych. Po beatyfikacji ks. Stanisława Streicha w minioną sobotę w Poznaniu, dziś wyniesienia na ołtarze doczekały się siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Katarzyny.

- Wszyscy ci nowi błogosławieni złożyli swoje najwyższe świadectwo wiary w kontekście walki ideologicznej, która w Europie ich czasów siała prześladowania i śmierć, przemoc i zniszczenie - powiedział kardynał.

Dodał, że "w czasie, gdy mija 80 lat od zakończenia II wojny światowej, chcemy, aby również ten dzień, wraz z beatyfikacją tych 15 zakonnic, pamiętając o wielu ofiarach tamtego czasu, stał się wezwaniem do pokoju dla całego świata, ze szczególną myślą o wojnie, która toczy się niedaleko stąd" - mówił, nawiązując do wojny w Ukrainie.

Uciskowi przeciwstawiły "moc swojej słabości"

Reklama

Kard. Semeraro podkreślił, że historia warmińskich zakonnic wzbudziła w rozważających sprawę ich beatyfikacji członkach Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych "silne emocje, zwłaszcza ze względu na dwa szczególne elementy".

"Pierwszym jest okrucieństwo żołnierzy Armii Czerwonej, okrucieństwo, które zdawało się przekraczać wszelkie granice, nie miało skrupułów w deptaniu godności ludzkiej i nie miało szacunku ani dla godności tych kobiet, ani dla ich stanu życia osób konsekrowanych" - powiedział purpurat.

"Drugim elementem - dodał - jest hart ducha i wytrwałość tych zakonnic, które potrafiły przeciwstawić się uciskowi - można powiedzieć - «mocą swojej słabości»".

Nawiązując do Listu św. Pawła do Rzymian, kardynał wskazał, że jest w nim zawarta niejako synteza życia i śmierci nowych błogosławionych. - Na czym polega istota ich świadectwa, jeśli nie na owej radości w nadziei, cierpliwości w ucisku i sile czerpanej z wytrwałej modlitwy, o których mówi Apostoł? - pytał kaznodzieja.

Dobro zawsze zwycięża nad złem

Nawiązał też do Pawłowego wyrażenia, które odkrywa odwieczną prawdę historii: że dobro zawsze zwycięża nad złem. Siostry katarzynki miały w sobie bezinteresowną miłość do Chrystusa, dlatego z ufnością i pewnością stanęły "naprzeciw tych, którzy wówczas wydawali się najsilniejsi i którzy, upojeni materializmem, zastąpili jedynego prawdziwego Boga kruchymi i ulotnymi ludzkimi bożkami, a ewangeliczne przesłanie miłości ideologią nienawiści i przemocy".

Reklama

- Jaki jest rezultat tego nierównego starcia? Błogosławione męczennice potwierdzają dziś swoim świadectwem odwieczną wartość Boga i dobra, podczas gdy ich mordercy pozostają zapamiętani jedynie z powodu okrucieństwa zła, którego się dopuścili - podkreślił kard. Marcello Semeraro.

Dodał, s. Krzysztofa Klomfass i jej 14 towarzyszek ofiarują nam dzisiaj szczególną lekcję. Są odporne na kulturę nienawiści i podziałów, tak powszechną w dzisiejszym społeczeństwie. - Są one bowiem przekonującymi świadkami obecności Boga w historii, w obliczu tych, którzy negując Boga oraz Jego słowo prawdy i życia, depczą ludzką godność - powiedział purpurat.

- Podczas tej uroczystości beatyfikacyjnej nie przywołujemy ich historii po to, aby się mścić lub domagać się zadośćuczynienia na bazie ludzkiej sprawiedliwości, ale by otrzymać od nich to, co jest w nich najcenniejsze: przebaczenie, miłosierdzie i miłość każdego człowieka - zaznaczył kard. Marcello Semeraro.

Męczeńska śmierć

Uroczystości beatyfikacyjne odbyły się w Braniewie, tam bowiem od 1946 r. znajduje się Dom Prowincjalny Zgromadzenia Świętej Katarzyny oraz cmentarz, na którym w grobowcu pochowanych jest 6 z 15 beatyfikowanych dziś sióstr katarzynek. Miejsce spoczynku pozostałych sióstr jest nieznane.

Reklama

Siostry ze Zgromadzenia Świętej Katarzyny stały się ofiarami wkraczającej na Warmię Armii Czerwonej. Niektóre z powodu choroby nie były w stanie uciekać przed frontem, inne znalazły się w sytuacji zagrożenia nagle, w pewnym sensie nieoczekiwanie. Wiele natomiast świadomie zdecydowało się pozostać z chorymi, dziećmi i innymi osobami, które nie zdążyły wyjechać, a za które czuły się odpowiedzialne.

Ginęły od stycznia do listopada 1945 r. Były bite, torturowane i gwałcone. Najstarsza z nich miała 64 lata, najmłodsza 26. Pochodziły z różnych domów zakonnych i w chwili męczeńskiej śmierci znajdowały się w różnych miejscach: Olsztynie, Kętrzynie, Lidzbarku Warmińskim, Ornecie, Gdańsku i Pile.

Proces beatyfikacyjny sióstr katarzynek z Warmii rozpoczął się na szczeblu diecezjalnym w 2004 r. a zakończył w 2006 r. z uwagi na spisane już wcześniej relacje naocznych świadków. Następnie cała dokumentacja procesu przewieziona została do Rzymu. 14 marca 2024 r. papież Franciszek upoważnił Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych do opublikowania dekretu o męczeństwie sióstr katarzynek.

Prośby o relikwie

Pojawiło się już kilkanaście próśb o relikwie sióstr - z miejsc ich pochodzenia lub z miejsc, z którymi były związane, jak parafia w Tolkmicku, parafia w Gdańsku czy szpital miejski w Olsztynie, gdzie relikwie mogą zostać umieszczone w kaplicy szpitalnej.

W relikwiarzach nie będą umieszczane fragmenty szczątków lecz przedmioty lub fragmenty przedmiotów, które znalezione zostały w grobach sióstr - części habitów, pasków, medaliki zakonne czy różańce.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2025-05-31 11:57

Wybrane dla Ciebie

Prezes PZPN wybrał już selekcjonera reprezentacji - informują media

2025-07-06 19:56
Reprezentacja Polski w Piłce Nożnej

Łączy nas piłka/PZPN

Reprezentacja Polski w Piłce Nożnej

Prezes PZPN Cezary Kulesza wybrał już selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski - informują media. Jak przekazało Radio Zet, trwa ustalanie warunków i wkrótce ma zostać wydany komunikat w sprawie następcy Michała Probierza. Dokładna data nie jest znana.

Więcej ...

Bp Przyborek w Markowej: gościnność Rodziny Ulmów rodziła się z Chleba Życia

2025-07-06 17:09
Błogosławiona rodzina kierowała się w życiu zasadą miłości Boga i bliźniego

www.ulmowie.pl

Błogosławiona rodzina kierowała się w życiu zasadą miłości Boga i bliźniego

W Markowej trwa Święto bł. Rodziny Ulmów, związane z przypadającym jutro wspomnieniem liturgicznym „Samarytan z Markowej”. Uroczystej Mszy św. w niedzielę w miejscowym kościele przewodniczył bp Piotr Przyborek, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej, przewodniczący Rady KEP ds. Turystyki i Pielgrzymek oraz członek Rady ds. Rodziny. W homilii podkreślił, że ujęła go gościnność Ulmów, która nie pozostawiała nikogo głodnym, mimo że niewiele mieli. Jak podkreślił, taka postawa rodzi się z karmienia się Chlebem Życia, czyli komunią św.

Więcej ...

Kaczyński: z Hołownią rozmawialiśmy m.in. o tym, że trzeba Polskę ratować

2025-07-06 18:41
Jarosław Kaczyński, prezes PiS

PAP

Jarosław Kaczyński, prezes PiS

Na spotkaniu z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią była rozmowa o tym, że „trzeba Polskę ratować" - powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Na pytanie, czy osiągnął swój cel, odparł: „jak przejdziemy drogę, będę zadowolony".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Proboszczem parafii, gdzie będzie wypoczywał papież...

Leon XIV

Proboszczem parafii, gdzie będzie wypoczywał papież...

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa