Reklama

Rodzina

Nazaretanki: nie pozwólmy, by przyszłość dzieci była kształtowana wyłącznie przez trendy i algorytmy

Adobe Stock

Dzień Dziecka to szczególny czas, w którym nasze myśli kierujemy ku najmłodszym. To nie tylko moment radości i świętowania, ale też okazja do refleksji: jaką rolę odgrywają dzieci w Kościele dzisiaj? Czy potrafimy dostrzec ich obecność tu i teraz - nie jako „przyszłych dorosłych”, lecz jako pełnoprawnych członków wspólnoty? - zastanawiają się siostry z Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek w liście otwartym diecezji i mediów katolickich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym kontekście Siostry Nazaretanki przypominają, że dziecko to nie tylko odpowiedzialność dorosłych, ale przede wszystkim dar. Dar, który domaga się troski, obecności i miłości. Edukacja katolicka - choć dziś często marginalizowana przez decyzje budżetowe i społeczną obojętność - pozostaje żywym narzędziem formowania serca i sumienia.

Podziel się cytatem

Nie pozwólmy, by wychowanie przejęły algorytmy

„Nie pozwólmy, by przyszłość naszych dzieci była kształtowana wyłącznie przez trendy i algorytmy. Edukacja katolicka to nie koszt - to inwestycja” - mówiła 15 maja s. Wiesława Hyzińska, przełożona Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek, w specjalnym liście skierowanym do diecezji i mediów katolickich.

Dziś, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Dziecka, te słowa wybrzmiewają z jeszcze większą mocą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W roku 150-lecia obecności Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek w Kościele powszechnym i 100-lecia istnienia Prowincji Warszawskiej, siostry podkreślają, że dzieci nie mogą być pozostawione same wobec świata pełnego niepewności, pogubionych wartości i cyfrowej presji. Potrzebują opieki, obecności i sensu - a tego nie zapewnią ani urządzenia, ani media społecznościowe.

Dzieci są częścią Kościoła - od zawsze

Troska o najmłodszych od początku należała do istoty chrześcijaństwa. Już w pierwszych wiekach wspólnoty chrześcijańskie opiekowały się dziećmi osieroconymi i porzuconymi. Z czasem powstawały szkoły, przytułki, sierocińce i internaty prowadzone przez zakony - dzieło, które przetrwało do dziś.

Reklama

W Polsce ogromne zasługi mają zgromadzenia zakonne, takie jak Nazaretanki, Urszulanki, Salezjanki, Franciszkanki Rodziny Maryi, Służebniczki i wiele innych, które od XIX wieku stawały się realną pomocą dla dzieci z ubogich i trudnych środowisk. Ich misja trwa - często po cichu, ale skutecznie: w edukacji, wychowaniu, towarzyszeniu i codziennym wsparciu.

Nie tylko nauka, ale formacja całego człowieka

Współczesne dzieci mają dostęp do technologii, edukacji i rozrywki - ale często brakuje im rozmowy, obecności i miłości. Dlatego - jak podkreślają Siostry Nazaretanki - szkoła katolicka nie jest tylko miejscem przekazywania wiedzy. To przestrzeń, w której dziecko doświadcza wspólnoty, uczy się zaufania, buduje relacje i rozwija duchowość.

„Szkoły katolickie w Polsce przetrwały wiele: zabory, wojny światowe, komunizm. Przetrwają także współczesny kryzys - obojętność religijną i laicyzację” - pisze s. Wiesława Hyzińska w swoim liście. To nie tylko diagnoza, ale apel do wszystkich, którym zależy na integralnym wychowaniu młodego pokolenia.

Siostry - codziennie przy dzieciach

Dziś siostry zakonne są obecne w życiu dzieci w przedszkolach, szkołach, świetlicach, domach dziecka, ośrodkach opiekuńczych i domach samotnej matki. Pomagają w nauce, towarzyszą, organizują czas, modlą się z dziećmi i - co najważniejsze - słuchają. Dla wielu najmłodszych są jedynymi dorosłymi, którzy naprawdę ich widzą i nie odwracają się w trudnych momentach.

Szkoła katolicka czy świetlica prowadzona przez siostry to często nie tylko miejsce nauki - to azyl, w którym dziecko czuje się bezpieczne, ważne i kochane.

Dzieci to nie przyszłość Kościoła - to jego teraźniejszość

„Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w imię moje, Mnie przyjmuje” (Mk 9,37) - przypominają siostry. Dzień Dziecka to dla nich nie tylko święto zabawy, ale dzień modlitwy i przypomnienia, że dziecko ma swoje miejsce w Kościele - nie w przyszłości, ale już teraz.

Podziel się cytatem

Kościół nie „czeka”, aż dzieci dorosną. Dzieci są sercem Kościoła - w modlitwie, w pytaniach, w zaufaniu i autentyczności, którą wnoszą w życie parafii, szkół i wspólnot.

Wezwanie do troski i działania

W ten szczególny dzień Siostry Nazaretanki proszą o modlitwę - nie tylko za dzieci, ale także za tych, którzy je wychowują: rodziców, nauczycieli, katechetów, wychowawców i opiekunów. Zachęcają też do wspierania szkół katolickich - duchowo i materialnie - oraz do tworzenia przestrzeni, które pomogą wychowywać całego człowieka: intelektualnie, emocjonalnie i duchowo.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2025-05-31 10:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Chrystus ukazuje się Marii Magdalenie, Aleksandr Andriejewicz Iwanow, 1834

źródło: wikipedia.org

Chrystus ukazuje się Marii Magdalenie, Aleksandr Andriejewicz Iwanow, 1834

Zapraszamy do wspólnej modlitwy nowennowej przed świętem św. Marii Magdaleny.

Więcej ...

Bp Robert Chrząszcz podczas Dnia Jubileuszowego w Czernej: Szkaplerz to habit Maryi

2025-07-16 18:04

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Szkaplerz to nie jest magiczny płaszczyk. Szkaplerz to habit Maryi. To Jej płaszcz matczynej miłości. To zaproszenie do życia w ciszy, w rozważaniu słowa, w miłości - mówił bp Robert Chrząszcz podczas odpustu i Dnia Jubileuszowego w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...