Reklama

Kościół

Braniewo: beatyfikacja Sióstr Katarzynek, pierwsza beatyfikacja na Warmii

2025-05-30 22:39

Zgromadzenie św. Katarzyny

W sobotę 31 maja w Braniewie odbędzie się beatyfikacja Siostry Krzysztofy Klomfass i 14 Towarzyszek - Męczennic II Wojny Światowej ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Katarzyny. Liturgii będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. W wydarzeniu uczestniczyć będzie kilka tysięcy wiernych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co, gdzie i kiedy?

Już w piątek 30 maja, w ramach Duchowego Przygotowania do Beatyfikacji, w kościele pw. św. Antoniego w Braniewie o godz. 17 odbędzie się nabożeństwo majowe a następnie Msza św. z kazaniem. O godz. 18.15 rozpocznie się czuwanie modlitewne z Maryją i Siostrami Męczenniczkami zakończone Apelem Maryjnym o godz. 19.30.

Uroczystości beatyfikacyjne odbędą się w sobotę 31 maja w Braniewie, na placu przy bazylice św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wszyscy uczestnicy proszeni są o przybycie do godz. 9.45 gdyż o godz. 10 rozpocznie się program religijno -arstystyczny wprowadzający w uroczystość beatyfikacyjną. Program przygotowany został przez siostry katarzynki. Będzie to montaż słowno - muzyczny ze śpiewem i tekstami na temat przyszłych błogosławionych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przeczytaj także: Symbol łez i krwi. Relikwiarz sióstr katarzynek

Msza św. beatyfikacyjna, której przewodniczyć będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych rozpocznie się o godz. 11. Uroczystość beatyfikacyjna będzie transmitowana przez TVP3, Telewizję Trwam, Radio Maryja, Radio Olsztyn, stronę internetową Gazety Olsztyńskiej i stronę Archidiecezji Warmińskiej.

Po południu, o godz. 17 na placu przy bazylice odbędzie się dziękczynienie za beatyfikację Sióstr Męczenniczek, które poprowadzi Wspólnota Charyzmatyczna „Wieczernik Miłosierdzia Nidzica”. Uroczystości zakończą się koncertem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej o godz. 18.30.

Uczestnicy

Reklama

W uroczystości obok kard. Marcello Semeraro uczestniczyć będzie gospodarz miejsca abp Józef Górzyński, metropolita warmiński oraz liczne grono biskupów. Swoją obecność potwierdzili już m.in. kard. Stanisław Dziwisz, kard. Kazimierz Nycz, abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP. Obecny będzie bp Julian Wojtkowski, biskup pomocniczy senior archidiecezji warmińskiej, biskupi sufragani - bp Jerzy Mazur z Ełku i bp Jacek Jezierski z Elbląga. Przybędą też biskupi z Litwy i duchowni z Niemiec.

Obecne będą siostry katarzynki z matką generalną s. Ivone Wiest CSC i matką prowincjalną s. M. Aleksandrą Zwolak CSC. Uroczystość przeżywać będą wspólnie nie tylko siostry z Polski ale też m.in. z Brazylii, Kamerunu, Togo, Włoch, Litwy i Niemiec.

Swoją obecność zapowiedział Adam Kwiatkowski, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej oraz przedstawiciele nuncjusza apostolskiego w Polsce. Przybędą też przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych.

List Prezydenta RP Andrzej Dudy odczyta doradczyni prezydenta, Angelika Możdżanowska.

W gronie uczestników znajdą też członkowie dalszej rodziny dwóch sióstr męczenniczek - s. Krzysztofy Klomfass i s. Sekundiny Rautenberg (5 osób).

Obecna będzie również liczna delegacja IPN z Warszawy i Gdańska. To IPN w 2020 r. brał udział w ekshumacjach 6 sióstr, które zostaną beatyfikowane 31 maja br. Ekshumacje odbyły się w Olsztynie, Ornecie i Gdańsku.

Na dziś chęć uczestniczenia w uroczystości beatyfikacyjnej zgłosiło poprzez formularz internetowy ponad 4,5 tysiąca osób z kraju i z zagranicy. Organizatorzy spodziewają się jeszcze większej liczby uczestników. W kilku sektorach zaplanowano niemal 6 tys. miejsc siedzących ( 4 tys. na placu przed bazyliką oraz ok. 2 tys. w braniewskim amfiteatrze, gdzie umieszczony będzie telebim).

Reklama

Nie ma tzw. „Kart wstępu”; miejsca w sektorach będą zajmowane wg kolejności przybycia. Zajmować je będzie można od godz. 8 rano.

Organizatorzy zapraszają do Braniewa wszystkich. Decyzję o uczestnictwie w beatyfikacji można podjąć nawet w ostatniej chwili.

Obrzęd beatyfikacji, obraz, hymn i relikwiarz

Wszystkim uczestnikom uroczystości zostaną przekazane książeczki z przebiegiem liturgii Mszy św., która będzie sprawowana w języku łacińskim; będzie w nich też tekst w języku polskim.

Obrzęd beatyfikacji będzie miał miejsce na początku Mszy świętej po akcie pokuty. Metropolita warmiński wypowie oficjalną prośbę o włączenie sióstr katarzynek w poczet błogosławionych. W odpowiedzi na to papieski delegat, kard. Marcello Semeraro wygłosi formułę beatyfikacyjną. Po polsku ten tekst odczyta bp Janusz Ostrowski, wikariusz generalny archidiecezji warmińskiej.

Następnie odsłonięty zostanie obraz beatyfikacyjny autorstwa malarza Jacka Zwolaka, brata jednej z sióstr katarzynek. Obraz o wymiarach 230 na 200 cm malowany jest na płótnie, z podkładem akrylowym, wykończony farbą olejną. Przedstawia popiersie piętnastu męczennic wokół otoczonego jasnością krzyża na tle nieba. Z krzyża rozchodzą się promienie, które docierają na dół obrazu, gdzie widać symbolizujące wojnę ruiny i pożogę oraz 15 małych krzyży.

Reklama

Zabrzmi hymn beatyfikacyjny „Bogu Trójjedynemu” autorstwa s. Aleksandry Zwolak CSK (słowa) i Anny Jachimowicz (muzyka) w opracowaniu Marka Rogalskiego. Hymn wykona 50- osobowy chór złożony z mieszkańców Braniewa oraz innych miejscowości głównie Warmii i Mazur oraz kilku sióstr katarzynek.

Wniesiony zostanie też relikwiarz zawierający relikwie męczenniczek - fragmenty ich habitów.

Forma relikwiarza nawiązuje do otwartej księgi. Krawędzie jednej z jej kart są pocięte, porozrywane, przybierając kształt gałązki palmy, który jest jednym z atrybutów św. Katarzyny, patronki zgromadzenia. Gałązka ma 15 listków - tyle ile było sióstr męczenniczek. Listki umieszczone są nierównomiernie i nienaturalnie - to symbolizuje siły, z którymi musiały się zmagać siostry. Między listkami widnieje 15 oszlifowanych, kulistych bursztynów w kolorze czerwonawym - przywołują one skojarzenia z łzami i kroplami krwi. Elementem relikwiarza jest krucyfiks, który sam również jest relikwią - został znaleziony w grobie siostry Krzysztofy Klomfass.

Puszka relikwiarzowa oraz inne elementy relikwiarza wykonane zostały z medalionów noszonych współcześnie przez siostry katarzynki - co akcentować ma więź pokoleń i ciągłość powołania. Wewnątrz puszki, na złotej płytce (złoto wotywne), po jednej stronie umieszczone zostały fragmenty habitów beatyfikowanych sióstr, po drugiej pieczęć postulatorki procesu beatyfikacyjnego, poświadczająca prawdziwość tych relikwii.

Cała czarno-szara kolorystyka relikwiarza, bezpośrednio nawiązuje do mrocznych czasów, w jakich przyszło żyć i umierać siostrom męczenniczkom.

Grobowiec i relikwie sióstr

Reklama

Relikwiarz, który wniesiony zostanie podczas beatyfikacji umieszczony zostanie w kaplicy zakonnej w Braniewie. Pojawiło się już kilkanaście próśb o relikwie sióstr - z miejsc ich pochodzenia, lub z miejsc, z którymi były związane, jak parafia w Tolkmicku, parafia w Gdańsku czy szpital miejski w Olsztynie, gdzie relikwie mogą zostać umieszczone w kaplicy szpitalnej.

W relikwiarzach nie będą umieszczane fragmenty szczątków lecz przedmioty lub fragmenty przedmiotów, które znalezione zostały w grobach sióstr - części habitów, pasków, medaliki zakonne, czy różańce.

Znamy miejsce spoczynku jedynie 6 spośród wszystkich 15 sióstr. Ciała sióstr Krzysztofy Klomfass, i Liberii Domnick zamordowanych w Olsztynie, Bony Pestki , Gunhildy Steffen i Rolandy Abraham, które zginęły w Ornecie oraz siostry Caritiny Fahl, która zginęła w Gdańsku zostały ekshumowane i przeniesione do grobowca na cmentarzu zgromadzenia sióstr katarzynek w Braniewie.

Nie wiemy, gdzie spoczywają siostry z Olsztyna, które zostały wywiezione do ZSRR - siostra Tiburtia Mischke, siostra Maurycja Margenfeld i siostra Leonis Müller. Mimo poszukiwań nie udało się też odnaleźć ciał sióstr zamordowanych w Lidzbarku Warmińskim - siostry Anicety Skibowskiej, siostry Gebhardy Schröter i siostry Sabinelli Angrick, a także w Kętrzynie - siostry Sekundiny Rautenberg i siostry Adelgard Bönigk. Prawdopodobnie spoczęły one w masowych grobach. Nic nie wiadomo również o miejscu pochówku siostry Xaverii Rohwedder, która zakatowana została w pociągu i zmarła w Pile.

Po siedmiu siostrach, których miejsce pochówku nie jest znane zachowało się kilka pamiątek, jak np. listy. Nie będą one jednak wykorzystywane jako relikwie.

Podziel się:

Oceń:

+11 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Irlandia: w sobotę 13 maja beatyfikacja w Dublinie jezuity Jana Sullivana

WIKIPEDIA

W sobotę 13 maja w kościele jezuickim w Dublinie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato ogłosi błogosławionym irlandzkiego jezuitę z przełomu XIX i XX wieku – Jana Sullivana. Będzie to co najmniej z dwóch powodów wyjątkowa uroczystość: pierwsza beatyfikacja w Irlandii, a także dotyczy sługi Bożego, o którego wyniesienie na ołtarze wystąpili wspólnie arcybiskupi katolicki i anglikański. O. Jan był konwertytą z anglikanizmu na katolicyzm i znany był ze swego umiłowania ubogich i chorych oraz ze skuteczności swych modlitw.

Więcej ...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Więcej ...

Prezydent Duda z niezapowiedzianą wizytą w Kijowie

2025-06-28 08:56

PAP/Łukasz Gągulski

Prezydent Andrzej Duda w sobotę rano przybył do Kijowa z niezapowiedzianą wizytą - przekazała Kancelaria Prezydenta RP w mediach społecznościowych. Jak podano, w planach jest spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Małopolskie/ Strzelanina w domu k. Limanowej – dwie...

Wiadomości

Małopolskie/ Strzelanina w domu k. Limanowej – dwie...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Marcin Przeciszewski złożył rezygnację z funkcji...

Kościół

Marcin Przeciszewski złożył rezygnację z funkcji...

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Watykan: Leon XIV ustanawia dwa nowe święta państwowe

Kościół

Watykan: Leon XIV ustanawia dwa nowe święta państwowe

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Odszedł do wieczności kleryk elbląskiego seminarium...

Kościół

Odszedł do wieczności kleryk elbląskiego seminarium...